Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annelik davası

Konuyu Kilitleyin
Old 04-02-2018, 07:53   #1
Konuk

Varsayılan Annelik davası

Merhabalar. Ben şu an 21 yaşındayım. 2 yaşında annem ve babam ayrılıyor fakat resmi nikahları yok hem bu yuzden hem de annem doğum kagıdımı kaybettiği için nufus kagıdımda annemin soyadı yazıyor. Baba adı anne adı dogru fakat soyadım annemin (kızlık)soyadı (gerçi nikah yok). Beni 2 yasında kaçırıyor ve babamlara 14 sene bıyunca göstermiyor. Halamlr babaannemler bana cok düşkünmüş ama babam alkolik ve serseri bir tip olduguniçin dayak yemekten bıktıgı için kaçmış. Beni önce şehir dışına cıktıgında yanında götürüp ordaki kadınlara baktırıyor ddaha sonra bir bakıcıya veriyor fakat kızları beni kıskanıp hırpaladıgı için ordan alıp başka bir bakııcıya veriyor ben anneanne ve dede dediğim bu insanlarla 14 sene kaldım o aksamları ve ya gündğzleri okulcıkısı alıp gezdirirdi anca anneanne ve dedem(bakıcılarım) beni alırlarla onlarla annemin evinde kalırdım birlikte hiç kalmadık. Bu sürecte onun saplantılı erkek arkadaslarını , yediği dayakları,baskalarıyla birlikte uyuyyp beni yalnız bıraktıgını vs bi cok travma oluşturabilecek şeyr şahit oldum 14 yasına gelince halamlarla görüştürdü babamla da. Cok iyi cevreleri oldugunu vs söyleyerek tanımamı istedi. Beni de birden bakıcımdan alıp(ki onlara aşık olma derecesinde baglıydım hala öyleyim. ) gercek anneannem ve üç bekar teyzem ve dayımın birlikte yasadıgı eve götürdü burada yasayacagımı söyledi. Yani o nerede isterse orada yaşadım. Lisede orada okudum. Sonra orada mutsuz ve huzursuz olduguumu söyledim ama benimle yaşamayı kabul etmedi. Üniveristeye basladım yine orada kaldım yine söyledim pnunla yaşamak istediğimi fakat kabul etmedi. Üniveristeyi orada sevtiysen kalıcaksın kendin seçtin kal orda dedi bu arada anneannemlere de para verdiğğni öğrendim Daha sonra Nişanlandı fakat dört sene boyunca sürekli ayrılıklar kavgalar dövüşler hatta uzaklastırma kararı bile aldı aon ayrılıklarında ben artık kaldıramadığımı ve bu ilişkiyi istemediğimi söyledim. Fakat emrivaki yaparak yine getirdi bende sinrilenerek anneannemde yaşadıgım evi terk edip halama geçtim. Bu sürecte annem bana ne pra yolladı ne de sordu. Özetle ben eylül ayından beri ondan maddi hiç bir şey alamıyorum ve kredi kartı borcum var ödemem gereken telefon faturam okul harçlığım vs bir sürü masrafım var. Bunları karşılayamıyorum. Ve bana aklınıza gelmeyecek hakaret iftira dolu mesajlrı da duruyor. Ve ben 21 sene boyunca beni yanında tutmayıp sevgilileriyle gezip kızını da uzaktan pra vererek buyuten şimdi ise ne yaptıgını umursamayan anneme dava açmak istiyorum. Annelik davası. Maddı ve madevi cunku psikiyatri ye gittim ve bunların travma oldugunu terapi görmem gerektiğini analttı. Cunku ben intihar etmeyi düşündüm bir ara ve halamın konuşmaları sayesnde vazgeçtim. Bu dava sürecinde nasıl ilerlemeliyim ? Hikye bu kadar değil cok detayı var. Nereye basvurmalıyım hiç param ve gelirim yok nasıl bir yol izleyeceğim. ? Bana yardımcı olursanız cokkkk sevinirim.
Old 07-02-2018, 10:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımıcı,

Eğitim hayatınıza devam ettiğiniz süre boyunca annenizden( babanızdan da) nafaka talep edebilirsiniz. Bu dava Aile Mahkemesinde açılır.

Uygulaması pek olmamakla beraber elbette manevi tazminat davası açma hakkınız (teorik olarak) bulunmaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi