Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma İlamını Almazsam Karar Kesinleşir Mi? Yardım Edin Bana

Konuyu Kilitleyin
Old 04-01-2008, 14:39   #1
Konuk

Karar Boşanma İlamını Almazsam Karar Kesinleşir Mi? Yardım Edin Bana

eşimden bu geçen cuma ben boşandım ama sonradan pişman oldum ssk dan yararlanamıyacaım bu yüzdende boşanma ilamını almyacağım yani boşanmayı kesinletirmiyeceğim şimdi ssk devam edermi benim tedavim olurmu . yada nasıl davamı geri alabilirim boşanmaktn vazgeçtim diye dilekce versem bu boşanma geçersiz olurmu .ne yapmalıyım bana akıl verin lütfen hemen çok zor durumdayım ben ....
Old 04-01-2008, 15:20   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
eşimden bu geçen cuma ben boşandım ama sonradan pişman oldum ssk dan yararlanamıyacaım bu yüzdende boşanma ilamını almyacağım yani boşanmayı kesinletirmiyeceğim şimdi ssk devam edermi benim tedavim olurmu . yada nasıl davamı geri alabilirim boşanmaktn vazgeçtim diye dilekce versem bu boşanma geçersiz olurmu .ne yapmalıyım bana akıl verin lütfen hemen çok zor durumdayım ben ....

Mahkeme karar verdikten sonra, gerekçeli karar taraflara tebliğ edilip 15 günlük temyiz süresi geçmedikçe; karar kesinleşmez. Yani dava derdest sayılır. Bu aşamada boşanmış sayılmazsınız.

Davadan feragat dilekçesi verirseniz eşiniz kararı temyiz etse bile karar bozulup yerel mahkemeye döner, mahkeme de 'feragat nedeniyle davanın reddine' karar verecektir.

İki durumda da istediğiniz neticeye ulaşmış olursunuz.

Bir avukata danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Saygılarımla
Old 04-01-2008, 15:27   #3
Konuk

yani tekrar davaya geri dönülcek . peki boşanma ilamını almassam . genede boşanmışmı sayılırım 15 gün geçerse bu arada .nafakada alamam demi ozaman
Old 04-01-2008, 15:32   #4
Konuk

sizide rahatsız ediyorum ama boşanaktan vaz geçince tekrar nafaka davası açıp boşanmadan nafaka alabilirmiyim acaba ..
Old 04-01-2008, 16:31   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
yani tekrar davaya geri dönülcek . peki boşanma ilamını almassam . genede boşanmışmı sayılırım 15 gün geçerse bu arada .nafakada alamam demi ozaman

Yukarıda izah ettim. Feragat etseniz bile ilk mahkeme karar vermekle dosyadan elini çekmiş olmaktadır. Dava hakkında yeni bir karar veremez. İki taraf da boşanma kararını tebellüğ eder de 15 gün içinde kararı temyiz etmezse, boşanma kararı kesinleşir. Kararı mahkeme kaleminden kimse almazsa dava açık(derdest) sayılır. Eşiniz alıp size tebliğ ettirirse, yukarıda belirttiğim yolu izlemelisiniz.

Alıntı:
sizide rahatsız ediyorum ama boşanaktan vaz geçince tekrar nafaka davası açıp boşanmadan nafaka alabilirmiyim acaba ..

Anladığım kadarıyla çocuklar için soruyorsunuz. Nafaka davası için boşanma davası açmak gerekmiyor.

Davanızı bir avukat yardımı olmadan takip ettiğinizi sandığım için ayrıntılı cevap yazdım. Ancak takdir edersiniz ki, burada sizin sorduğunuz şekliyle ve bizim anladığımız şekliyle yanıt verebiliyoruz. Hak kaybına uğramamanız için davanızı mutlaka avukat vasıtasıyla takip ediniz. Maddi gücünüz elvermiyorsa(Bu durumu belgeleyerek) bulunduğunuz ilin Baro-Adli Yardım Bürosuna müracaat edin.

Saygılarımla
Old 04-01-2008, 18:47   #6
Konuk

yani ben temyiz etmessem yada eşim temyiz atmesse15gün geçince boşama ilamını almassaz ikimizde . dava açık kalıyor ve derdes oluyor ve ayrı gözükmüyoruz o zaman tüm evlilk haklarımda duracak benim ..daha sonra eşimle barışırsaz acaba gidip temyiz ettirebilirmiyiz .tabii avukatım yok benim ben kendim halletmek istiyorum temyiz dediğiniz bir dilekcemi acaba nereye verilecek bu adliyede ..cevap verirseniz sevinirim avukatım ...
Old 04-01-2008, 18:55   #7
Av. Hatun Olguner

Boşanma hükmü verildikten sonra,karar kesinleşinceye kadar davacının davasından feragat etmesi mümkündür.
Karar tebliğe çıkmadan veya tebliğe çıkmış olsa,dosya temyiz için Yargıtay incelemesinde olsa bile davacının davasından feragat etmesi imkan dahilindedir.Ancak karar kesinleştikten sonra(eğer temyiz var ise onama kararı verildikten sonra) artık feragat edilemez.

Konuğun açıkladığı bu durumda,karar henüz tebliğe çıkmamış olduğuna göre,kararı tebellüğ etmeden önce derhal bir feragat dilekçesi vermesi halinde,feragat dilekçesini verdiği anda boşanma hükmü ortadan kalkacaktır. Ancak,yerel mahkeme davadan elini çekmiş olduğu için feragat üzerine dosyayı kendiliğinden ele alamayacak,feragat talebi temyiz talebi mahiyetinde kabul edildiğinden dosya bu konada bir karar verilmek üzere Yargıtay"a gidecek ve Yargıtay"ın bozmasını takiben dosyayı yeniden ele alacak olan ilk mahkeme, "şeklen" davanın feragat nedeniyle reddine karar verecektir.Bu karar geçmişe değgin olarak hüküm doğuracaktır.(Eski tabirle,makabline şamil olacaktır.) Yani feragat anında,feragat tüm hukuki neticelerini doğuracak,boşanma hükmü tüm neticeleri ile hukuken ortadan kalkacak,ancak bu durumun belgelenmesi,Yargıta"yın feragat nedeniyle bozma kararı vermesinden sonra dosyayı ele alacak ilk mahkemesince duruşma açılarak davanın reddine karar verilmesi ile olacaktır. Yargıtay,hükümden sonra verilen feragat dilekçesinin temyiz talebi olarak kabul edilerek dosyanın mahkemece Yargıtay"a gönderilmesi gerektiğine,feragat dileğinin,boşanma talebi ve davasının samimi olmadığının kanıtı olarak kabul edilerek kararın bozulmasına yeterli sebep olacağına,feragat nedeniyle dava reddedilmek üzere dosyanın mahalline gönderileceğine işaret etmektedir. Ancak hukuki olarak feragat,karşı tarafın kabulüne bağlı olmayan ve açıklandığı anda sonuç doğuran bir bildirim olduğu içindir ki,boşanma kararının bozulması ve dosyanın mahalline iade edilerek bu kez davanın feragat nedeniyle reddedilmesi halinde dahi,boşanma hükmü feragat dilekçesinin verildiği önceki tarih itibariyle hukuken ortadan kalkmış olacaktır.Mesela,boşanma kararı verilmiş,taraflara tebliğ edilmiş,dava kabul edilerek boşanma kararı verilmiş,davalı hükmü temyiz etmemiş ve kendisi yönünden kesinleşmiş(ve bu arada ölmüş) olsun.Davacı , temyiz süresi içinde,hükmün kendisi açısından henüz kesinleşmediği bir tarihte feragat etmiş olduğunda,bu feragat temyiz talebi niteliğinde kabul edilecek ve hüküm kesinleşinceye kadar davacının feragat etme hakkı bulunduğu için,feragat tarihinde muteber olmak üzere,boşanma hükmü ortadan kalkacaktır.(Şeklen daha sonraki bir tarihte mahkemece açıklanacak,ancak feragat tarihine değgin olacak ve geriye yürüyecek hükümsüzlük sözkonusu olacaktır.)

Bu nedenle soru sahibi konuk,hemen bir feragat dilekçesi verirse kararın kesinleşmesini önlemiş olacak,karar tebliğe çıksa bile artık her durumda davanın reddi süreci başlamış olacak ve verilen boşanma kararı feragat ettiği anda hükmünü yitirecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi