Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aldatan eşim için dedektif tuttum kanuna aykırı deil dediler

Konuyu Kilitleyin
Old 12-02-2010, 15:54   #1
Konuk

Varsayılan aldatan eşim için dedektif tuttum kanuna aykırı deil dediler

merhabalar öncelikle burada emeği gecen, zamnını ayırıpta bizleri bilinçlendiren fikir sahibi yapan sn.avukatlarımıza saygılarımı sunuyorum tesekkr ediyorum.Benim sorum su;
2006 da evliliğimi yaptım.Daha sonraları eşimin beni aldatıgına dair mesajlarını yakaladım kısa bir süre önce boşanma davası actım.gerekli dokuman resim v.b elimde olmadıgı için dedektif tuttum.dedektiflerin buldugu dökümanlar ı mahkemeye sunsam bana karsı bi zararı olurmu acaba.onlarda bana dava acabilirmi?sonucta benim eşim kendisi aramızda özel hayat ayrımı konu olabilirmi?tesekkurler saygı ile..
Old 12-02-2010, 19:47   #2
Themis99

Sayın Konuk,
Türk Ceza Kanununumuzun Özel hayatın gizliliği başlığını taşımakta olan 134.maddesi
Alıntı:
''(1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılır.''

Kişisel verilerin kaydedilmesi başlıklı 135.maddesi

Alıntı:
'' (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.''

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme başlıklı 136.maddesi

Alıntı:
'' (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.''

demektedir.
Bir birey olarak kişilerin evlilik birliği dışında bir özel hayatları olacaktır. Ancak bunun sınırlarını evlilik birliğinin yüklendiği sorumluluklar belirler.
Kişinin rızası olmaksızın görüntü ve ses alınması suç oluşturmaktadır. Bu yolla elde edilmiş deliller hukuka aykırı olduğundan kullanılamaz düşüncesindeyim.
Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımını almanız haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep edebilirsiniz.
Saygılar.
Old 12-02-2010, 20:10   #3
Konuk

yani bu durumda hiçbir sekilde kanıtlayamayacagım elimde bi resim belge olmayacak sahit gösteremiyorum yapacak hiçbir şey kalmıyor geriye .. dedektifler kanuna aykırı olmayan iş yapıyoruz diyorlar
cıkmazdayım suan.
Old 12-02-2010, 21:04   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
yani bu durumda hiçbir sekilde kanıtlayamayacagım elimde bi resim belge olmayacak sahit gösteremiyorum yapacak hiçbir şey kalmıyor geriye .. dedektifler kanuna aykırı olmayan iş yapıyoruz diyorlar
cıkmazdayım suan.

Sayın katılımcı,
Eşiniz sizi aldatıyorsa bunu her tür yasal yolla elde edilmiş delille kanıtlayabilirsiniz. Örneğin tanık dinletebilirsiniz, telefon ve sms kayıtlarının istenmesini mahkemeden isteyebilirsiniz vb.
Delillerin yasal yolla, yasaya uygun olarak elde edilip edilmediği önemlidir. Bu bakımdan doğrudan doğruya "fotoğraf yasal delil değildir" denemez, ancak o fotoğrafın nasıl, hangi koşullarda elde edildiği önemlidir.
Davanızı bir avukattan doğrudan hukuksal yardım alarak sürdürmeniz durumunda, avukatınız size elinizdeki delillerin davada kullanılıp kullanılmayacağını söyleyebilecek, siz de haklı iken suçlu duruma düşmek tehlikesinden uzak bir şekilde davanızda başarıya ulaşabileceksiniz. Haklarınızı kullanırken mutlaka profesyonel hukuksal yardım alınız.
Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi