Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatlardan Adalet Bakanlığına ve TBB'ne Çağrı

Yanıt
Old 15-02-2007, 23:35   #1
Av. Evrim Deniz

Varsayılan Avukatlardan Adalet Bakanlığına ve TBB'ne Çağrı

Avukatlardan Çağrı -15 Şubat 2007

Avukatlar’dan Barolar Birliğine ve Adalet Bakanlığına Çağrı.
Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara şubesi 15 Şubat Perşembe günü yazılı bir açıklama yaparak Adalet Bakanlığını ve Barolar Birliğini uyardı. Açıklamada yapılan saldırıların yalnızca Adalet Bakanlığından değil Barolar Birliğinden de kapsamlı bir biçimde yapıldığına dikkat çekildi.

CMK yönetmeliği ile Baroların devre dışında bırakılarak savunmanın baskı altına alınarak etkin müdafiliğin yok edildiğine değinilen açıklamada Barolar Birliği’nin de avukatları uluslararası tekellere yem etmek, avukatlar arasında kast yaratmak ve avukatların seçme, seçilme haklarının ellerinden alma gayreti içinde bulunduklarının altı çizildi. Baroların Web sitesinde bulunan yasa taslağının kaldırılmasının nedeninin avukatları kandırmaya ve yanıltmaya yönelik olduğu söylenerek Barolar Birliğinin bu tutumunun avukatlık mesleğinin hak ve yararlarını savunabilme iradesinden ne kadar uzak olduğu belirtildi.

Açıklamada; “Avukatlar üzerine böyle pervazsız bir saldırıyı başlatanlara dur demek için, bağımsız savunmayı savunmak için, avukatların kastlara bölünmesini engellemek için, ücretli avukatların seçme ve seçilme hakkını korumak için, uluslar arası şirketler karşısında avukatların varlığını bağımsızlığını korumak için, CMK uygulamasında Baroları devre dışı bırakma çabalarını boşa çıkarmak için, CMK müdafiliğini ortadan kaldırma çabalarına karşı durmak için, bağımsız savunmanın bir gün herkese gerekebileceğini hatırlatmak için, baroları varlık sebepleri olan avukatların çıkarlarına sahip çıkmaya çağırmak için, bugün ülkemizin her yerinden çağdaş hukukçular olarak yasa taslağının kabul edilmezliğine işaret etmek ve gerçek “hukukçuların” böyle bir tasarının yasalaşmasına izin vermeyeceğini hatırlatmak eyleme geçiyoruz” denildi.

Geçirilmesi düşünülen yasanın etik açıdan sakıncalı olduğu ve Barolar Birliğinin bir an önce bu taslağı hazırladığı için özür dilemesi gerektiği belirtilerek taslağın derhal geri çekilmesi talep edildi. Bu durum gerçekleşene kadar da eylemlerine devam edeceklerini ve bunda kararlı olduklarına dikkat çekildi.

ÇHD İzmir Şubesi avukatları ise Bayraklı Adliyesi önünde bir araya gelerek Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) yönetmeliğini protesto etmek için temsili olarak, cübbelerini Adalet Bakanlığı'na gönderdiler. Avukatlar adına açıklamayı Av. Özkan Yücel yaptı. Yücel “Barolar Birliği’ni söz konusu taslağı geri çekmeye çağırıyoruz. Taslak geri çekilinceye kadar eylemler tüm ülke çapında sürdürülecektir” dedi.

ÇHD İstanbul Şubesi üyeleri, Sultanahmet Adliyesi önünde bir araya gelerek TBB'nin önerdiği Avukatlık Yasa Tasarısı'na tepki gösterdi. Burada ÇHD adına açıklamayı okuyan Av. Fatmagül Yolcu Tasarıya karşı avukatları duyarlı olmaya çağırarak eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Yolcu, tasarıda ‘onay ücreti’ adı altında rant yaratma amacında olanların imzası bulunduğunu ileri sürdü.
Old 16-02-2007, 10:37   #2
naile

Böyle bir eylem gerekiyordu. Başlamasından sevinçliyim ve umutluyum.İçtenlikle inançla destekliyorum. Sonuç alınıncaya kadar eylemlerin sürmesi gerekir diyorum. Yapılabileceklerin düşünülmesi ve eyleme geçirilmesi vakti gelmişti geçiyordu bile.
Old 16-02-2007, 11:42   #3
Av. Canan

Bu eylemleri her yönüyle destekliyorum. Bu kadar önemli bir meslek hangi maksatla yıpratılmaya çalışılıyor, anlamamaktayım. Mesleğimize yönelik olumsuz her hareketi kınıyorum. Umarım, avukatlık mesleği bu olumlu eylemlerle hakkettiği saygınlığı ve değeri bulur.
Old 16-02-2007, 13:43   #4
uye8490

bağımsız savunmaya sistematik bir şekilde indirilen bu darbeler neyin zeminini hazırlıyor?Vesayet altına alınmış bir savunma...Mesleğe başlarken ettiğimiz yemini hatırlayanımız var mı?
Old 16-02-2007, 13:51   #5
Av.G.K.

Çagdaş Hukukcular Derneğinin bu çağrısını ve tepkisini yürekten destekliyorum.
Old 17-02-2007, 01:32   #6
Av. Ramazan Çakmakcı

Olumlu

Gönülden destekliyorum. Ayakta alkışlıyorum...
Ağaç, baltaya şöyle demiş; sen beni kesemezdin ama sapın benden ...
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi