Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlunun/müvekkilin tapuyu üstüne geçirmemesi

Yanıt
Old 30-01-2019, 12:59   #1
Hukukçu1944

Varsayılan Borçlunun/müvekkilin tapuyu üstüne geçirmemesi

Müvekkil ile tapu iptal ve tescil davasına bakılması konusunda anlaşmıştık. tapu iptal ve davası kazandık ve kararın kesinleşmesinden 1 gün sonra müvekkil vekalet ücreti ödememek için beni azlediyor.

Bende bunun üzerine vekalet ücretini icraya koyup müvekkilin kazandığı tapuya haciz şerhi koyuyorum. Ancak taşınmaz halen tapu iptal davasının davalısı(kaybeden taraf) üzerinde ve müvekkil taşınmazı üzerine almıyor. Taşınmazın değeri 1.3 milyon ve çok büyük bir harç çıkıyor.

Ben bu taşınmazı sattırmak istediğimde ise hem tapu hem de icra dairesi önce taşınmazı borçlunun/müvekkilin üzerine alması gerekir diyerek sattırmıyor.

harç da 1.3 milyon üzerinden 50bin TL civarı bir miktar. bu bedeli ödemek haliyle istemiyorum.
1.Öncelikle bu taşınmazı borçlu/müvekkil üzerine almasa da sattırma imkanım mevcut mu?

2. Yada harcı daha az ödeyecek bir yöntem var mı? Zira benim alacağım sonuçta 1.3 milyon değil 200 bin

Şimdiden teşekkür ederim
Old 31-01-2019, 06:35   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan ANLAMAK için

Merhaba sayın meslektaşım

Avukatlık Ücreti (1136 s. K. m.164)

Alıntı:
1.Müvekkil ile tapu iptal ve tescil davasına bakılması konusunda ANLAŞMIŞTIK
.
a.Yazılı ücret sözleşmesi (m.164/4) ?

Alıntı:
2.tapu iptal ve davasını kazandık
a.Müvekkil vekil ilişkisinden doğan VÜ.
b.Karşı tarafa yüklenen VÜ.

Alıntı:
3.kararın kesinleşmesinden 1 gün sonra müvekkil vekalet ücreti ödememek için beni azlediyor.

a.Azil gerekçesi ?

Alıntı:
4.Ben de bunun üzerine vekalet ücretini icraya koyup müvekkilin kazandığı tapuya haciz şerhi koyuyorum.

5.Ancak taşınmaz halen tapu iptal davasının davalısı (kaybeden taraf) üzerinde ve müvekkil taşınmazı üzerine almıyor.
a.Hangi vekalet ücreti ?
b.Müvekkil vekil ilişkisinden doğan VÜ. = ?
c.Karşı tarafa yüklenen VÜ. = ?

Kahve molası...
Old 31-01-2019, 13:49   #3
Hukukçu1944

yazılı vekalet sözleşmesi yaptık. Bu sözleşmeye göre icraya verdik. karşı taraf ilam sonucu olan vekalet ücretini ödedi. O konuda bir sorunumuz mevcut değil.
bir gerekçesi de yok azilnamede de belirtmemiş. gerekli gördüğüm lüzum yazmış olsa da derdi para vermemek, hatta karşı taraftan olan alacağımı da almamamı sağlamaktı.
ben müvekkil ile yaptığım sözleşme çerçevesindeki vekalet ücretimi talep etmekteyim. ama bu kazandığımız taşınmaz dışında bir şeyi yok ve o taşınmazı da üstüne almıyor ve ben müvekkil adına yaparsam da 50 bin TL civarı harç çıkıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi