Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşyalarımı nasıl alabilirim ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2012, 16:53   #1
qamzee

Mutsuz Eşyalarımı nasıl alabilirim ?

iyi günler . ben eşime boşanma davası açtım hemde şikayet ettim. ailemin yanına geldim ve butun kıyafet,çeyızlerım eşimin ailesinin evinde kaldı başka bir ilde..Boşanma dilekçesine kişiSel eşyalarımı istiyorum ifadesini verdim. Fakat size danışmak istediğim birşey var. ben kişisel eşyalarımı nasıl alabilirim. eşimi hem şikayet ettim tehtid ediyor diye hemde boşanma davası açtım. eşyalarımı nasıl alabılırım oraya mı gitmem gerekiyor. lütfen yardım edin. yakacağını söyluyor
Old 28-03-2012, 09:26   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Kişisel eşyaları her zaman alma hakkına sahipsiniz.Kendi kişisel eşyalarınız için hakiminden tedbire yönelik bir karar vermesini talep edebilirsiniz. Bu durumda kişisel eşyalarınızın size teslim edilmesi yönünde bir tedbir kararı verebilir. Sonrasında bu kararın icra yoluyla yerine getirilmesi istenebilir.

Ancak hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 28-03-2012, 18:28   #3
gamzeeeeeeeee

İnceleme ???

yani tekrar savcılığamı gitmem gerekiyor nasıl olucak mahkeme gününümü beklıyeceğim. ve icra yoluyla demişsiniz yani icra görevlılerımı getırecek m.dan i.ye eşyalarımı???
Old 02-04-2012, 21:04   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan gamzeeeeeeeee
yani tekrar savcılığamı gitmem gerekiyor nasıl olucak mahkeme gününümü beklıyeceğim. ve icra yoluyla demişsiniz yani icra görevlılerımı getırecek m.dan i.ye eşyalarımı???

Sayın Katılımcı,

Savcılık kişisel eşyaların size iadesine karar veremez. Savcılık yaptığınız şikayetlerde suç unsuru olup olmadığına ve ceza davası açıp açmayacağına karar verir. ceza davası sonucu suç sabit görülürse ceza alınır, eşyaların iade edilmesi yönünde ceza almaz..

Kişisel eşyalarınızın tarafınıza teslimi kararını ancak hukuk mahkemesi hakimi verir.

Ayrıca dava açmanız da mümkündür. Eşyalarınızın cins, adet ve değerlerini mahkemeye bildirmelisiniz. Aynen iadeleri olmadığı taktirde bedellerinin tarafınıza faizi ile ödenmesini isteyebilirsiniz.

Hukuk mahkemesi kararı olmadan eşyalarınızı alamazsınız. Ayrıca kararın verilmesi de yetmez. Karşı taraf "karara rağmen" kendiliğinden eşyaları size teslim etmeyebilir. Bu durumda karar için icra takibi yapmak zorundasınız. Hukuk mahkemesi kararları İCRA kanalı ile yerine getirilir.

Avukat desteğini doğrudan almalısınız. Aksi halde hak ve zaman kaybına uğramınız büyük olasılıktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi