Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada Maddi Manevi Tazminat/Karşı Tarafa Ödenecek Vekalet Ücreti

Konuyu Kilitleyin
Old 15-05-2013, 13:30   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada Maddi Manevi Tazminat/Karşı Tarafa Ödenecek Vekalet Ücreti

Uzun yillardir devam eden bosanma davam sonuclandi.10.00 Tl manevi tazminat almama karar verildi.Simdi ben bu karari icraya vermek istiyorum ama nasil bir yol izleyecegim bilemiyorum.Birde bu meblayi bana pesin olarakmi odeyecek karsi taraf yoksa maasindanmi dusulecek taksit taksit?(karsi taraf memur) Birde maddi tazminat talebim vardi reddedilmis.Ancak karsi tarafin avukatina redde istinaden vekalet ucreti olan yaklasik 5.000 Tl civarinda bir para odememe karar verilmis. Boyle birsey mumkumu gercekten?Ilk davayi actigimda benden maddi tazminat talebimin miktari olcusunde harc alindi.daha sonra bosanma erceklesti karsi taraf kusurlu bulundu.maddi manevi tazminat taleplerim reddedildi.Yukarida belirttigim avukat ucretini odemem gerektigi soylendi.cunku maddi tazminat talebim baska bir davaya giriyormus ayrilmaliymis bosanma davasindan.bende temyize gittim.manevi tazminat verilmesine maddi tazminat talebiminde farkli bir dava olarak gorulmesine karar verildi.karsi taraf yargitaya basvurdu fakat karar tekrar benim lehime sonuclandi.yani 10.000 tl manevi tazminat karari kesinlesti.Ancak maddi tazminat talebim aleyhime sonuclanmis ve benden 5bin Tl odemem isteniyor.Neden odeyecegim bu parayi anlayamiyorum? gercekten hukukta boyle bir sey varmi mantigi nedir?Birde yukardada sordugum gibi manevi tazminat icin icrada izlemem gereken yol nedir?
Old 15-05-2013, 22:59   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma kararınız kesinleşmiş ise tarafınıza hükmedilen manevi tazminatı icra takibine konu edebilirsiniz.

Takip sonucu alacak ödenmez ise borcu karşılayacak miktarda haciz isteyebilirsiniz.Eğer satışa uygun mal varlığı yoksa maaş haczi ile alacağınız maaştan kesilecek borç bitene kadar ödeme devam edecektir

2-Boşanma davasında boşanmanın eki niteliğindeki maddi manevi tazminat için nispi harç ödenmez ve davanın reddi halinde de reddedilen miktarla orantılı vekalet ücreti kararı verilmez.

Eğer talep ettiğiniz maddi tazminat boşanmanın eki niteliğinde değilse nispi harçla dava açılır .Örneğin evlilik sebebi ile gelirden yoksun kalma,eşe verilen borcun geri ödenmesini isteme vb gibi talepler boşanmanın eki niteliğinde değildir ve reddinde de nispi vekalet ücreti ödenir.

Sizin davanızın akıbeti dava ile ilgili kararda yazılıdır.Ne kadar karşı vekalet ücreti ödeneceği kararda açıkça yazılmalıdır.

Kararın sonucuna göre hareket etmeniz uygun olacaktır.

Daha iyisi bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızdır.
Old 16-05-2013, 17:29   #3
Konuk

Tesekkurederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi