Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

meslaktaşa karşı maddi manevi tazminat davası

Yanıt
Old 03-04-2010, 12:41   #1
av.aysil

Varsayılan meslaktaşa karşı maddi manevi tazminat davası

Değerli Meslektaşlarım,

müvekkilin önceki dava dosyasına bakan avukat arkadaş temyiz yoluna başvurmamış ve müvekkil de 29 ay hapis cezesı almış.Sonuç olarak bunun için dava açmak istiyor.benim sizlere sorum,

1)Avukat arkadaş süre geçmiş olmasına rağmen müvekkilin" neden temyiz etmediniz" sorusuna karşılık temyiz etmiş ancak tabiki ret cevabı almış.Ret kararını temyiz etmiş ve şuanda Yargıtayda.Bir avukat süresi geçtiği halde müvekkilinede hiçbir bilgi vermeden neden temyize gider ben anlayamadım.
2)Müvekkili şuanda aranıyor.Onun aranıyor olmasının bu avukata karşı açacağı tazminat davasına olumsuz bir etkisi olur mu?
3)İlk davanın gerekçeli kararı Avukata tebliğ edilmiş.Ancak müvekkilede tebliğ edildiği fakat adresinde bulunamadığı belirtiliyor.Bunun anlamı nedir?Yani bu durumda Avukat müvekkilede tebliğ edildi diyerek sorumluluktan kurtulabilir mi?
4)Ayrıca avukatın yapmış olduğu bu kusurlu eylemi nedeniyle uğranılan zarar ve temyiz edilse idi bu zararın değişip değişmeyeceği yani aradaki illiyet bağı nasıl ispat edilecektir?

şimdiden meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 03-04-2010, 13:44   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın av.aysil ; öncelikle meslektaşlarınıza karşı bu kadar aceleci ve peşin hükümlü davranmamanızı öneririm.Alacak davalarında bildiğiniz üzere ; haksız fiil , sebepsiz zenginleşme , sözleşme gibi sebepler bulunur.Anladığım kadarıyla siz , müvekkilinizin hapis cezası almasını doğrudan avukata bağlıyorsunuz yani suçu gerçekleştiren sanığın ve hükmü veren mahkemenin alınan cezada hiçbir rolü yok !Suçu gerçekleştiren kişinin ceza almasında avukatları suçlaması bilinen bir durumdur ama bunu siz yapmayın.Önceki meslektaşınız ücretini almamış olabilir , müvekkille kavga etmiş olabilir ya da sadece kendisi ihmalkârlık göstermiş olabilir.Dikkat ederseniz sorumluluğuna gidilebilmesi halinde görevi ihmalden yargılanacaktır.Bu arada önceki avukatın dosyada vekaleti var mı yok mu , bu önemli bir sorundur ; çünkü çoğu zaman ceza davalarında müvekkiller vekaletname parasından bile kaçmaktadırlar.Kendileri için 50-60 TL bile harcamayan insanlar daha sonra kalkıp avukatın onlar için çok şeyler yapmasını beklerler.Bunu hatırlatmamın sebebi dosyada sanığa da tebligatın çıkarılması.Çünkü bazen tecrübeli kalem müdürleri avukatın vekilliğiyle ilgili sorun olduğunda asile de tebligat çıkarmaktadırlar.
Old 03-04-2010, 17:31   #3
av.aysil

sayın Serdar bey,

Yukarıda yazdığım yazıda nasıl aceleci davrandığımızı anlamanıza çok şaşırdım.Bu dava yaklaşık 1 aydır önümde ve ben meslektaşımla karşı karşıya gelmeden nasıl halledebilirim diye günlerdir çaba sarfediyorum.

Öncelikle meslektaşımla arayıp irtibat kurdum ancak malesef bnm gösterdiğim ilgiyi o göstermedi ve beni iyiniyetime karşı çok haksız davranışlarda bulundu.

Ayrıca bu meslektaşımız maddi anlamda bu davadan baya bir kazanç sağlamış ki bunun kanıtlarıda ücret sözleşmesidir.Yani kesinlikle para vermeme vs gibi bir durum yok ortada.

Tabiki hepimiz insanız ve her meslek dalında olduğu gibi bizim mesleğimizde de hatalar yapabiliyoruz.Ancak meslektaşımız bana telefonda kesinlikle hataen değil bazı nedenlerden dolayı temyiz etnediğini söylemesi malesef beni çok şaşırttı ve üzdü.Bu tamamen bilerek görevi ihmaldir.

Hepimiz aldığımız her davayı tabiki kazanamıyoruz ve tabiki bu durumdan avukatları sorumlu tutan müvekkillere karşı bunun avukatın suçu olmadığını anlatmamız ise sonuç vermiyor.Ancak davada kararın aleyhe sonuçlanmasında avukatın suçunun olmaması demek o kararı avukat tarafından temyiz etmeme lüksü olduğu anlamına gelmez.Kaldı ki bu karar bir insanın özgürlüğünü kısıtlayan bir karar bu nedenlede farklı bir sonuç vermeyeceği kanısında olsa bile avukat, Yargıtayın 1000 de 1 ihtimalle bozma ihtimali düşünülerek bu hak müvekkil tarafından kullanılmalıdır.

Ancak sayın Serdar lütfen burada bir meslektaşınızı korumaya çalışırken diğer meslektaşınıza da ACELECİ DAVRANIYORSUNUZ diyerek bilmeden ,sadece yukarıdaki yazıya binaen önyargılı davrandığınızı da bilin.

saygılarımla...
Old 03-04-2010, 17:39   #4
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın Av.Aysil , sizi incittiysem kusuruma bakmayın.Yukarıdaki beyanınızda sadece avukatla ilgili olumsuz cümleler gördüğüm için aceleci davranmayım demiştim.Aceleden kastım da karar vermeden önce 3-5 sene ve çok sayıda müvekkil anlamına geliyordu.Yazdıklarınızdan , kendi iç dünyanızda meslektaşla ilgili hükmünüzü kurduğunuz şeklinde bir anlam çıkardım.Ama hakkımı da yemeyin ben sadece sizi eleştirmedim satır aralarında tazminatla ilgili bilgi de verdim.Yine sizi üzdüğüm için affınıza sığınıyorum.
Old 03-04-2010, 17:47   #5
av.aysil

Sayın Serdar,
Rica ederim evet bende arada verdiğiniz bilgileri farkettim ama incinmedim de diyemem çünkü bir konuda tabiki bnm için öncelik meslektaşlarımı incitmemek ve zarar vermeden halletmektir.Ancak bazı meslektaşlarımız malesef ki bu kadar hassas davranmıyorlar.Neyse dertleşmiş olduk.İnşallah hiçbirimiz bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmayız.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi