Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Maddi Manevi Tazminat,Nafaka, Malrejimi,Çocukla Görüşme Ortamı,Uzmandan Yardım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2008, 20:06   #1
Konuk

Varsayılan Maddi Manevi Tazminat,Nafaka, Malrejimi,Çocukla Görüşme Ortamı,Uzmandan Yardım

Mrb, eşimle 1.5 yıl beraber yaşadık, 8 aydır da ayrı yaşıyoruz, 3 aylık hamileyken beni dövüp evi terketti, ben de babamın yanına dönmek zorunda kaldım, şimdi 2 aylık bir bebeğim var. kendisi ile bu süre içerisinde hiç görüşmedik, ne kendi ne ailesi arayıp sormadı. bebeği de hastanede 5 dk görüp gitti.Şu anda bana karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile dava açtı. Sorularıma gelince;
1. evi ilk terkettiğinde ben hamileyken boşanma davası açacakken araya girenlerin iknası sonucu boşanma davası açmak için doğumu bekledi. bu durumu avukata verdiği vekaletnamenin tarihinden kanıtlayabilir. Bu durum, onun ben hamileyken beni terketmesi kusurunu ortadan kaldırır
mı?
2.Ben hiçbir şekilde boşanmak istemiyorum ancak o kararlı olduğundan boşanma gerçekleşebilir. kendisi bana şiddet uyguladı evdeki eşyaları defalarca kırıp döktü ancak psikiyatrik yardım almayı asla kabul etmedi. mahkemeden bir evlilik terapistine gitmeyi talep edebilirmiyim? kendisi uzmanla görüşmek istemezse sonuç ne yönde gelişir? psikolojik dengesiyle ilgili rapor alınmasını mahkemeden talep edebilirmiyim?
3.Bebeğim daha çok küçük. emziriyorum. dışarı çıkartmadan kendi babamın evinde ya da benim bir yakınımın nezaretinde görüşmesini talep edebilirmiyim? kendisi bana kürtaj olmam için baskı yapmıştı. bebeğimi ona emanet etmekten korkuyorum bununla ilgili ne yapabilirim? ya da onun talebi halinde görme günlerinde bebeği onun yanına benim götürmem zorunlu olması yönünde bir karar verilebilir mi? ben onun, bebeğimi büyüyene kadar benim evimde görmesini istiyorum.
4. benimde kusurlarım var ama onun kusurlarını şahitlerle daha ağır olduğunu ispatlayabilirim. Bu durumda halen boşanmaya karar verilebilir mi? dava reddedilirse tedbir nafakasını halen alabilirmiyim?
5. ben onun baskıları sonucu işimden ayrıldım ve şu anda bebeğime bakabilmek için çalışmıyorum. kaç maaşım kadar maddi tazminat istemem gerekir? ayrıca aynı evdeyken, onun babasının üzerine kayıtlı olan evde kendi babamın bana verdiği parayla 10 bin ytl lik kalıcı tadilat yaptırdık. Bunu maddi tazminat olarak talep edebilirmiyim? ayrıca düğün masraflarını da talep edebilirmiyim?
6. ayrı olduğumuz süre içinde bir araba satın almış bunu mal tasfiyesine dahil edebilirmiyim?
7. babamın malvarlığı iyidir. yanında kalıyorum. ancak benim üzerime kayıtlı hiçbişey yok gelirim de yok. Babamın malvarlığının alacağım nafaka ve tazminata etkisi olabilir mi?
8. Eşim devlet memuru 2000 ytl nin üzerinde maaşı var. tahmini ne kadar çocuk ve kendim için nafaka talep edebilirim?
9. mahkemenin sosyal olarak bizi bir evlilik danışmanı veya psikolog ile görüştürme şansı varmıdır? eşim görüşmek istemezse ne olur?
10. evliyken annemi kaybettim. eşim bana gereken desteği göstermedi. bu kusur sayılabilir mi?
şimdiden çok tşk, ilgilenenlere kolaylıklar dilerim.
Old 05-01-2008, 21:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eşlerin vekaletname çıkardıkları tarih,sadece bu tarihten sonra avukatın vekalet yetkisine sahip olduğunun göstergesidir.Hamilelik sırasında sizi terk etmesinin haksız olduğunu düşünüyorsanız bunu yasal delillerle örneğin tanık dinleterek ispatlamanız gerekecektir.

2. Eşinizin size şiddet uygulaması,evdeki eşyalara zarar vermesi bir geçimsizlik sebebidir.Bunu da yine tanık,tıbbi rapor gibi delillerle ispatlanması gerekmektedir.

Boşanma davası sırasında hakim tarafların barışma ihtimallerini görürse bir uzmana yönlendirebilir.Yine velayetin kime verilmesinin uygun olacağı konusunda da uzmandan yardım alır.
Fakat hakim (en azından uygulamada) terapi için bir yönlendirme yapmamaktadır.

3.Henüz çok küçük olan bebeğiniz ile eşinizin nasıl, hangi sartlarda ve sürelerde görüşmesinin uygun olacağına yargılamayı yürüten hakim,gerekirse uzmandan görüş alarak karar verecektir.

Haklı gerekçeler dışında kişisel görüşmelerde sizin konutunuzda ve bir refakatçi eşliğinde yapılması çok da ihtimal dahilinde görünmemektedir.Bu durumda haklı gerekçelerinizive kaygılarınızı hakime mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.

Yargılama sırasında ve boşanma durumunda çocukla görüşmek isteyen,çocuğun bulunduğu yere gelip teslim alması gerekmektedir.Bebeği götürmek yükümlülüğü bulunmamaktadır.

4-Tedbir nafakasının kusurla bir ilişkisi bulunmamaktadır.Dava açıldığında hakim çocuğa ve gerekli görüyorsa size tedbir niteliğinde nafakaya karar verecektir.

Kusur,boşanma sonrası için talep edilen yoksulluk nafakası tartışmasında önemli olacaktır.

Dava reddedilir ise kesinleşme tarihinden itibaren tedbir nafakası da kalkar.

Bu aşamadan sonra nafaka için yeniden dava açmanız gerekmektedir.

5-Evlenme nedeni ile işten ayrılma ve gelirden yoksun kalma maddi tazminat gerekçesidir.Fakat bu boşanmanın eki niteliğinde olmadığından harca tabidir.
Ne miktarda zarar görüyorsunuz ,tazminat miktarı da buna göre talep edilebilir.

Boşanma nedeni ile mevcut ve beklenen haklarınızda zarara uğradığınızı düşünüyorsanız kusursuz veya daha az kusurlu olmanız şartı ile maddi tazminat hakkınız bulunmaktadır.Hükmedilecek tazminat dosyadaki delillere,tarafların mali durumları da dikkate alınarak karara bağlanacaktır.

6-Evlilik sırasında kişisel malınız ile tadilata katkıda bulunmuşsanız ve ayrı olduğunuz dönemde de olsa edinilen araba tasfiye davasına konu edilebilir.

7-Nafaka ve tazminatta sizin mali ve sosyal durumunuz dikkate alınacaktır.Babanızın mali durumu önemli değildir.

8.Kendiniz ve müşterek çocuğunuz için talep edilen nafaka,tarafların mali durumları ve ihtiyaçları ve dosyaya sunulan deliller gözetilerek karara bağlanacaktır.Önceden bir tahminde bulunmak yanlış olacaktır.

9-Yargılama sırasında hakim görüş almak amacıyla sizi bir uzmana yönlendirebilir.

10-Evlilik sırasında eşinizin kusurlu olduğunu düşündüğünüz davranışları olduğunu düşünüyorsanız bunu dilekçe ile dosyaya sunmanız ve yasal delillerle ispatlamanız beklenmektedir.

SONUÇ:Her aşamada bir avukattan yardım almanızı, mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yerdeki baroya başvurarak adli yardım olanağından yararlanmanızı israrla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi