Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yaş Küçültme

Old 30-09-2003, 10:21   #1
ozkan

Soru Yaş Küçültme

İyi günler,

Abim yaşını küçültmek istiyor. Çünkü evlenmek istediği kızla arasında 15 yaş fark var ve kızın ailesi bu kadar fark olduğun için evlenmelerini kabul etmiyor.

Sorum yaşın büyütüldüğünü hep duymuşumdur. ama küçültüldüğünü hiç duymamıştım. Yaş küçültme gibi bir hakkı varmı? Veya neler göz önüne alınarak yaş küçültüyorlar?

İlginize teşekkür ederim.
Old 30-09-2003, 11:18   #2
ege

Sayın Özkan;

Sorunuz beni (ve sanırım hukukçu arkadaşlarımı da)
oldukça düşündürdü.

Adalet kavramının toplum olarak bize yansıttığı bir bakış açısını anlatmaktasınız.
"minareyi çalan kılıfını bulur.." misali, yargı da bu konuda üstüne düşeni hepimizin katkısı ile yerine getiriyor ki, 15 yaş büyük olduğu için yaş farkını aza indirip aşka çare arıyorsunuz.

Abiniz kız tarafını ikna edemeyince, adaleti ikna etmesi gerektiği ni düşünmüş .

Yaş küçültmek kanunda sayılan haller içinde mümkün.

Ama;
sanırım hiç bir hakim evlenebilmek için 15 yaş farkını aza indirip kız tarafına aracı olmayı hukuk ve adalet adına yapmayacaktır.

kolay gelsin.
Old 30-09-2003, 11:21   #3
MİNA

Bir tesbit davası açarak yaşın düzeltilmesini isteyebilirsiniz.Ama nüfus kaydı ile gerçek yaşı arasında fark var ise açmanızı öneririm. Çünkü mahkemenin teşekküllü hasteneden isteyeceği kemik taraması ile esas yaş belirleniyor.15 yıllık bir fark olacağını zannetmiyorum Saygılarımla...
Old 30-09-2003, 11:43   #4
ozkan

İlginize teşekkür ederim, (sn. Mina)

ama yaşını 15 yaş küçültmeyi düşünmüyor. kızın ailesi 10 yaş farkı kabul edecek gibi yani sadece 5 yıllık bir küçültmeden bahsediyorum. ilk mesajımda bunu belirtmemişim kusura bakmayın. Görünüş olarak yaşını göstermiyor ama kemik taramasının işe yarayacağını düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.
Avk. ege (bey/bayan ?) gelince, sorumu anlayış ve kavrayışınıza hayran kaldım. Size yaş küçültmenin nedenini yazmamış olsaydım. sadece yaş küçültme davaları açılırmı veya neler göz önüne alınır deseydim cevabınız ne olurdu inanın çok merak ediyorum. Oradan herşey güzel görünüyor olabilir, ama inanın AŞK insana herşeyi yaptırır gerekirse kemik tarama raporunuda alır ve yaşını küçültür. Olaya bide böyle bakın...

Sizlere İyi Günler
Old 01-10-2003, 13:10   #5
ege

Sn Özkan;
aşka itirazımız yok elbette,toplumsal ve bireysel boyutu dışında hukuki boyutu tarafından sormuştunuz.

Yaş küçültme sorunuzu,
hukuki bilgi dışında,
"hukuki sebepler" doğrultusunda düşündüğümüz zaman buradan görünen manzarayı anlattım size.

Belki siz bizim baktığımız pencereyi sevmediniz,

Kanuna karşı hile kavramı buralardan başlıyor ve biz "içinde"yiz.

ben yine de kolay gelsin derim.
Old 08-10-2003, 17:27   #6
Gemici

Sayin Özkan,

Sordugunuz soru sadece Sayin Ege yi degil, beni de düsündürdü. Özellile Sayin Ege ye verdiginiz cevap.

Sadece sizde degil, diger bazi Türklerde ve Almanlarda da Türk Vatandaslarinin, dogum tarihlerini bir veya iki defa degistirme haklarinin oldugu düsüncesi var.

Yetmisli ve seksenli senelerde Federal Almanya da yasayan bazi Türk Vatandaslari, özellikle erken emekli olabilmek veya cocuklarini aile birlesimi cercevesinde yanlarina aldirabilmek icin, hukuki bir neden olmadan mahkeme karariyla, kendilerinin veya cocuklarinin dogum tarihlerini degistridiler. Bir hakkin bu suretle kötüye kullanilmasi (ne hakki oldugunu acikliyacagim) sonucta Federal Alman Makamlarinin Türk Mahkeme Kararlarini tanimamalarina yol acti. Vatandasi oldugunuz devletin mahkeme kararlarinin baska devletlerce hice sayilmasi benim gibi sizi ve baskalarini da üzer zannedersem.

Dönelim konumuza; kanunda yas kücültme veya yas büyütme diye bir hak yoktur. Buna karsilik her vatandasin yalnis veya eksik olan nüfus sicili kayitlarini, mahkeme yoluyla "tashih ettirme yani düzelttirme hakki " vardir. Sicil kayitlarinin hatali veya eksik oldugunu her türlü kanitla ispatliyabilirsiniz. Eger yalnis veya eksik bir kayit yoksa, sahsi sebep ne olursa olsun, ortada hukuki bir sebep yoktur. Hukuki sebep olmayinca da davayi üstlenen her avukatin bilmesi gereken bir sey var; o davayi üstlenmekle hukukun üstünlügüne ve avukatlara olan sayginligi baltalamis olur.

Benim vurgulamak istedigim aslinda baska bir konu. Evlilikle, evlenen kisilerle onlarin kan hisimlari arasinda bir hisimlik bagi olusur. Ailenin ve hisimligin temel esaslarindan birisi, eslerin birbirlerine karsi ve hisimlarina karsi olan karsilikli sevgi, saygi ve güven duygusudur. Eger bu sevgi, saygi ve güven daha isin basinda kötüye kullaniliyorsa, isin sonunda yine hukukculara is düser. Abinize tavsiyem, kzin ailesi ile acikca konusmasi.

Saygilarimla
Old 27-10-2003, 16:08   #7
hande

Sakın Özkan siz ve sizin gibi düşünenler hukuku bu hale getirdiler. Sonunda da kanunları kötülüyorlar. Sorunda bu kanunlar değilde kanunları keyfinde özellikte yalan için uygulayanlar. Size kolay gelsin.
Old 27-10-2003, 16:34   #8
ozkan

Size inanamıyorum. Basit bir soru soruldu ve cevap vermek yerine ukalalık yapıyorsunuz. Oradan ahkâm kesmek kolay tabii. Ayrıca adam mı öldürdük, hırsızlık mı yaptık veya banka mı hortumladık.... Ben söyleyeyim hiçbiri. bilmediğim bir konuda bilgi almak istedim hukukada etmediğini bırakmadınız tabii banada.. Sizleri tebrik ediyorum.
sizin bahsettiğiniz kanunları keyfine göre yalan dolan ayarlayanlar ise yukarıda bahsettiğim suçları işleyenlerdir. Gidin derdinizi onlara anlatın. Sizede kolay gelsin. (gerçekten işiniz zor)
Old 27-10-2003, 16:53   #9
Admin

Alıntı:
Basit bir soru soruldu ve cevap vermek yerine ukalalık yapıyorsunuz.

Tavrınızı onaylamıyorum..

Hukuk dilinde "kanuna karşı hile" olarak adlandırılan bir eylemi yapmayı planladığınızı burada açık olarak itiraf ediyorsanız, elbette gelecek eleştirilere de hazırlıklı olmalısınız.

Aslında bu tip soruları bu sitede zaten istemiyoruz ancak mesajınızın içeriğininin tartışılabilmesi ve neden eyleminizin hukuk tarafından onaylanmadığının tarafınızca da anlaşılabilmesi için mesajınız ilk gönderildiğinde silinmedi. Ancak eyleminizi hukukun onaylamadığını yetmediği gibi, bir de eylemin yanlışlığını ifade edenlere ya da eleştiren mesajlara karşı takındığınız tavrı kabul edilebilir bulmuyorum.

Bu mesaj bundan böyle tartışmaya kapatılmıştır.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi