Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Suç işlendikten sonra Kanun değişirse

Yanıt
Old 11-12-2015, 21:11   #1
dogruluk

 
Varsayılan Suç işlendikten sonra Kanun değişirse

Sayın Üyeler,

Diyelim ki bir suç işlendi. Mahkeme süreci başladı. Bu arada kanun değişti, bu suç, suç olmaktan kalktı. Bu durumda 1-dava düşer mi? 2-Hapisteki suçlu, kanun değişince kalan cezasını yatmaktan kurtulur mu? Yani salıverilir mi?
Saygılar,
Old 15-12-2015, 16:27   #2
çaylak42

 
Varsayılan

Eğer değişiklik sadece maddi ceza hukukuna ilişkin ise dava süreci devam ederken mahkeme tarafından doğrudan uygulanabilir.Bu durumda dava düşecektir.Eğer orta da infazı başlamış bir ceza varsa bu durumda olan değişikliğin uygulanması için uyarlama yargılaması talep edilmesi gerekir.
Old 15-12-2015, 17:01   #3
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan dogruluk
Sayın Üyeler,

Diyelim ki bir suç işlendi. Mahkeme süreci başladı. Bu arada kanun değişti, bu suç, suç olmaktan kalktı. Bu durumda 1-dava düşer mi? 2-Hapisteki suçlu, kanun değişince kalan cezasını yatmaktan kurtulur mu? Yani salıverilir mi?
Saygılar,

Sorunuzun yanıtı Türk Ceza Kanunu'nun 7. maddesindedir.
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=3282
Old 10-02-2016, 16:28   #4
Av.Kürşat Rüştü Şahin

 
Varsayılan

Her iki sorunuzun cevabı da evet. Mahkemede yargılanan sanığın ya da infaz evinde bulunan hükümlünün işlediği eylem suç olmaktan çıkarsa, mahkemedeki dava düşer, infaz evinde bulunan hükümlü ise salıverilir.
Old 25-02-2016, 08:40   #5
Av.HandanOzmen

 
Varsayılan

Lehe kanun uygulaması esastır. Dolayısıyla bu durumda suç olmaktan çıkmışsa sanığın lehine olarak sert bırakılması ya da cezanın düşürülmesi gerekir.
Old 17-07-2016, 21:05   #6
Av Mert Alkan

 
Varsayılan

Türk Ceza Kanunu, sanığın lehine hareket ilkesini benimsemiştir. Dolayısıyla sorduğunuz iki sorunun da cevabı "evet" olacaktır.

Yani, sanığın lehine olarak kanun hükmü mülga edilirse dava düşürülecektir. Sanık cezaevinde ise salıverilecektir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ayıplı Hizmet- Mülga Kanun ve Yeni Kanun Av. Özge Çavuş Meslektaşların Soruları 0 02-09-2014 20:50
Satış aşamasında oranlama değişirse ? pallanco Meslektaşların Soruları 0 27-07-2012 14:44
Limited Şirket ortağının icra taahhüdünde bulunduktan sonra şirketi temsile yetkili ortağı değişirse Sorumluluk kime aittir. Av. İsmail Kısacık Meslektaşların Soruları 9 08-08-2011 17:52
İdare hukukunda , cezanın tayininde eski kanun - yeni kanun ayrımı fatoskayaismi Meslektaşların Soruları 6 06-03-2010 07:39
Çalıntı Arabanın Motor Şase Numarası Değişirse Ne Olacak? Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 4 09-03-2008 14:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03450894 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.