Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kalemlerde teslim edilen dilekçelere "alındı" ibaresi verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2007, 14:56   #1
üye17661

Varsayılan Kalemlerde teslim edilen dilekçelere "alındı" ibaresi verilmesi

Merhaba,

Özellikle bir stajer olarak adliyelerde, kalemlerde dosyalara bolca belge ve dilekçe sunuyoruz. Avukatlarımız ısrarla "alındı" ibaresini istiyorlar ve kalem memurları ısrarla vermiyor ya da zorluk çıkarıyorlar. Bu notun hukuki bir mahiyeti var mı? Eğer bu bir zorunluluksa dayanağı nedir?
Avukat veya stajer olarak sorumluluğumuzu yerine getirip dilekçemizi hazırlıyoruz, sonra kalemdeki bir memur alındı vermeyip onu kaybetse bu bizim sorumluluğumuza yol açıyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim..
Old 27-06-2007, 15:06   #2
ecesaka

Elimizdeki suretlere "alındı" ibaresi bastırmak suretiyle dosyaya sunduğumuz belgenin başına gelebilecek her türlü tatsız duruma karşı önlem almış oluyoruz. Ve dosyaya sunduğumuz herşey için bunu alma hakkımız olduğunu düşünüyorum. Bazı kalemler iş yoğunlukları nedeniyle ve belki de alınan bu önlemin gereksiz bir teferruat olduğu düşüncesiyle alındı belgesi vermek istemiyorlar. Hatta Beykoz adliyesinde bir kalemde, memur "hakimin alındı verilmesine karşı çıktığını, bunu yasakladığını" söylemişti... Ancak biraz olayın üzerine gittiğimde alındı kaşesi basmıştı yine de... Ama en kötü durumda (hatta dilekçenin fazladan bir suretinin elimde bulunmadığı hallerde) hakimin havalesinin bulunduğu dilekçeden fotokopi alıyorum ben... Sanırım bu da aynı işi görür...
Old 27-06-2007, 15:24   #3
Armağan Konyalı

Sayın ecesaka

Fotokopi ve faks delil olarak kabul edilmediğinden hakimin havalesinin fotokopisini almanız işe yaramaz kanısındayım.

Saygılarımla
Old 27-06-2007, 15:52   #4
altiokebru

Sn.Konyalı, ben de aynı yöntemi kullanıyorum sıkça. Fotokopi ve faksın delil değeri olmadığı doğrudur ama en azından kalemdeki bir memur tarafından dilekçeniz kaybedildiğinde hakim kendi havalesini taşıyan dilekçeyi inkar etmeyecektir kanımca.. Saygılar
Old 27-06-2007, 16:16   #5
Armağan Konyalı

Doğrusu bana geçmiş tarihli bir belge fotokopisi getirseler bunu imzaladığımı anımsamakta güçlük çekerim.

Ama geçmiş tarihli bir belgenin kendisini getirseler, belgeyi yine anımsamam ama kendi imzamı tanırım.

Kendi hafızanız da dahil olmak üzere insan hafızasına güvenmeyiniz. Hafızanın ne zaman ihanet edeceğini bilemezsiniz ama yazı sadıktır.

Saygılarımla
Old 27-06-2007, 20:27   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bu konu hepimizin sık sık aklını meşgul ediyor. Bazen karşımızdakilerde paranoyak olduğumuz düşüncesinin yeşermesine neden olabilecek denli ısrarcı olduğumuz vakitler olabiliyor. Bugüne dek nadiren de olsa fotokopi yöntemine başvurduğumu biliyorum. Sorun yaşandığı takdirde delil niteliği taşımayacağı konusunda da sayın Konyalı'ya katılıyorum.Neden? O günkü herhangi bir hakim havalesi , kaybolduğu iddia edilen dilekçenin üzerine konup fotokopi yöntemiyle çoğaltılabilir. İnanın, bunu ben de şimdi düşünüyorum.

Bugüne dek sorun yaşamadım. Ama bu yaşamayacağım anlamına gelmiyor. Bu nedenle, ilk mesajdaki "alındı" önerisine katılıyorum.

Esasen UYAP tam anlamıyla işlerlik kazandığında, bu son derece ilkel ve dilekçeyi teslim ettiğiniz kişi nazarında, şahsı adına nahoşluk yaratan yöntem/lerden de, hepimizin kurtulacağını sanıyorum.

Saygılarımla...
Old 27-06-2007, 23:25   #7
Yücel Kocabaş

Hukuk mahkemelerinde verilen dilekçe veya belgeler için "Alındı" belgesi verilmesi şeklinde bir uygulama veya yasal düzenleme mevcut değildir. Bu yönden mahkeme kaleminden " alındı" belgesi verilmemiş olabilir, verilmesi için ısrar edilmesinde bir yasal dayanak bulunamaz.

Hukuk ve Ticaret Mahkemeleri Yazı İşleri Yönetmeliğinin 32. maddesinde verilen belge ve dilekçeler , ara kararı gereğince yapılacak diğer işlemlerin uygulama şekli gösterilmiştir. Aşağıdaki yönetmelik maddesinde beliirtildiği gibi "zabıtname ve bu hususta ittihaz edilmiş bulunan kararın altına, Kalem Şefi veya Muavini tarafından, bunların verildiğini belirten bir şerh yazılır, altına tarih konur ve bu şerh başvurana imza ettirilir. " İz lenecek yasal yöntem bu şekildedir.

Yönetmelikte belirtilen şekliyle uygulamalara da yaygın olarak pek rastlanmamaktadır. Dilekçe veya belgenin verildiği anda dosyanın bulunması, tutanağın altına verildi kaydının yapılması imzanın alınması iş çokluğu karşısında pek mümkün olmamaktadır.Adliyelerde bu gibi işlemler güven esasına göre herhangi bir işlem yapılmadan sürüp gelmektedir. Bence " Alındı" belgesi verilmesi daha kolay ve pratik bir yöntemdir. Ne var ki, yönetmelikte böyle bir yöntem olmadığı için verilmediği takdirde ısrarın dayanağı olamaz. Zorunlu görülmesi halinde Yönetmeliğin 32. maddesinin uygulanması talep edilebilir. Kanımca , Verilen dilekçenin havaleli bir fotokopisinin alınması daha kolay ve pratik bir yoldur.

Saygılarımla.

Alıntı:

HUKUK ve TİCARET MAHKEMELERİ YAZI İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
Ara kararları mucibince yapılacak muameleler
Madde 32- Ara kararları üzerine gönderilecek celp kağıtlarının, gıyap kararlarının, talimatların, yazılacak tezkerelerin, yapılacak keşiflerin harç ve masraflarını ödemek üzere iş sahibinin müracaatı halinde tutanak yazıcısı kendisine ödenmesi icap eden harç ve masraf miktarını bildirir ve iş sahibine vezneye veya tahsile memur edilmiş bulunan Kalem Şefi ve Muavinine harç ve masrafları ödedikten sonra zabıtnameye ve bu hususta ittihaz edilmiş bulunan kararın altına,
(K. Harç
posta pulu
K. ücret ödedim) şeklinde bir şerh yazar altına tarih kor ve bu şerhi müracaat sahibine imza ettirir. Yazı bilmeyenlerin hüviyetleri yazılarak sol elinin baş parmağı bastırılır.
Tezkerelerin, celp kağıtlarının, gıyap karlarının, talimatların yazıldığı ve tarihi tutanak yazıcısı tarafından birinci fıkrada yazılması bildirilen iş sahibinin beyanının altına yazılır ve imza edilir.
Hukuk ve ticaret mahkemeleri ile tetkik mercilerine, harca tâbi olmayan dilekçe ve lâyihaları ve bunlara ekli bulunmayan belgeleri vermek üzere iş sahipleri tarafından başvurulması halinde de, birinci fıkrada gösterildiği şekilde zabıtname ve bu hususta ittihaz edilmiş bulunan kararın altına, Kalem Şefi veya Muavini tarafından, bunların verildiğini belirten bir şerh yazılır, altına tarih konur ve bu şerh başvurana imza ettirilir. Yazı bilmeyenlerin hüviyetleri yazılarak sol elinin baş parmağı bastırılır

Old 28-06-2007, 00:01   #8
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:

HUKUK VE TİCARET MAHKEMELERİ YAZI İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
Suretler
Madde 43 - Suretler Kalem Şefi veya muavini tarafından tasdik olunarak verilir.
Aldığınız fotokopiyi tasdik ettirmeyi deneyin.. Alındıdan daha sağlam olacaktır.
Old 28-06-2007, 08:53   #9
Armağan Konyalı

Bu yönetmelik 1947 yılında TALİMAT başlığı ile Resmi Gazete’de yayınlanmadan uygulamaya girmiştir. Bilindiği gibi, yönetmelikler Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra herkes için bağlayıcı olur. Aksi halde bir İç Yazışma hükmündedir. Bu 1947 tarihli talimat da bence mahkeme kalemlerinin düzeni ile ilgili bir iç yazışmadır.

Talimatta yapılan değişiklikler 1984 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır ve talimatın adı Yönetmelik olarak 1984 yılında değiştirilmiştir. Sadece değişikliklerin yayınlanması ve asıl talimatın henüz yayınlanmamış olması nedeniyle kurum çalışanları dışındaki kişiler açısından bağlayıcı olmadığı kanısındayım.

Yönetmeliğin amacı ve kapsamı belirtilmemiştir. Bu nedenle de kişileri bağlamadığı kanısındayım. Ve yine bu nedenle, yönetmelikte alındı belgesi ile ilgili hüküm bulunmaması alındı belgesi verilmesi engellememelidir. Yönetmelik alındı belgesi verilmesini yasaklamamıştır.
Alıntı:
(Değişik fıkra - R.G.: 3.2.1984 - 18301) Temyiz dilekçesi, verildiği mahkeme temyiz defterine kaydolunur ve temyiz edene bir alındı belgesi verilir. Temyiz isteği, harca tabi değilse dilekçenin temyiz defterine kaydedildiği, harca tabi ise yatırıldığı tarihte yapılmış sayılır. Alındı belgesinin verildiği tarih temyiz dilekçesine de yazılır
Yukarıdaki maddede görüldüğü gibi temyiz dilekçesi gibi önemli görülen işler hakkında alındı belgesinden söz edilmektedir. Buna karşılık diğer dilekçelerin karşılığında alındı belgesi verilmesinden söz edilmemektedir.

Ayrıca kalem şefinin mahkeme ilamlarını taraflara makbuz karşılığında verileceğinden söz edilmekte ama kaleme verilen dilekçeler için böyle bir hüküm bulunmamaktadır. Böyle bir hüküm bulunmaması alındı belgesi düzenlenmesini engellemez kanısındayım. Temyiz dilekçesi verilmesi ve ilam alınması için belge veriliyorsa diğer işler için de verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Mahkemeler her iş için bakanlıktan talimat beklememeli; gerekeni yapmalı. Senetle ispat sınırı altındaki davaları belge olmayınca reddeden mahkeme alındı belgesi isteğini reddetmemeli.

Saygılarımla
Old 28-06-2007, 10:33   #10
superavukat

Bu arada , insan-ömründen-yiyen pembe karton dava dosyalarının arkasında , dosyaya takılan evrakların bir listsi bulunuyor ancak o listenin doldurulduğunu hiç görmedim. Dosyaya giren her evrak , kalem görevlisi tarafından listeye not edilse , ihya açısından olmasa da dilekçe kaybı açısından faydalı olabilir...
Görüldüğü üzere Pembe karton dosyayı icat edenler bu olasılığı da düşünmüşler
Old 28-06-2007, 10:55   #11
Av.Ömer KAVİLİ

Dizi Pusulası Dosyanın Bir Parçası Mıdır
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3387

Dava dosyasında evrak değiştirme
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15639

Avukata “heyete Hakaret Davası"
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5702

Konuya ilişkin ayrıntılı tartışmalar bu başlıklar altındaki değişik iletiler içerisinde yapılmıştır.

Saygı ve sevgilerimle.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
Old 28-06-2007, 11:29   #12
üye17661

Herkese çok teşekkür ederim..
Old 28-06-2007, 20:16   #13
Mr Black

Bence burada yapılması gereken şey, bilhassa önemli dilekçelerde, bu hususa dair bir derkenar düzenleyerek kaleme sunulması ve onlardan imza alınmasıdır. Mesela, derkenar şu şekilde olabilir:

"....sayfadan ibaret, ...... tarihli dilekçe ....vekili tarafından dosyaya alınmıştır". şeklinde düzenlenebilir.

Fakat, kalemlerin iş yükü karşısında buna da çok sıcak bakacaklarını sanmıyorum.
Old 04-10-2012, 10:52   #14
Av.Sever Köz

Resmi Gazete Tarihi: 03.04.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28253
HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU YÖNETMELİĞİ

Havale, dilekçe ve belgelerin alınması
MADDE 39 – (1) Dava ile ilgili mahkemeye veya hukuk dairesine sunulan her türlü dilekçe ve belge ön büro veya yazı işlerinde görevli personele teslim edilir. Dilekçe veya belgenin alındığına ve elektronik ortama aktarıldığına dair başvuru sahibine ücretsiz olarak bir alındı belgesi verilir. Bu belge aynı zamanda havale yerine geçer.
(2) Fiziken teslim alınıp elektronik ortama aktarılan veya doğrudan elektronik ortamda gelen dilekçe veya belge, hâkim veya görevlendireceği personel tarafından incelendikten sonra dosyasına aktarılır.

Bu konuyla ilgil hala sorun yaşayan meslekdaşım varsa benim gibi bu açık hükümden faydalanması mümkün.

Ne yazıkki bu hükmün varlığına rağmen kalemde sorun yaşanabiliyor.

Herkese kolaylıklar diliyorum...
Old 04-10-2012, 11:07   #15
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Sever Köz
Resmi Gazete Tarihi: 03.04.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28253
HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU YÖNETMELİĞİ

Havale, dilekçe ve belgelerin alınması
MADDE 39 – (1) Dava ile ilgili mahkemeye veya hukuk dairesine sunulan her türlü dilekçe ve belge ön büro veya yazı işlerinde görevli personele teslim edilir. Dilekçe veya belgenin alındığına ve elektronik ortama aktarıldığına dair başvuru sahibine ücretsiz olarak bir alındı belgesi verilir. Bu belge aynı zamanda havale yerine geçer.
(2) Fiziken teslim alınıp elektronik ortama aktarılan veya doğrudan elektronik ortamda gelen dilekçe veya belge, hâkim veya görevlendireceği personel tarafından incelendikten sonra dosyasına aktarılır.

Bu konuyla ilgil hala sorun yaşayan meslekdaşım varsa benim gibi bu açık hükümden faydalanması mümkün.

Ne yazıkki bu hükmün varlığına rağmen kalemde sorun yaşanabiliyor.

Herkese kolaylıklar diliyorum...
Sunduğumuz dilekçe vs. evrakları öncesinde tarattığımızda "alındı" almamıza gerek kalmıyor.
Old 04-10-2012, 14:29   #16
Av.Esra70

Konuya başka yerden girmiş olacağım ama dayanamadım. Fotokopinin delil olmadığından bahsedilmiş. Ancak Yargıtay'dan geçip onanmış bir davamızda El yazılı vasiyetnamenin orjinali ortada olmadığı halde fotokopisinin üstünden karar verildi. Ben söyleyecek şey bulamıyorum. Böylesine bir evrakın fotokopisinin geçerliliği kabul edilebiliyorsa havalenin fotokopisi haydi haydi kabul edilmeli.
Old 20-07-2013, 16:13   #17
zizou21

Verilen dilekçeler kimi zaman hemen taranmıyor. Şahsen UYAP üzerinden dilekçe gönderme taraftarıyım. Kimi zaman çek, teminat mektubu ...vb önemli evraklar mahkeme kalemine teslim ediliyor ve alındı belgesi konusunda sıkıntı yaşanıyor.
Cuma günü iş mahkemesine dilekçe verdim, katip dilekçeyi taramadı elimdeki surete mahkeme kaşesini basıp tarih ve paraf attı. Kendisine sicil numarasını yazması gerektiğini belirtince diğer katiplerle birlikte alındının usulünün bu olduğunu parafında imza olduğunu söylediler. Bu olay hakkında adalet komisyonuna dilekçe vermeyi düşünüyorum. Bu hususta(alındı belgesinin nasıl düzenleneceği) bir düzenleme bilen varsa lütfen paylaşsın. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi