Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden ayrılmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 05-01-2009, 23:00   #1
Konuk

Mutsuz eşimden ayrılmak istiyorum

merhaba öncelikle ben 27 yaşında bi bayanım 9 yaşında bir kızım var ve ben calışmıyorum ev hanımıyım eşim 36 yaşında ve evliligim 4. yılından sonra beni sürerkli aldattı telefonda mjs yakaladım başka bi evde yakaladım ve ben eşime dügünümde takılan 50 tane bilezigi verdim beni aldatmadan önce şuan hiç bişeyim kalmadı ziynet eşyası olarak ve anlaşamıyoruz sürekli kavga ediyoruz cinsel anlamda 3 aydır bişey yaşamıyoruz ve ben ayrılmak istiyorum ama eşim kabul etmiyor hayatımda başkası oldunu iftira atıyor banalütfen bana ne yapmam gerektigin nasıl bi dava acmam gerektigini anlatırsanız sevinirim cok teşekür ederim ela.
Old 06-01-2009, 00:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebepli bir dava açabilirsiniz.

Açtığınız bu davada, boşanmaya yani geçimsizliğe yol açan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamalısınız. En yakın akrabalarınız dahil şahit delilinden ve varsa yazılı delillerden yararlanabilirsiniz.Telefon ayrıntıları ve mesajları da dosyaya delil olarak sunabilirsiniz.

Oturmakta olduğunuz ev ile ilgili aile konutu şerhi aldırabilir ve boşanma kesinleşene kadar bu şerhin korumasından yararlanabilirsiniz.

Açtığınız dava içinde, çocuğunuzun velayetini onun ve kendiniz için öncesinde TEDBİR, kararın kesinleşmesinden sonra ise YOKSULLUK ve İŞTİRAK nafakaları olarak devamını isteyebilirsiniz.

Yine aynı dava içinde, hem maddi, hem de manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Yine ayrıca medeni kanun 197 gereğince, evin ve ev eşyalarının sizin ve kızınızın kullanımına özgülenmesini talep edebilirsiniz.

Eşinizin boşanmayı kabul etmemesi, sizin evlilik birliğini sürdürmek zorunda kalmanıza neden değildir. Haklı sebeplerinizin varlığı halinde boşanma davanızı açabilir, karşı tarafın KUSURLU olduğunu kanıtlayarak da boşanmayı sağlayabilirsiniz.

Ziynet eşyalarınız şahsi malınızdır.Bununla ilgili olarak altınlar eşiniz tarafından bozdurulmuş ise, bunu kanıtlayarak toplam bedelinin tarafınıza ödenmesini dava edebilirsiniz. Bu davanın, boşanma davasını uzatmaması açısından ayrı açılmasında yarar vardır.

Sayın Katılımcı; haklarınız çok çeşitlidir, davanızı açarken de takip ederken de mutlaka doğrudan AVUKAT yardımı alınız.

Eğer maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi