Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nolur Yardim Edin/Almanya

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2013, 18:49   #1
Konuk

Varsayılan Nolur Yardim Edin/Almanya

Ben almanyada yasiyorum ve esimden yeni ayrildim.Mahkeme cocuklarin velayetini ortak birakti ve benim yanimda yasamalarina karar Verdi. Ve bana kagit islerinde yardimci olmasi icin Familienhilfe atandi. Benim cocuklarla evden cikmama karar verildi.Ben ev aramaya basladim.Fakat bu arada yardim Eden insanlarin benim hareketlerime ve sozlerime dikkat ettigini ve cabuk karar verebiliyormuyum diye beni denediklerini gördüm.Bana bugün iki ev gosterdiler.ve biri benim onceden sectigim evdi digeri ise dolu ve icini daha onceden gormemistim.Ben tasinma suresini verilen sureden biraz daha fazla soylemistim ve bos olan evi birisinin daha istedigini soylediler.bana diger dolu olan evde oturmak istermisin diye sordular bende tamam dedim.Evin ne zaman bosaltilacagini sormadim.Ben yabancilarla konusurken cok sIkIlyorum ve telaslaniyorum.Dolu evi gostererek beni denediklerini dusunuyorum ve dolu Eve tamam dedigim icinde yanlis bir karar vermis oldum.Beni persembe günü arayip ev hakkindaki sonucu bildireceklerini soylediler.Daha onceden benim hakkimda her ay jugendamta rapor yazicaklarini soylemislerdi.benim telasli hallerimden dolayi hakkimda olumsuz rapor yazip cocuklarimi alirlarmi diye cok korkuyorum bilseydim boyle zor olucagini hic yardim istemezdim.Kendim ev bulup cikardim.Ben bu hatami nasil telafi edebilirim.Bana yardim edeceklerine beni ikilemde birakmalari sizce dogrumu.Ben cocuklarima bugune kadar cok Iyi baktim herseyleriyle ilgileniyorum. Bu hatami nasil telafi edebilirim nolur yardim edin.
Old 14-08-2013, 19:41   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben almanyada yasiyorum ve esimden yeni ayrildim.Mahkeme cocuklarin velayetini ortak birakti ve benim yanimda yasamalarina karar Verdi. Ve bana kagit islerinde yardimci olmasi icin Familienhilfe atandi. Benim cocuklarla evden cikmama karar verildi.Ben ev aramaya basladim.Fakat bu arada yardim Eden insanlarin benim hareketlerime ve sozlerime dikkat ettigini ve cabuk karar verebiliyormuyum diye beni denediklerini gördüm.Bana bugün iki ev gosterdiler.ve biri benim onceden sectigim evdi digeri ise dolu ve icini daha onceden gormemistim.Ben tasinma suresini verilen sureden biraz daha fazla soylemistim ve bos olan evi birisinin daha istedigini soylediler.bana diger dolu olan evde oturmak istermisin diye sordular bende tamam dedim.Evin ne zaman bosaltilacagini sormadim.Ben yabancilarla konusurken cok sIkIlyorum ve telaslaniyorum.Dolu evi gostererek beni denediklerini dusunuyorum ve dolu Eve tamam dedigim icinde yanlis bir karar vermis oldum.Beni persembe günü arayip ev hakkindaki sonucu bildireceklerini soylediler.Daha onceden benim hakkimda her ay jugendamta rapor yazicaklarini soylemislerdi.benim telasli hallerimden dolayi hakkimda olumsuz rapor yazip cocuklarimi alirlarmi diye cok korkuyorum bilseydim boyle zor olucagini hic yardim istemezdim.Kendim ev bulup cikardim.Ben bu hatami nasil telafi edebilirim.Bana yardim edeceklerine beni ikilemde birakmalari sizce dogrumu.Ben cocuklarima bugune kadar cok Iyi baktim herseyleriyle ilgileniyorum. Bu hatami nasil telafi edebilirim nolur yardim edin.

Sayın Konuk,

1. Familienhilfe aile yardımı/aile yardımcısı demektir. Görevi aileye çocukların yetiştirilmesi konusunda yardım etmektir, kağıt işlerinde yardımcı olmak değil. Bu, Familienhelfer(aile yardımcısı) kağıt işlerinde yardım etmez anlamına gelmez elbette. Çocukların yetiştirilmesi ve eğitimi konusunda yardımı olacaksa kağıt işlerini de yapabilir. Familienhelfer size ev bulma konusunda yardımcı olabilir örneğin.
2. Yardım eden insanlar sizin çabuk karar verip vermemenizle değil, çocuk eğitiminde başarılı olup olmadığınızla ilgilenir.
3. Hangi şehirde oturduğunuzu bilmediğim için kesin birşey diyemiyeceğim, ama Size Münih'teki uygulamayı örnek gösterebilirim. Sosyal konutlar için ev sahibine 3 tane kiracı adayı gösterilir. Ev sahibi bunlardan birisini kiracı olarak seçer ve diğerlerini red eder.
4. Yabancılarla konuşurken zorluk çekiyorsanız Size yardım edebilecek bir kişi ile konuşmalara gidin. Cesaret alırsınız.
5. Dolu evi göstererek sizi denedikleriniz zannetmiyorum. Familienhelfer'in görevi Size yardımcı olmaktır. Sizi denemek veya zorluk çıkarmak değil.
6. Familienhelfer Jugendamta bağlı olarak çalışır bu yüzden Jugendamta rapor yazması normaldir. Ve sadece Sizin için söz konusu olan bir durum değildir.
7. Çocuklarınızın Sizden alınmasına sadece hakim karar verir. Bu kararı verirken Jugendamtın fikrini sorar. Ayrıca çocuklar için bir kayyım(Verfahrensbeistand) tayin edilir. Bu kişi çocukların menfaati konusunda hakime bir rapor verir. Raporunu vermeden çnce hem sizinle hemde çocuklarla konuşur.
8. Sadece bahsettiğiniz mesleden dolayı çekinmenize gerek yok. Bir hata yapmış değilsiniz çünkü. Çocukların eğitimi konusunda herhangi bir hatanız yoksa merak etmeyin.

Saygılarımla
Old 21-08-2013, 13:58   #3
Konuk

Sayin avukat galiba korktugum basima geldi.Muracaat ettigim o dolu evde oturanlar cikmiyormus.BAna diger bos evde otururmusun diye sordular.yarin tekrar jobcentera gidip yeni Kira sozlesmesini gostermemi istediler.jugendamttan yardima gelenkler ayni sizin dediginiz gibi önce evime gelip benimle konustular sonrada cocuklarimla konusucaklarini soylediler.aslinda onceden cocuklarimi gorup konusmuslardi.Simdi tekrar konusmak istiyorlar.Dolu olan Evin soylendigi gunde bosaltilmasi gerekmezmiydi.Jugenamttakiler yarin yeni Kira sozlesmesini tekrar jobcentera goturelim dediler.Ben bunu avukatimada sordum sorun cikmaz dedi ama Ben avukatimin jugendamttakilerle irtibatta oldugunu dusunuyorum ve cocuklarim alinirsa yardim edecegini dusunmuyorum.Artik güvenim kalmadi.Benim sorunum kimseye guvenmeyip sorun oldugu zaman baska insanlardanda fikir almam ve sorunlarim hakkinda cok konusmam.Jugendamttan gelenler cocuklarim turkiyeden döndügünün ertesi günü geleceklerdi ama istersen bir gün daha kalsinlar gibi bir laf soyledi.Bu hafta ev isi olursa cocuklarla gorusmemize gerek kalmaz dediler.ama ev olmadi yarinda olucagini sanmiyorum.Cok korkuyorum Eger cocuklarimi alirlarsa naparim.BIrde bugun Eski esime bu durumlari anlatip yardim istedim ve beni reddetti.Sonra cep Telefonumu kapattigimda aramadigim bir numara aramisim gibi gorundu.KOntrol ettim ilk defa boyle bir numara yaziyordu.Acaba esim benim konusmalarimi jugendamta yonlendirmis olabilirmi?eger cocuklarimi alirlarsa esimemi yoksa yabanci bir aileyemi verirler.Cabuk cevapladirisaniz cok sevinirim.TEsekkurler.
Old 21-08-2013, 14:20   #4
Konuk

Birde siz mahkeme karar verir demistiniz mahkeme bana savunma hakki verirmi?Ben kendimi nasil savunurum? Akli basinda az cok okumus biriyim.Cocuklarima bugune kadar Ben baktim bunlarin hicbir faydasi olmazmi? Cocuklarim 11, 9 ve 6 yasindalar.
Old 21-08-2013, 15:52   #5
Gemici

Sayın Konuk,
anladığım kadarı ile Jugendamt'la aranızda bir iletişim bozukluğu var. Jugendamt neyin ne için olduğunu Size tam olarak anlatamıyor. İletişim bozukluğunun sebebi lisan olsa gerek.

Jugendamt'ın kira sözleşmesini Jobcenter'e gösterelim demesi çok normal bir durum. Yeteri kadar gelirinizin olmadığını ve eşinizin nafaka ödemediğini düşünüyorum. Böyle olunca da evin kirasını ve ev sahibine verilecek depozitoyu Jobcenter ödeyecektir. Jobcenter lüks bir evin kirasını ödmez. Kiralıyacağınız dairenin normal büyüklükte ve kirasının da normal ölçüler içinde olması gerekir. Böyle olunca da Jobcenter kira sözleşmesini görüp ona göre karar vermek zorundadır.

Avukatınızın Jugendamtla irtibatta olması çok iyi bir şey. Ben bu irtibatın Sizin aleyhinize bir irtibat olduğunu zannetmiyorum.

Çocuklar elinizden alınır korkusundan dolayı fazla düşünüyor ve kuruntu yapıyorsunuz zannedersem.

Jugendamtla veya Familienhilfe ile anlaşmakta zorluk çekiyorsanız, bir tercüman veya Size yardımcı olabilecek başka bir kimse vasıtasıyla konuşursanız iyi olur.

Not:Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Size ne yapmanız gerektiği konusunda sadece yol gösterir. Etkin yardımı ancak avukatınızdan ve/veya bulunduğunuz yerdeki bir sosyal kuruluştan alabilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi