Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kredi Kartı Borcu

Konu Notu: 4 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2002, 23:14   #1
Hasan BAKIRCI

Varsayılan Kredi Kartı Borcu

Saygıdeğer Hukukçular
Bir yakınım birkaç bankadan kredi kartı almış-tı.Borcu artınca ödeyememiş,kendisi emekli maa-
şı alıyor.Bu durumda;
1.Ev eşyalarına haciz gelirmi?Yoksa Emekli maa-
şınamı haciz gelir?
2.Kefillerine de haciz uygulanırmı?
3.Birkaç banka olunca durum ne olur?
4.Hapis cezası filan alırmı?
Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür
eder saygılar sunarım.

26-01-2001 20:39:29
Old 01-03-2002, 23:15   #2
Huseyin

Sayin bakirci;
Kredi karti alinan tum bankalar ayri ayri; eve, emekli maaşına ve saptayacakları diğer mal varlıklarına, kefillerinki de dahil haciz getirirler. B konuda sınırlama yoktur. Banka vekilleri, genellikle alacaklarını en kolay tahsil edebilecekleri kişi ve malların üzerinden takibe geçerler, yani haciz işlemi yaparlar. Bu konularda eve gelmeyi psikolojik etkisi nedeniyle yeğlemektedirler.

Kredi kartı borcu ödenmediği için hapis cezası yoktur. Yalnız icra işlemleri aşamasında mal beyanınıda bulunmamak, gerçeğe aykırı beyanda bulunmak ve taahhüt ihlali söz konusu olursa hapis cezası görebilir. Ayrıca Bankaca iptal kredi kart ile işlem yapmak (genellikle slip çekilerek) durumunda dolandırıcılık suçlaması ile dava açmaktadırlar.

Size önerim, öncelikle borçlu bulunan Bankalara gidip borcu takside bağlatmaktır. Bankalar genelde bu tip talepleri kabul ederler ve yakınınız da icra muamelerinden kurtulmuş olur.

Umarım yakınınıza icra uygulaması yapılmadan bu işlem çözülür.

26-01-2001 21:40:20
Old 01-03-2002, 23:15   #3
şahin

Saygı değer hukukcu
ben geçinemediğim için üç kradi kartı
ile alış veriş yapıyordum şimdik ben memurum
bir kamu dairesinde banklar beni mahkemeye
vermişler şuan babamın yanında ikamet etmekteyim borcumda baya kabarık cektiğim
450 milyon faiz hariç şuan iki bankaya taksit ödemekteyim beni işten çıkarma durumu olurmu
bu soruyu bana net bir şekilde acıklamanızı
saygılarımla arz ederim.

31-01-2001 08:44:45
Old 01-03-2002, 23:15   #4
Huseyin

Sayın Şahin;
Oncelikle sizin sorununuz, Turkiyedeki çok küçük memurun şimdiki, Bankaların da yarınki sorunu.

İşten çıkarma konusunda, Kendi disiplin Yönetmeliğinizi inceleyin orada böyle hüküm varmı yokmu o önemli, ama genelde uygulamada başka disiplin cezaları tertip ediliyor.

banka sizi neden mahkemeye vermiş bilemiyorum.

Ama siz, bunlara gerek kalmadan, bankayla anlaşma yolunu seçin.

Allah kolaylık versin

31-01-2001 15:09:49
Old 01-03-2002, 23:16   #5
Hasan BAKIRCI

Saygıdeğer Hukukçum Sayın Hüseyin Bey
Sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Bana vakit ayırdınız ve cevaplama lütfunda
bulundunuz.Minnettarım.Size nasıl teşekkür
edebilecdeğimi tesadüfen buldum.İnterneti iyi
bilemiyorum.Geciktiği için özür dilerim.
Hasan Bakırcı

31-01-2001 22:22:13

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi