Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ek dilekçe ile Yargıtaydan mürafaa talep edilebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2014, 14:22   #1
mdelen82

Varsayılan Ek dilekçe ile Yargıtaydan mürafaa talep edilebilir mi?

Old 23-07-2014, 14:48   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın mdelen82;

Mürafaa talebinin ceza yargılamasına ilişkin olduğunu varsayarsak, ilgili maddeyi dikkatlice incelemekte yarar olduğunu düşünüyorum.

5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 'DURUŞMALI İNCELEME' başlığı altında düzenlenen 299. maddesinin ilk fıkrasına göre; "On yıl veya daha fazla hapis cezasına ilişkin hükümlerde, Yargıtay, incelemelerini sanığın veya katılanın temyiz başvurusundaki istemi üzerine veya re'sen duruşma yoluyla yapar. Duruşma gününden sanığa, katılana, müdafi ve vekile haber verilir. Sanık, duruşmada hazır bulunabileceği gibi, kendisini bir müdafi ile de temsil ettirebilir..."

Düzenleme uyarınca mürafaa talebinin temyiz başvurusunda yapılması hususundan bahsedilmektedir.

Dolayısıyla temyiz başvuru süresi sona erdikten sonra duruşmalı temyize ilişkin ek dilekçenin dikkate alınmayacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Old 23-07-2014, 15:47   #3
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan mdelen82

Yargıtay 4. C.D. 2010/24658 E. 2012/18375 K. 25.09.2012 Tarih : "...Süresinden sonra, ek temyiz dilekçesinde duruşmalı inceleme isteminde bulunulmuş ise de, cezanın tür ve miktarına göre temyiz isteminin duruşmalı yapılması mümkün olmadığı gibi süresinden sonraki talepte dikkate alınarak duruşmalı inceleme yapılmamıştır..."
Old 23-07-2014, 17:13   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın mdelen82;

Mürafaa talebinin ceza yargılamasına ilişkin olduğunu varsayarsak, ilgili maddeyi dikkatlice incelemekte yarar olduğunu düşünüyorum.

5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 'DURUŞMALI İNCELEME' başlığı altında düzenlenen 299. maddesinin ilk fıkrasına göre; "On yıl veya daha fazla hapis cezasına ilişkin hükümlerde, Yargıtay, incelemelerini sanığın veya katılanın temyiz başvurusundaki istemi üzerine veya re'sen duruşma yoluyla yapar. Duruşma gününden sanığa, katılana, müdafi ve vekile haber verilir. Sanık, duruşmada hazır bulunabileceği gibi, kendisini bir müdafi ile de temsil ettirebilir..."

Düzenleme uyarınca mürafaa talebinin temyiz başvurusunda yapılması hususundan bahsedilmektedir.

Dolayısıyla temyiz başvuru süresi sona erdikten sonra duruşmalı temyize ilişkin ek dilekçenin dikkate alınmayacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla..

Ek dilekçe ile duruşma talebinin kabulü, şöyle dursun, zannımca, temyiz başvuru dilekçesinde istenen "duruşmanın", dilekçenin hem talep konusu ve hem de sonuç ve istem bölümünde yazılması gerektiğine karar verilmektedir.
Old 23-07-2014, 22:51   #5
mdelen82

Cevaplariniz icin tesekkurler.bne hukuk davasi icin bu soruyu sormustum
Old 24-07-2014, 01:44   #6
Av.Ergün Vardar

Sayın meslektaşım , öncelikle siz duruşma talebinizle ilgili soruyu yöneltirken Ceza veya Hukuk Dairesi ayrımı yapmadan belirtmişsiniz.Cevap veren arkadaşlar soru doğru yöneltilmediği halde nezaket göstermişler.Duruşmalı temyiz talebinde bulunma imkanınız yoktur.
Old 24-07-2014, 08:59   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan mdelen82

Ben de teşekkür ederim; esasen, hukuk dâvasını nazara alarak cevap yazmıştım. Nitekim, hukuk dairelerinde: "duruşma isteği, dilekçenin netice-i talep (sonuç ve istem) bölümünde yazılmamıştır, ne malûm dilekçenin başına sonradan eklenmediği" gibi bir düşünce ortaya gelmektedir.
Kolaylıklar dilerim...
Old 24-07-2014, 11:57   #8
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan mdelen82

Yargıtay 2. H.D. 2007/17531 E. 2008/1885 K. 20.02.2008 Tarih : "...Davacı vekili, 12.02.2008 havale tarihli ek temyiz dilekçesinde duruşmalı inceleme istemiş ise de murafaa giderlerini ödemediği gibi ilk temyiz dilekçesinde bu yönde bir talebi olmadığından incelemenin duruşmalı yapılması isteğinin reddine, dosya üzerinde inceleme yapılmasına karar verildi..."
Old 24-07-2014, 12:31   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan mdelen82
Yargıtay, aşağıdaki düzenlemeler mucibince; duruşma talebinin temyiz dilekçesinde istenmesi gerektiğini; ek dilekçe ile duruşma talebinde bulunulamayacağını kabul etmektedir:
Hâlen uygulanmakta olan HUMK m.435 (HMK m.364): "Temyiz dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur.
...7. Duruşma istenmesi halinde bu istek,..."
HUMK m.438/1 (HMK m.369/2): "...taraflardan biri temyiz dilekçesi veya cevap dilekçesinde duruşma yapılmasını istemiş ise..."

İSTİSNASI: HUMK m.438/3 (HMK m.369/4): "Yargıtay, birinci fıkra hükmü ile bağlı olmaksızın bilgi almak üzere kendiliğinden de duruşma yapılmasına karar verebilir."
Old 24-07-2014, 17:45   #10
Avukat Hakan Eren

Bu arada, ceza yargılamasında Yargıtay duruşmasının 10 yıl ve üzeri hapis cezaları için öngörülmesinin bir hak ihlali olduğunu düşünüyorum.

Bu konuyu, ilerleyen aşamalarda AYM'ne bireysel başvuru olarak taşıma hazırlığı içindeyim.

Ne dersiniz?
Old 24-07-2014, 19:31   #11
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Bu arada, ceza yargılamasında Yargıtay duruşmasının 10 yıl ve üzeri hapis cezaları için öngörülmesinin bir hak ihlali olduğunu düşünüyorum.

Bu konuyu, ilerleyen aşamalarda AYM'ne bireysel başvuru olarak taşıma hazırlığı içindeyim.

Ne dersiniz?

Ya murafaayı tümden kaldır, ya da böyle kocaman müddetlerle sınırlama.
Öte yandan on sekiz ay ceza alan sanık, hükümlü, bir gün girdi çıktı yapıyormuş. Dert bir değil; HAGB' ye de saygılar. Ne demiş tanınmış hukukçu? Okkalık kağıt.
Old 25-07-2014, 12:01   #12
olgu

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren

Ne dersiniz?

Ben de müddeabih veya para cezasındaki kesinlik sınırı sebebiyle temyiz hakkının olmamasının adil yargılama hakkının gaspı olduğunu düşünüyorum. Sırf Yargıtay'ın iş yükünü azaltmak için vatandaşın temyiz yoluna başvuru hakkı engelleniyor.

bu konuda bende AYM düşünüyorum ancak müvekkiller girmek istemiyor...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi