Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sevgiliden görülen psikolojik şiddet ne olacak?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2013, 18:33   #1
Konuk

Varsayılan sevgiliden görülen psikolojik şiddet ne olacak?

1.5 yıldır süren beraberliğim var. şahıs birlikteliğimizi başlatırken boşandığı karısının evinde kira ödememek için kalıyordu. bana ilişkilerinin bittiğini, arkadaş olarak borçları bitene kadar evinde kaldığını söyledi ama durum farklı çıktı, eski eş ilişkimizi öğrenince şahısı telefonla arayarak durumu öğrendiğini, eşyalarını evden çıkarttığını söyledi, yani şahsı bir nevi evden kovdu.. olay sırasında annesi, ben ve kendisi tatildeydik, ertesi gün de istanbul'a dönecektik. dönünce annesini 3 gün misafir ederek ağırladım. şahıs ilk şiddet olayını da kovulma telefonundan 24 saat sonra gösterdi. 85 yaşında annesinin yanında durup dururken kavga çıkararak hiddet, şiddet ve öfke patlaması şeklinde bağırıp çağırdı. ben bu durumu hem yaşadığı olay hem de evimde misafir olan yaşlı annesine karşı ayıp olmasın diye sessizlikle karşıladım.kendisi bir ev kiralayana kadar eşyalarıyla beraber bende kaldı..bu arada benden 5.000 tl borç istedi..zaten önceden 2.000 tl vermiştim..5.000 de verdim,o gün o parayla ve benim emlakçıdan bulduğum eşyalı bir evi tuttu,benim kendi evim ayrı ama zaten var olan birlikteliğimiz onun evinde yaklaşık 8-9 ay devam etti....bu süre içinde şahıstan farkına varmadan psikolojik şiddet gördüm,cinselliği yaşayıp gece elini bile sürmeden yatmaya başladı, 4-5 ay böyle devam etti,sorunca cevap alamadım. kendimi iyice kötü hissedince cinselliğimize ara vermek istiyorum,benimle ilgili düşüncelerini iyice tart dedim ve akabinde 1 hafta gibi bir sürede evdeki görünür eşyalarımı saklayarak başka bir kadınla ilişkisini başlattı,evden kovdu...1 yıl önce eşine yaptığı olayın aynısını yaptı,eski eş zaten beni olaydan sonra aradı,karşılıklı konuştuk,ben varolan bir ilişkiye girmiş değildim,bunu anladı ve bana "dikkat et aynısını sana da yapacak" demişti..ama şahıs evden kovulduğu güne kadar bana karşı o denli sevgi,saygı,şefkat,müşvik bir tavır sergilemişti ki ihtimal vermedim...öğretmenim,psikolojik şiddetin hemen bütün etkilerini üzerimde taşıyorum,farketmeden de taşımışım...velinin biri "sınıfta şiddet uyguluyor" diye şikayet etmiş,bu şikayet olayı birliktelik esnasında olan bir olay ama tam da kovulma,aldatılma olaylarını yaşadığım o günlerde müdürümden öğrendim,şikayet kaymakamlığa kadar gitmiş..çünki müdür ilk şikayeti önemsememiş..gerçekten şiddet olayı yok,zaten mümkün değil,sevilen,sayılan bir insanım..ama bana uygulanan şiddetin sonucu ben sınıfta uzun süredir bir şeylerin iyi gitmediğini biliyordum fakat bir türlü anlıyamıyordum,olayı öğrendiğim o gün herşeyi anladım zaten bir haftadır maruz kaldığım şiddeti yeni farketmiştim,internetten araştırma yapıyordum...psikolojik şiddetin sonuçlarından biri de öfke patlamalarıydı ve bu patlamalar sınıfta ben dersimi anlatırken gerçekleşmişti...şu an sınıfım gayet mutlu,aldığım zararı hiç olmazsa bir yerinden durdurdum..bu arada o günlerde "mor çatı" "kadın dayanışma merkezleri"ne giderek durumumu anlattım,çok kötü durumdaydım çünki,bir anda neye uğradığımı şaşırmıştım..devlet hastanesi psikiyatristine gittim,adam karşımda yayılarak;"sizi kullanmış,kullanılmışsınız,adam da sizi terkedince kötü hissetmişsiniz,normaldir,hayatta insanlar kullanabilirler,kullanılabilirler,ben size post travmatik şiddet sendromu teşhisi koymam" dedi,"şu an öfkelisiniz şahsa karşı" dedi,doktor bey benim öfkeli bir yapım yoktur,peki benim 8 aydır gördüğüm psikolojik şiddet ne olacak dedim,biz ona bakmıyoruz dedi,uykusuzluk hapı yazıp gönderdi,halbuki doktordan böyle bir teşhis yazın diye bir şey talep etmemiştim,tek dediğim 8 aydır psikolojik şiddet gördüğüm ve bu şiddeti belgeleyerek,şahısın gereken cezası neyse almasıydı,2 gün sonra özel hastaneye gittim,yaşlıca,tecrübeli bir doktordu..depresyon teşhisiyle antidepresan ilaç tedavisi verdi..bu arada şahısa paramı hazırlamasını ve aynı gün hem paramı hem de evdeki eşyalarımı alacağımı söylememe rağmen parça parça 4.000 tl sini ödedi ve dün yaptığımız konuşmada kalan paramı ve eşyamı 2 gün sonra alacağımı konuşurken ben kendimi tutamayıp,bunca kötülüğü haketmediğimi,şahısın bana kötü davrandığını vs. sitemde bulundum,kendisi sinirlenip küfür ederek :"para mara yok sana " diyerek telefonu kapattı...perşembe günü polis merkezine giderek ordan kendisini arayacağım,hoparlörden polislere dinleteceğimm,sorun çıkarmazsa gidip paramı ve eşyamı alıacağım,çıkarır da kalan paramı vermezse ne yapacağımı bilmiyorum..gördüğüm psikolojik şiddet için adli yardım talebiyle ancak hakaret davası açabileceğimi söyledi sivil toplum kuruluşunun avukatı,ben de paramı alana kadar bekliyordum,şimdi ne yapacağım bilmiyorum,içim içimi yiyor,uyku yok,bir taraftan okulda öğrencilerim var,hayatım kararmış vaziyette şu an ve nikahsiz bir birliktelik olduğu için şimdi bu şahıstan gördüğüm maddi,manevi,psikolojik her türlü zarar ne olacak? bu arada ben 38 yaşındayım,şahıs 59 yaşında 30 yıllık eğitimci,emekli,2 evi son model cipi var,sabahtan akşama para yok diyen ve beni ayaklarımın üzerinde duramamakla itham eden bir kişilik..benim kendisine verdiğim 7.000 tl hayattaki tek güvencemdi...kendisine ilişki boyunca tek bir hakaretim,saygısızlığım olmamıştır...ben şimdi ne yapmalıyım?
Old 05-04-2013, 22:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Psıkolojık şiddete ilişkin rapor düzenlenmesi için Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalına başvurmanızı öneriyoruz.Sonuca göre hukuki başvurularınızı kararlaştırabilirsiniz.

Mali zararlarınız için de bir avukattan destek alarak hukuksal olanakları araştırmanız uygun olacaktır.
Old 06-04-2013, 22:16   #3
Konuk

teşekkürler...hemen bir adli tıp kurumuna başvuracağım... bu süreçte depresyon tedavisi görmem ve maruz kaldığım psikolojik şiddetin işime yansıması (okulda tarafıma yapılan şiddet uyguluyor dilekçeleri) bunlar hukuksal olarak şikayetimi haklı gösterecek sebep ve kanıtlardan sayılır mı?
yoksa son söz hakimin kararı mı olacak?
Old 07-04-2013, 16:27   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Elbette,açılan tazminat davasında son kararı hakim verecektir.Eğer şikayet yoluna gidecekseniz kararı savcı verecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 09-05-2013, 19:28   #5
Konuk

Varsayılan sevgiliden görülen psikolojik şiddet ne olacak?

merhaba...bu başlık altında yazmıştım ama konu kapalı olduğu için yeni konu açmak zorunda kaldım...8 ay boyunca ağır psikolojik şiddet görmüş biriyim..mor çatıda görüştüğüm sosyolog dahil olmak üzere ; psikiyatristler,konuyu açtığım etrafımdaki kişiler bana konunun üzerine gitmememi,uğraşma değmez şeklinde salık verdiler. tek bir bayan arkadaşım elinden ne geliyorsa yap,araştır dedi...bekar bayan olduğum için adli yardım alamıyorum,muhtar çıkmaz dedi...şikayet etmek te maddi külfet getirirmiş,adli tıp savcılığa şikayet etmeden sizi görüp,rapor hazırlamıyor...bu durumda ne yapmam gerekiyor?avukata,davaya verecek param yok...şikayet edince gerisi nasıl gelecek?bu arada baro bana avukat gelinceye kadar (1 saat içinde avukat geliyormuş ama hangi avukat?adli yardım alan birisine mi geliyor?orayı anlıyamadım)savcıya ifade vermeyin dedi,adliyedeki memur: "biz baroya göre iş yapmayız,her şikayet edene avukat verilirse noolur?" dedi...benim insan olarak tek isteğim 8 ay boyunca benim birliktelik yaşadığımı sandığım kişinin bir hayvana bile yapılmayacak muameleleri bana yaşatması,en sonunda antidepresanlık psikolojisi rahatsız bir insan haline getirmesi cezasız mı kalacak? şahıstan kendime yönelik maddi olarak hiçbir beklentim yoktur,şikayetimde tek talebim şu ana kadar ki psikiyatrist masrafımı karşılaması ve bir yıllık psikolojik destek tedavisi görmek istemem ve masrafını bu şahsın ödemesidir,eğer maddi olarak ta 1 kuruş yada 1 trilyon bile ceza alsa son kuruşuna kadar "kadın dayanışma yada sığınma" gibi yerlere bağışlanmasını istiyorum ..mor çatıda cinsel taciz ve tecavüzün bile cezasız kaldığını söyledikleri bir noktada benim bu insani ceza beklentim çok mu avrupai kaçıyor? izlemem gereken yol nedir?şu an psikolojim berbat durumda hayatımı sürdürüyorum,2 ay bitti,psikiyatristin verdiği antidepresan yetmedi,akşam da uyku hapı alarak anca uyuyorum,bu arada sabah okula öğrencilerimin yanına gidiyorum,orda da işim zor....
Old 12-05-2013, 23:45   #6
Konuk

Varsayılan şikayet davasında avukat gereklı mı

merhaba...psikolojik şiddetle ilgili şikayette bulunmak ve hakaret davası açmak istiyorum..adli yardım için muhtarla görüştüm..bekar ve yalnız yaşadığım için almamın mümkün olmayacağını söyledi...şikayette bulunurken avukat gerekli mi? şikayette bulunmak için ve hakaret davası açmak için para isteniyor mu? adli yardım için barodan avukat talep edebilir miyiz?muhtar sana fakırlık kağıdı vermezler dedi...
psikolojik şiddet gördüğümü de raporlamak için üniversitenin adli tıbbına ulaşmak mümkün değil,kartal adalet sarayına gittim,orda da adli tıpta muayene olmak için savcılığa şikayette bulunmam gerektiğini ve savcının dilekçeyle beni yönlendirmesi gerektiği söylendi...bu yaşıma kadar avukatlık,davalık,adliyelik bir işim olmadı...ne yapacağımı da şaşırdım,lütfen aydınlatın,önceki sorum foruma alınmamış
Old 13-05-2013, 10:55   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için başvurduğunuzda talep halinde -muhtarlıktan fakirlik evrakı gerekmeksizin- bildirim üzerine barodan tarafınıza avukat atanmaktadır.Mağdur tarafından yapılan suç duyurularında hukuki destek almak daha kolay ve ulaşılabilir bir olanaktır.

Suç duyurusunda bulunmak için -bazı özel durumlar dışında -avukatla takip zorunluluğu bulunmamaktadır.

Karakola veya savcılığa başvurduğunuzda avukat talep etmeniz yararınızadır.

Ek:Yalnız ve bekar kişilere fakirlik kağıdı verilmeyeceğine ilişin görüş doğru değildir.Başka bir durumda gerekli olduğunda bu evrak verilecektir.Yeter ki koşullarınız uygun olsun.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi