Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim tarafıından sürekli taciz ve baskı altındayım zorla boşanmamı istiyor

Konuyu Kilitleyin
Old 24-03-2012, 17:58   #1
konuk ayşe

Mutsuz eşim tarafıından sürekli taciz ve baskı altındayım zorla boşanmamı istiyor

Merhaba
20 yıllık evliyim 18 yaşında bir oğlum var. eşim bir süredir başka kadınlar ile görüşüyor her anlamda. görüştüğü kadınlardan birine aşık olduğunu onunla evleneceğini ve anlaşmalı boşanmak istediğini söylüyor. hiç bir gelirim yok ev hanımıyım .
eşim 2 aydır evin masraflarını karşılamıyor ve her şeyimi kısıtladı sürekli evden kovuyor.anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamış hergün bunu imzalamam için baskı yapıyor . başka şansımın olmadığını imzalamak zorunda olduğumu söyleyip pisikolojik vede bedensel olarak taciz ediyor .imzalayana kadar bu şekilde davranmaya devam edeceğini söylüyor. evde onunla olmaktan korkuyorum. kanuni haklarım nedir ne yapabilirim . hiç bir gelirim yok kirada oturuyoruz.
bende boşanmak istiyorum ama mahkemeye vermesini nafaka bağlanmasını istiyorum kabul etmiyor .
ne yapmam gerekiyor acil bilgi vermenizi rica ediyorum .
teşekkürler
Old 26-03-2012, 19:14   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma talebiniz olmadan eşinizin aile birliğinin üzerine yüklediği maddi sorumlulukları yerine getirmediğini kanıtlayarak sadece nafaka istemi ile dava açmanız mümkündür.Onun dava açmasını beklemenize gerek yoktur. Sizi muhtaç bırakıp boşanmaya zorlaması insanlık dışı bir eylemdir aynı zamanda. Oğlunuzun ve bilgisi görgüsü olan herkesin tanıklığından yararlanablirsiniz.

Alıntı:
II. Eşler birlikte yaşarken
MADDE 196. Eşlerden birinin istemi üzerine hakim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.

Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.

Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Eşinizin şiddete yönelik eylemlerine son vermesi için 6284 sayılı yasa kapsamında kolluk ve en yakın aile mahkemesine bildirimde bulunabilirsiniz, tedbir kararlarının alınmasını isteyebilirsiniz.

Suç teşkil eden eylemlerine karşı Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Maddi durumunuzun elverişli olmadığını kanıtlayarak bulunduğunz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz. Adımlarınızı bu avukatla atabilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi