Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Hakimlik için : Kamu Hukuku Yüksek Lisansı mı Özel Hukuk Yüksek Lisansı mı?

Yanıt
Old 12-06-2006, 13:29   #1
anadolu32

Merhaba arkadaşlar..Ben ekimde yapılacak olan idari hakimlik ve kasımda açılması muhtemel olan adli hakinlik sınavlarına hazırlanıyorum.Bugünlerde yüksek lisans başvurusunda bulunmayı düşünüyorum ancak hangi alanda yapacağıma karar vermekte zorlanıyorum...Benim hedefim hakimlik yada savcılıK..Hakimlik mesleğinde de idari yada hakimlik mesleğini yapmak dğerine nzaran bir öncelik taşımıyor benim için..O nedenle yüksek lisans başvurusunu kamu hukukuna mı yoksa özel hukuka mı yapsam karar veremedim..SİZİN ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM...TEŞEKKÜR EDERİM..
Old 15-06-2006, 18:33   #2
anadolu32

yın üyeler lütfen cevaplarınız bekliyorum..Önemli bir karar aşamasındayım,diğer hukukçularında fikirlerini almaya ihtiyacım var..Teşekkür ederim..
sa
Old 15-06-2006, 19:40   #3
Tractatus

Kamu hukuku alanında veya isan hakları üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz.
Old 16-06-2006, 16:11   #4
yoncanaz

Kanaatimce özel hukuk alanında yüksek lisans yapmanız daha olumlu olacaktır. Zira ihtisas mahkemelerinde görev yapmanız söz konusu olabilir. İhtisas mahkemeleri ise genellikle şehir merkezlerinde olduğu için atamalarınızda sizin için daha faydalı sonuçlar doğurabilir ama HSYK nın bu konudaki tutumunu bilmek
gerekir . Dolayısıyla bu konuda en çok hakimlik yapan arkadaşların görüşleri size yardımcı olacaktır...benim naçizane fikrim budur..Başarılar..
Old 22-06-2006, 23:16   #5
Tiocfaidh

Merhaba, hukuk fakültesinden henüz mezun olmak üzere olan bir arkadaşınız olarak size tavsiyede bulunacak bilgi ve tecrübeye sahip değilim ancak konu hakkında bildiklerimi nacizane aktarmak istedim.

Hakimlik-savcılık mesleğini icra ederken yüksek lisansı ne için istediğiniz önem taşıyor. Eğer amacınız yüksek lisans sayesinde ileri bir derece ile göreve başlamak ve ekonomik faydalarını görmekse özel veya kamu hukuku ayrımının hiç bir önemi yok. Mesleki olarak ilgisiz bir alanda yüksek lisans yapmış olsanız dahi dereceniz kanunda belirtilen şekilde ilerleyecek ve fazla maaş alacaksınız.

Ancak amacınız ileride mesleki olarak ihtiyaç duyduğunuz bir alanda kendinizi geliştirmek veya akademik kariyer yapmak ise özel hukuk veya kamu hukuku ayrımı sizin kişisel tercihinize veya piyasada gelir getirme durumuna göre şekillenebilir. Ancak bildiğim kadarıyla yüksek lisans yapmak için özel hukuk bölümü hakimlik savcılık mesleğini icra eden veya etmek isteyen kişiler tarafından daha yoğunlukla tercih edilmekte.
Old 06-08-2006, 15:42   #6
av.fatmanur

Varsayılan Slm

Bence sizin ilgi alanınızla ilgili bişey.Açıkçası özel ya da kamu hukukunda yapabilirsiniz.Fakat özel hukukun kamuya göre ders içeriği oldukça ağır.Bu tür hususlarıda göz ardı etmemeinizi tavsiye ederim.
Old 18-08-2006, 20:10   #7
Av.Sesli

merhaba, ben kamu hukuku alanında yüksek lisans yaptım. Avukatım. Mesleki anlamda konu olarak bir artısı olmadı. Ancak analitik düşünme, okuma ve yazma, araştırma yapma akademik çalışma yapma konularında çok faydası oldu. Ayrıca dilekçeleri yazmadan önce daha kolay araştırıp daha kolay yazıyorum. Tez konum açısından alanıma hakim durumdayım. Hakim olacaksanız da yüksek lisansın faydasını göreceğinize inanıyorum. Ayrıca istekliyseniz bu çalışmaya girmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde bunaltabilir.
Old 23-09-2006, 23:35   #8
PINAR YILMAZ

Merhabalar.Hazır konu tartışılıyorken bende merak ettiklerimi sorayım dedim.Ben dördüncü sınıf öğrencisiyim.Ama hakimlik sınavına girip hakimlik stajıyla biirlikte aynı zamanda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.Bunu kademe ilerlemesi için istiyorum ama yine de işime yarayacak bir alanı seçmek isterim tabi..Benim merak ettiğim;yüksek lisans için hangi sınavlardan kaç almak gerekiyor.Ayrıca ingilizcenin ne kadar iyi olması gerekiyor.Cevaplarınızı bekliyorum.Saygılar...
Old 25-09-2006, 06:32   #9
Cest la vie

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Merhabalar.Hazır konu tartışılıyorken bende merak ettiklerimi sorayım dedim.Ben dördüncü sınıf öğrencisiyim.Ama hakimlik sınavına girip hakimlik stajıyla biirlikte aynı zamanda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.Bunu kademe ilerlemesi için istiyorum ama yine de işime yarayacak bir alanı seçmek isterim tabi..Benim merak ettiğim;yüksek lisans için hangi sınavlardan kaç almak gerekiyor.Ayrıca ingilizcenin ne kadar iyi olması gerekiyor.Cevaplarınızı bekliyorum.Saygılar...

Bu linkte soru isaretlerinizi giderebileceginizi umuyorum: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3025
Saygilarimla
Old 26-09-2006, 14:54   #10
hilal.k

Sevgili Pınar yılmaz.

Oncelikle les sinavina girip basarili sayilmak icin 45 ve üzeri not alman gerekir. Ancak basvurularinda sansini yukseltmek icin les puaninn 55 ve uzeri olmasi faydali olur. diger kriterler ise baasvuracagin fakulteye gore degisiyor. Ornegin kimi yabancı dil sınavı yapmıyor (bu sene marmara universitesi gibi) ya da kimi yazılı bilim sınavı yapmıyor (ornegin istanbul üniversiesi) Ben bu sene mezun oldugum fakulte olan istanbul üniversitesine basvurdugum icin oradaki usulü yakinen biliyorum:Les'in % 50 si, yabancı dil sınavının % 15'i, mülakatin % 15'i ve fakülte otalamasının % 20'si goz onunde tutuluyor. Tüm üniversitelerin master programlarinin detayli bilgilerini web sitelerinden sosyal bilimler enstitüsünü tıklayarak takip edebilirsin.

Hayat boyu basariar diliyorum...
Old 27-09-2006, 09:10   #11
hilal.k

bu arada, sorun içinde diğer sorunu da hemen yanıtlayayım. ,Genellikle fakültelerde yabancı dil şartı arandığı için yüksek lisans için, başvuru yapacağın tarihe kadar yabancı dilini belirli bir seviyeye getirmeye çalış derim ben . Goreceksin mezun oldukatan sonra (hakimlik disinda) elini atmak istedigin her yerde karsina cikacak....

İngilizce yeterlilik için kpds veya üds sınavlarından bazı fakülteler için 50 bazıları içinse (yanılmıyorsam gs için) 70 barajı şartı konuluyor. ama ben merkezi sınavla ugrasmak, harc vs vermek istemiyorum diyorsan her üniversitenin kendi bunyesinde actigi dil sınavında da aynı barajlara tabi olarak lacagin not da yeterli olacak. Merkezi sınavlara girip iyi bir puan almak elbette iyi birşeydir. Ozellikle devlet bunyesinde caliacaksan dil tazminatı almana sebep olur, veya ozelde sana iyi bir referans olur vs Ama fakultelerin kendi bunyesinde actigi sinavlar daha kolaydir. Ya da en azından bunu ben İ.Ü. için rahatlıkla soyleyebilirim. Zira 80 soru ve 3 satlik bir sınav yapılıyor orada ve 5 değil 4 şıklı bir sınav bu da doğruyu yakalama olasılığını daha çok arttırıyor. Biliyorsun saydigim ingilizce sınavların tumunde yanlislarin dogruyu goturmesi gibi bir sey de yok ki bu cok guzel.
Old 22-01-2007, 15:33   #13
lawcı

Karar

Bence eğer hakim yada savcı olmak sizin için cok da farketmeyecekse, özel hukuk ya da kamu hukuku alanında yüksek lisans yapmanız cok farketmeyecektir. Ayrıca .Çok da emin olmamakla beraber( bu konuda aydınlatırsanız sevinirim) doktora yapanlar yazılı sınavdan muaf olup sadece ,mülakat aşamasına tabi oluyorsunuz
Old 23-01-2007, 11:00   #14
av.fatmanur

Evet doktora yapanlar hakimlik sınavının yazılı aşamasından muaf. Fakat sadece mülakata girip de sınavı geçen çok az kişi oluyor.
Old 21-02-2007, 21:50   #15
sade

meraba ben 4.sınıf öğrencisiyim bu sene mezun olmayı umut ediyorum.hakimlik sınavına hazırlanırken yüksek lisans yapmanın mesleki açıdan faydası olurmu yoksa zaman kaybımı olur karar veremiyorum.çünkü bu arada dil sınavları içinde çalışmak gerekecek.yada avukatlık stajımı yapıp hakimlik sınavına hazırlansam bilemiyorum.kafam çok karışık önerilerinizi bekliyorum
Old 23-02-2007, 01:16   #16
av.mgul

Merhabalar
Ben suan özel hukuk da yüksek lisans yapıyorum. Yüksek lisansda bölüm seçerken; hakimlik de bana hangisi faydalı olur şeklinde bir düşünceyle hareket etmenin hatalı bir yaklşım olduğunu düşünüyorum. Çünki yüksek lisans demek ilgi duyduğun bir alanda kendini geliştirerek bilimsel çalışmalar yapmak demektir. Bu nedenle de başka faktörleri bir kenara bırakarak kişinin kendisine ben hangi alanda kendimi geliştirmek istiyorum? sorusuna vereceği cevap doğrultusunda karar verilmedir.
sayın sade eğer ki hakkıyla bu eğityimi alırsanız kesinlikle zaman kaybı değildir. Tabi bu sizin bu eğiitimi almayı ne kadar istediğinize bağlı...
Saygılar
Old 11-04-2007, 14:46   #17
lawcı

doktora yapanlardan maksat doktorasını yapmakta olanlar mı yoksa yapmış olablar mı acaba
Old 21-06-2007, 19:23   #18
üye14540

Değerli genç meslektaşım, aslında hakimlik ve savcılık sınavında master alanı önemli değildir, yine hakimlik ve savcılık mesleğinde şu anki durum itibariyle master alanı önemli değildir, gereksinim bulanan mahkemelerde görevlendirilirsiniz. Sadece çocuk mahkemesine ileride atanma bakımından master konunuzun önemi olabilir. Ben size idari yargıçlığı öneririm. İdare mahkemeleri belirli illerde kuruludur ve terfileri adli hakimliğe göre nisbeten daha kolaydır. Saygılarımla
Old 19-08-2007, 12:04   #19
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın anadolu32, mesajınızdan anladığım kadarıyla "hakimliğin hangi alanında daha rahat edebilirim" amacıyla yazmışsınız.

O halde size tavsiyem İdari Hakimliktir. Sayın Şenoğlu'nun da ifade ettiği gibi sadece bellirli illerde kurulan (-ki bunlarda büyükşehirlerdir) idare mahkemelerinin çalışma koşulları Adli Hakimlere göre daha rahat ve sorunsuzdur.

Yüksek lisans başvurusunuda bence ilgili olduğunuz alana yapınız. (not : yazdığınız mesaja tekrar baktımda 2006'da göndermişsiniz herhalde şimdiye kadar mesleki anlamda istediğiniz şeyleri gerçekleştirmişsinizdir.) Saygılarımla...
Old 30-08-2007, 20:42   #20
yyyasemin

Sayın Anadolu
Master programı mutlaka alın şayet hakımlık dusunen bırysenız bu sızın ıcın avantaj olacaktır derecenızı degıstırecek maaşınızı etkıleyecek. bır kere hangı bolumde hakımlık dusunuyosunuz ıdarı hakımlıkse ıdare hukuku masterı yanı kamu alanından degılse ozel hukuk yapın.
sıze su onerım olacak
devlet unıversıtelerıne gırmek bılıyosunuz kolay degıl gıremezsenız yılmayın
vakıf unıversıtelerı suanda hakım ve hakım adayları ıcnı paket programlar yapıyo
bahcesehır kultur unv v.s
bunlarıda deenyın maksımum 1 mılyar gıbı bır rakam ve bu bır avantaj
basarılar
Av. Yasemin Güllüoğlu ( LLM )
unutmadan sınav ve prosedurlerden korkmayın ıngılızcede sozluk acık olur ve mulakattada gecersınız emınım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi