Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Din değiştirme sebebiyle şiddetli geçimsizlik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2014, 23:56   #1
Konuk

Varsayılan Din değiştirme sebebiyle şiddetli geçimsizlik

Merhabalar...

8 Senelik evliyim vede 4 yaşında bir çocuğum var.Eşim ile şiddetli geçimszilik yaşıyoruz bunun nedenide benim dinimi değiştirmem.Şiddetli bir tartışmamız oldu ve ona vurdum oda bana vurdu.Polise gidip şikayetçi oldum darptan dolayı vede ayrılmak istiyorum.Şimdi şunu sormak istiyorum çocuğun velayetini alabilir miyim vede nafaka talep edebilir miyim ?
Mal varlığından ne şekilde hak talep edebilirim...Ayrılacağım eşimin kendine ait bir şahıs şirketi var bunda bir hak talep edebilir miyim ??
Old 11-03-2014, 09:37   #2
üye7160

Sayın Konuk,

Velayette en önemli etken çocuğun çıkarlarıdır.Yaşı küçük ve anne bakımına muhtaç çocukların velayeti genel olarak anneye bırakılır.

Nafaka ise tarafların sosyo ekonomik durumlarına göre belirlenir.Boşanma neticesinde,gelir kaybınız olması ve yoksulluğa düşmeniz durumunda tarafınıza ve velayeti size verilen çocuğunuza uygun bir miktar nafakaya hükmedilebilir.

Mal paylaşımı için ise boşanmadan sonra ayrıca bir dava açarak 2002 yılından sonra ve evlilik birliği içinde edinilen mallara katılım isteyebilirsiniz.

Hukuki sürecinizde bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 11-03-2014, 14:28   #3
Konuk

Yanıtınız için teşekkür ederim...
1- Fakat asıl sormak istediğim dinden çıkmak yani ateist olmak çocuğun bana verilmemesi için bir neden olabilir mi...Çocuk 4 yaşında vede konuşamıyor yaşıtsal olarak dil gelişimi olarak geride ve pedegog çocuğun dil gelişiminde teknik bir sorun olmadığını ilgi ve sevgiden yoksun olduğu için bu şekilde olduğunu söylemiş isterseniz bu şekilde de rapor düzenlerim demiş.Ayrılacağım eşim şahitlerle vede sosyal medya dökümanlarıyla ateist olduğumu ispatlayabilecek güçte vede şahitlerle çocuğa gerekli temizlik ve bakımı yapmadığımı günümü internet başında geçirdiğimi vede 1 senedir ev ve aileyle ilgilenmediğimi evin pis olduğunu,çocuğun bakımsız ve gıdasız olduğunu kendisiyle 1 senedir karı koca münasebetim olmadığını ispatlayacak güçte bu durumda ben ne yapabilirim.Çocuğun velayetini alabilir miyim ???
2- Eşimin bir şahıs şirketi var bu şirketten bir talepte buluna bilir miyim ????
Old 12-03-2014, 15:59   #4
üye7160

Sayın Konuk,dini inançlarınızın velayet üzerinde etkisi yoktur.Yukarıda da izah ettiğimiz üzere;velayet düzenlenirken çocuğun çıkarı gözetilir.Karı koca arasında ki cinsel münasebet gibi geçimsizlik nedenlerinin de velayette etkisi bulunmamaktadır.
Bu nedenle anne bakımına muhtaç çocukların velayeti genel olarak anneye bırakılır.
Ayrıca eşinizin iddialarına karşı sizde tanık ve belgelerle ile iddiaların aksini ispat edebilirsiniz.
Mal paylaşımı için ise ayrıca dava açma hakkınız bulunmaktadır.
KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Old 14-03-2014, 13:36   #5
Av. Sami Günsen

Boşanma davası için öne sürülebilecek gerekçeler ile velayet için öne sürelebilecek gerekçeler farklıdır. Kim çoçuğa bakıp gözetecek, eğitecek, ilgilenecekse mahkeme buna göre velayetle ilgili karar verecektir. Sizin sorunlarınızın velayet kararı ile ilgisi yoktur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi