Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal veya tazminat alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 01-06-2009, 18:24   #1
Konuk14789

Varsayılan mal veya tazminat alabilir miyim?

merhaba.ben ağustos ayında 2 yıllık evli olacaktım.ama şu an boşanmayı düşünüyorum.sorunum şu:biz evlenmeden önce eşimin üzerine 3 daire ve 1araba vardı.evliliğimiz süresince de krediyle 1 yazlık aldı ve satmak üzere 6tane daire yaptı.bankada da bir miktar parası vardı.ama maliyeyle bir sorun yaşayınca zaten ortak oldukları babası ve kardeşi üzerine yeni bir şirket açtı.bütün mal ve nakit varlığını o şirkete devretti.vergi borcunu da tek başına üstlendi ve borcu da ödemedi.biz arık geçinemiyoruz cok kavga ediyoruz.birkaç kez şiddet de uygulamaya kalktı.ama şahidim yok.boşanmak istiyorum ve bugun ailemin yanına taşındım.boşanma sırasında bu borç beni etkiler mi?borcu olan şti. şahıs şti.idi.ben de sorumlu muyum?ve mal veya tazminat alabilir miyim?çocuğumuz yok.
Old 02-06-2009, 08:50   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile bir boşanma davası açabilirsiniz.Bu dava içinde eşinizin, boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu ispatlamanız gerekecektir.
Kusuru, her türlü delil ile ispatlama hakkınız vardır.

Davanın içinde, nafaka, maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Ortak olarak oturduğunuz, mülkiyeti eşinize ait olan ev ile ilgili aile konutu şerhi aldırabilirsiniz.

Bu şerh, boşanma kesinleşene kadar taşınmazın satışını önleyecektir.

Kişiler evlenseler de kendi borçlarından, kendi mal varlıkları ile şahsen sorumludurlar.

Eşinizin borçlarına kefil olmadığınız müddetçe sizin bu borçları ödeme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Evlilik birliğniiz içinde alınmış yani evlilik tarihinizden sonra karşılığı ödenerek eşiniz tarafından alınmış ve eşinize ait olan mal varlıklarında sizin Tasfiye Payı Alacağınız bulunmaktadır.

Mal rejimi tasfiyeleri uzmanlık gerektirmektedir, mahkemelerce hesabı dahi mali müşavirlere yaptırılmaktadır. Bu tür bir davanın mutlaka avukat ile takip edilmesi gerekmektedir.

İlgili dava boşanmanın kesinleşmesinedn itibaren 10 yıl içinde açılmalıdır.

Mal ve tazminat alıp almayacağınız tamamen dosyada iddia ettiğiniz olayların ispatı ile mümkündür.

Sayın Katılımcı;

Hak kaybına uğramamak ve tüm detaylar için DOĞRUDAN bir avukatın yönlendirmesi ile hareket ediniz.

Maddi durumunuzun iyi olmadığını kanıtlamanız halinde tarafınıza bulunduğnuz yer il barosunca, ücretsiz olarak avukat temin edilecektir.

Saygılar.
Old 03-06-2009, 21:07   #3
Konuk14789

sn av-ufuk;
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.bir sorum daha olacak ben evden ayrılırken eşim evde yoktu;haber de vermemiştim.sadece şahsi eşyalarımı alıp evden ayrıldım.bu boşanmada aleyhime kullanılabilir mi?
şimdiden teşekkürler;iyi çalışmalar...
Old 03-06-2009, 22:37   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Evden ayrılmakta haklı olduğunuzu kanıtlamalısınız. Bu da aslında boşanma davası açtığınızda boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamak anlamına gelmektedir.

Bu sebeple; evden ayrılmanızda ya da ayrılmak zorunda kalışınızda ya da ortak hayatın sürdürülememesinde davalı kocanızın kusurlu olduğunu , sorumluluklarını yerine getirmediğini ispatlamak zorundasınız.

Eğer bir avukatın desteği ile dava açar ve takip ederseniz, hak kaybına uğramazsınız.

Saygılar.
Old 03-06-2009, 22:52   #5
Konuk14789

sn av-ufuk;
ilgi ve alakanız için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi