Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Çeteye Muhabbet beslemek suç mu?

Yanıt
Old 21-08-2006, 12:34   #1
Av.Duygu Keleş

Varsayılan Çeteye Muhabbet beslemek suç mu?

19.08.2006 tarihinde Trabzonda "Çete Kurmak"suçundan dolayı 16 kişi göz altına alındı.
O sırada adliyenin önünden geçiyordum ve 16 kişi ifadeleri alındıktan sonra adliyeden çıkarılıp arabalara bindirilirken dışarı bekleyen neredeyse 20 ye yakın kişi alkışlar arasında ve el sallayarak çete lideri ve emnsuplarını uğurladı.
O sırada şu aklıma takıldı.Eğer suç çete kurmaksa ve dışarıda onlara el sallayan ve alkışlayan insanlar varsa bunların da çete ile bağlantılı olup olmadığınıu anlamak açısından göz altına alınmaları gerekmez miydi?
Bu konuyu bu gün adliyede karşılaştığım meslekte tecrübeli bir abime sordum ve aldığım yanıt beni hoşnut etmedi.
"Çeteye muhabbet meslemek suç mu?"
Ayrıca şunu da belirteyim dışarıdaki kalabalıık ne yakalanları8n ailesi nede yakınıydı.
Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılarımla....
Old 21-08-2006, 13:00   #2
Av.Engin Özoğul

Yakalama kişi özgürlüğünü ihlal eden bir güvenlik tedbiridir. Bu nedenle uygulanması sırasında oldukça çekingen davranmak gerekir. Kolluğun yakalama yetkisini kullanabilmesi için gerekli şartlar olayda oluşmamıştır. Yakalama her an kullanılabilecek bir yetki değildir. Suç örgütüne sempati beslemek bir suç olarak düzenlenmemiştir. Bu nedenle suçüstü nedeniyle yakalama yapılması mümkün gözükmemektedir. Alkışlayan kişilerin örgüt mensubu olması ihtimaline binaen yakalanmasını istemek ise çağdaş hukuk anlayışı çerçevesinde mümkün değildir. Çünkü bugün gelinen noktada tüm çağdaş hukuk sistemleri kişi üzerinden delile gidilmesini reddetmektedir. Doğru olan delilden yola çıkarak suça ve suçluya ulaşmaktır. Aksi halde keyfiyet doğacağı gibi, kişiden delile ulaşabilmek için hiç de hoşa gitmeyecek yöntemler uygulanma ihtimali vardır.
Old 22-08-2006, 14:57   #3
mehmet sirn

Çete mensuplarının "siyasi" görüşlerini her ne kadar benimsemesem de meslektaşımızın size söylediğini doğru ve tutarlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü yakalama işleminin yapılabilmesi için yeterli şüphenin olması gerekmektedir.
AİHS 5. maddesinin 1. bendinin c fıkrasında "Bir suç işlediği hakkında geçerli şüphe bulunan veya suç işlemesine ya da suçu işledikten sonra kaçmasına engel olmak zorunluluğu inancını doğuran makul nedenlerin bulunması dolayısıyla, bir kimsenin yetkili merci önüne çıkarılmak üzere yakalanması ve tutuklu durumda bulundurulması;" halini kişi özgürlüğünün sınırlandırılabileceği hallerden birisi olarak saymıştır.

Bazı şeyler hoşumuza gitmese de tahammül edebilmemmiz gerekir. Höşgörü gösterelim ki hoşgörü gösterilmesini isteyebilelim.
Old 22-08-2006, 15:14   #4
olcar

hukukçu adayı olarak bende özgürlüğe bu denli müdahale edilen bir konuda çok titiz davranmak ve kanun maddesinin izin verdiği daire çevresinde çalışma yapmak lazım olduğu kanısındayım.Sıradan bir bakış açısı ve hukukçu olmayan bir düşünce gerçektende oradakilerin en azından bulunma ve manevi desteklerinin nedeninin öğrenilmesi gerektiğini söylesede...
Old 23-08-2006, 20:50   #5
PINAR YILMAZ

Soru

belirtilen görüşlere bende katılıyorum.Her ne kadar bir çeteyi alkışlamak o çetede görev almak kadar kötü bir şey olsada bu sebep o kişileri tutuklamamıza yetmez maalesef.Bir kimseyi tutuklayabilmek için kişinin davranışlarının herhangi bir suçu işlediği kanısını uyandıracak şekilde şüpheli olması gerekir.
Old 24-08-2006, 10:15   #6
*sinequanon*

Bu tip davranışların yaptırımı cezai değil ahlaki olmalıdır.Yani bu kişileri toplum dışlayarak cezalandırmalıdır.Ama malumunuz her açıdan ahlaki çöküş yaşayan bir ülkede bu da pek mümkün görünmüyor.Eskiden herhangi bir suçtan yakalananların komşuları bile yüzüne bakmazmış ama şu anda bu kişileri sizin de şahit olduğunuz gibi alkışlıyor insanlarımız.Saygılar...
Old 27-03-2007, 21:59   #7
üye16016

Gerçi ceza hukukunda, kıyas kurumu yok ve suçların kanuniliği ilkesi mevcut.Bu anlamda kanunda bir boşluk olduğunu düşünüyorum.Bu gün terör örgütünü övmek suçsa ve günümüzde çeteleşme hayatın her alanında varsa kanun koyucununda bu boşluğu doldurması gerektiği kanaatindeyim.
Old 27-03-2007, 22:11   #8
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Keleş
19.08.2006 tarihinde Trabzonda "Çete Kurmak"suçundan dolayı 16 kişi göz altına alındı.
O sırada adliyenin önünden geçiyordum ve 16 kişi ifadeleri alındıktan sonra adliyeden çıkarılıp arabalara bindirilirken dışarı bekleyen neredeyse 20 ye yakın kişi alkışlar arasında ve el sallayarak çete lideri ve emnsuplarını uğurladı.
O sırada şu aklıma takıldı.Eğer suç çete kurmaksa ve dışarıda onlara el sallayan ve alkışlayan insanlar varsa bunların da çete ile bağlantılı olup olmadığınıu anlamak açısından göz altına alınmaları gerekmez miydi?
Bu konuyu bu gün adliyede karşılaştığım meslekte tecrübeli bir abime sordum ve aldığım yanıt beni hoşnut etmedi.
"Çeteye muhabbet meslemek suç mu?"
Ayrıca şunu da belirteyim dışarıdaki kalabalıık ne yakalanları8n ailesi nede yakınıydı.
Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılarımla....

Sayın Duygu Keleş Dışarıda alkışlayanları neye istinaden gözaltına alacaklar ? Alkışlamayı tck da hangi suç tipine koyacaklar ? Soruşturmanın başlaması için kişiyle şüphenin kurulması gerekir.Yani bir suç şüphesi olacak ve bu suç şüphesini öğrenen savcı gözaltına alma konusunda kolluğa emir verecek.
Tabii anlattığınız olay net değil şüpheliler sorguya çıkarıldıktan sonra tutuklandılar ve siz cezaevine gönderilirken mi olaya tanık oldunuz ? Ayrıca Tanık olduğunuz olayda şüphelilerin gerek kollukta gerek
savcılıkta ifadeleri alınmıştır ,deliller toplanmaya başlamıştır,Savcı gerek görmemiştir ki dışarda alkışlayanları ilk 16 kişiyle birlikte göz altına aldırmamış.Belki soruşturmanın ileriki aşamalarında delillere göre suçla bağlantısı olan diğer kişiler tespit edilebilir.Yani sadece dışardan ,yaşanılan olaylara bakarak;olayı değerlendirmek doğru olmaz.Olayı ceza hukuku açısından da değerlendirmek doğru olacaktır.Delilden sanığa gitme ilkesini benimsedi yeni sistem.Gözaltına almadır,tutuklamadır kişiyi özgürlüğünden mahrum bırakmaktadır ve dolayısıyla bu gibi kararlar verilirken sağlam deliller,hukuka uygun deliller, kişiyle suç arasında şüphe kurulması gibi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir ki suç şüphesi yüklenmiş kişinin telafisi mümkün olmayan kayıpları olmasın.Son olarak ; savcı eğer yeterli süphe varsa iddianame hazırlar ve sorgu hakimi de şüpheliyi tutuklayabilmesi
için kuvvetli şüpheyi görmesi gerekir.Yani Mahkumiyet kararı çıkabilir diye düşünülüyorsa bunların yapılması gerekir.

Saygılarımla ....
Old 29-03-2007, 10:46   #9
poseidonmavi

ifadesi alınan şahıs suçlu değilidr.suçlu olduğuna karar verilmiş ise suçu ve suçluyu övmekten tckm.215e göre alkışlayan vatandaşların alıkonabileceğini düşünüyorum.
Old 07-04-2007, 14:05   #10
yakanmoz

nerdeyse çeteciliğin bile suç sayılmadığı bir yerde pek sanmıyorum. normalde destek verende bir nebze üyesi sayılır bence
Old 08-04-2007, 16:41   #11
uğurdemiray

eğer ortada sabit bir suç varsa ve buna istinaden dışarıdakiler bu suçluları alkışlıyorsa bence TCK 215'den dava açılabilir.sonuçta alkışlamakta bir nevi övgüdür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi