Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gsm Şirketine Açılacak Davada Görevli Mahkeme

Yanıt
Old 28-11-2011, 11:22   #31
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan simurganka
Edersiniz değil mi Sayın Suat Aladağ ve Sayın Cengiz Ergin?
Hem bu konuda önceden de mimlenmiştim. Çalışmaya ilk başladığım zamanlarda büromuzdaki iki avukatın soyisimlerini karıştırıyordum sürekli. Bir avukaın ismiyle diğerinin soyadını, diğerinin ismiyle ilk avukatın adını sentezliyordum sürekli sonunda bizim avukatları tanıyan icra müdürü gülerek "sürekli yanlış söylüyorsun, karıştırıyorsun ne zaman düzelteceksin diye bekledim ama düzeltmeyince ben seni düzelteyim demişti"
yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığımız sebeplerle mazeretimizn kabulü ile...
Bu arada az kaldı yine hataya düşecektim(bknz Suat Aladağ, Cengiz Ergin), neden böyle yapıyorsunuz Sayın Ömer Güntay

Ederiz sayın sinirganka.
Old 28-11-2011, 15:45   #32
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan simurganka
Edersiniz değil mi Sayın Suat Aladağ ve Sayın Cengiz Ergin?
Hem bu konuda önceden de mimlenmiştim. Çalışmaya ilk başladığım zamanlarda büromuzdaki iki avukatın soyisimlerini karıştırıyordum sürekli. Bir avukaın ismiyle diğerinin soyadını, diğerinin ismiyle ilk avukatın adını sentezliyordum sürekli sonunda bizim avukatları tanıyan icra müdürü gülerek "sürekli yanlış söylüyorsun, karıştırıyorsun ne zaman düzelteceksin diye bekledim ama düzeltmeyince ben seni düzelteyim demişti"
yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığımız sebeplerle mazeretimizn kabulü ile...
Bu arada az kaldı yine hataya düşecektim(bknz Suat Aladağ, Cengiz Ergin), neden böyle yapıyorsunuz Sayın Ömer Güntay

Sorun değil, Sayın Ömer Güntay.
Old 28-11-2011, 17:11   #33
simurganka

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sorun değil, Sayın Ömer Güntay.

Old 28-11-2011, 17:38   #34
olgu

Sözleşmelerde açıkça yazılı madde olmasa dahi,
tarafların birbirlerine zarar vermeme ve kiralanan şeyi özenle kullanmakla yükümlüdür.
somut olayda GSM şirketi kiralanan malı kullanırken özen göstermeme ve karşı tarafa zarar vermeme yükümlülüğüne aykırı hareket ederek sözleşmeyi ihlal etmiştir.
burada dava sözleşme hükümlerine aykırılık ile sulh hukuk mahkemesinin görevlidir.
Old 30-11-2011, 14:10   #35
üye7160

Sayın Ekici,
davayı açtınız mı? açtıysanız hangi mahkemede? sonucu cidden merak ediyorum.paylaşırsanız sevinirim.
Old 30-11-2011, 15:30   #36
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Sayın Ekici,
davayı açtınız mı? açtıysanız hangi mahkemede? sonucu cidden merak ediyorum.paylaşırsanız sevinirim.
Sayın Meslektaşım beklenmesi gereken bir prosedür olduğundan henüz davayı açmadım, ancak görevli mahkeme hususunda halen emin değilim.
Old 30-11-2011, 15:40   #37
Av.Nevra Öksüz

HUMK m.8-HMK m.4 hakkında:

1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu m.8'deki kiradan kastın 6570 S.K. daki kira ilişkisi ile sınırlı olduğu yargıtayın değerlendirmesi idi ve:
Yargıtay HGK, 27.5.1998 T., Esas: 1998/3-361, Karar: 1998/373: "...
Öncelikle belirtelim ki, HUMK.nun 1711 sayılı kanunla değiştirilen 8/II, b, 1. md.si "kira sözleşmesine dayanan her türlü tahliye, aktin feshi yahut tesbit davalarına, bu davalarla birlikte açılmış kira alacağı ve tazminat davalarına ve bunlara karşılık olarak açılan davalara" bakmaya Sulh Mahkemelerini görevli kılarken, 6570 sayılı gayri menkul kiraları hakkında Kanunun uygulama alanı içinde kalan kiralananları amaçladığında kuşku ve duraksamaya yer olmamalıdır. Gerçekten de, GKK. 1. maddesiyle bu Kanunun uygulanması kiralanan yerin musakkaf ( çatılı ) bir taşınmaz olmasına hasredilmiştir. Bu maddenin kapsamında kalan musakkaf yerler hakkında, kira parasının tesbiti davalarında görevli mahkemenin hangisi olacağını tayin sorunu, 30.4.1973 tarih ve 1711 sayılı Kanunla değiştirilinceye kadar Yargıtay'ın çeşitli kararlarına yol açmıştır ( Yargıtay Üçüncü HD. 15.5.1967 Tarih 2675 E. 2765 K. H.G.K. 8.10.1969 Tarih 1969/3-415 E. 739 K. H.G.K. 11.5.1968 T. 1966/ 3-1328 E. 311 K. H.G.K. 27.3.1968 T. 1966/3-1327 E. 161 K. ) İşte yasa koyucu, 1711 sayılı Kanunla musakkaf nitelikte kiralananlar yönünden ortaya çıkan Yargıtay İçtihatlarındaki bu kuşku ve duraksamaları kaldırmak amacıyla değişiklik yapmak ihtiyacını duymuş ve HUMK. md. 8/II. b.1. hükmünü getirmiştir. Görüldüğü üzere konu, bu açıdan değerlendirildiğinde anılan yasa hükmü 6570 sayılı Yasaya tabi yerler hakkında düzenlendiği ve münhasır kaldığı açıktır. Esasen, gayri musakkaf yerler hakkında görev yönünden bir sorun olmayıp miktar ana kuralına göre görevin tayin edileceğinde Yargıtay İçtihatlarında sapma göstermeyen kararlılık ve görüş birliği vardır. Öte yandan kiralanan taşınmazın niteliğine bakarak çizilecek hukuki çerçevede bu kabulü zorunlu kılmaktadır. Şöyle ki; Kiraya verilen musakkaf yerlere ilişkin uyuşmazlıklara 6570 sayılı Yasa hükümleri uygulanır ( GKK. md.1 ). Gayri musakkaf taşınmaz mallar ise Borçlar Kanunun hükümlerine tabidir..."
şeklinde bir açıklama getirilmekte idi.

Anılan maddeye bakalım: HUMK m.8/II.b.1: "II - Dava konusu olan şeyin değerine bakılmaksızın:

1. İcra ve İflas Kanununun onuncu babında yer alan 269 ve 272 nci ve sonraki maddeleri hükümleri hariç olmak üzere, kira sözleşmesine dayanan her türlü tahliye, aktin feshi yahut tesbit davaları, bu davalarla birlikte açılmış kira alacağı ve tazminat davaları ve bunlara karşılık olarak açılan davaları,..."

Şimdiki karşılığı düzenleme nedir? HMK m.4: "Sulh hukuk mahkemeleri, dava konusunun değer veya tutarına bakılmaksızın;

a) Kiralanan taşınmazların, 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununa göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler ayrık olmak üzere, kira ilişkisinden doğan alacak davaları da dâhil olmak üzere tüm uyuşmazlıkları konu alan davalar ile bu davalara karşı açılan davaları,..."

Yargıtay, maddeyle ilgili olarak eski tavrını devam ettirirse, yine maddeyi 6570 sayılı kanun kapsamında olan ve olmayan kira ilişkisi olarak değerlendirecektir; aksi şekilde değerlendirmesi, HUMK m.8'i değerlendirmesinin de aslında hukuki mesnetten yoksun olduğunu kabulü anlamına gelecektir (diye düşünüyorum ). Yargıtayın ne yorum yapacağını kestirmek güç olmakla beraber kanaatimce HMK m.4 ile 6570'e tabi ya da değil kira ilişkisinden mütevellit tüm uyuşmazlıklarda SHM görevli kılınmıştır.

Ve bir karar:

Yargıtay 3. HD, 24.12.2001 T., Esas: 2001/10432, Karar: 2001/10922: "Dava, kiralayan konumunda olmayan taşınmaz malikinin, davalı kiracının kötü kullanımı nedeniyle kiralananda meydana gelen zararın tahsili istemine ilişkin bulunmaktadır... Bir eylem ( örneğin, kiralanan şeyin kiracı tarafından tahribi ) hem sözleşmeye aykırılık ve hem de haksız bir eylem teşkil edebilir. O zaman burada zararın tazminini amaçlayan tek bir alacak doğar; eğer bir sözleşme tarafları bağlamakta ise, alacak bu sözleşmeye uygulanması gereken kurallara göre takdir olunur. BK.41. maddeden doğan dava hakları ancak - haksız bir eylemin üçüncü bir kişiye karşı işlenmesi halinde - üçüncü kişi lehinde doğarlar ( Andreas von Tuhr: Borçlar Hukukunun Umumi Kısmı, c.1-2, çev. Cevat Edege, ANK. 1983, sh. 361, dip not: 5 ). Kaldı ki borçluyu alacaklıya bağlayan sözleşmesel ilişkiden sarfı nazar edilse bile, sözleşmesel bir kusur aynı zamanda haksız bir eylem yani borçluya düşen genel mahiyette yasal bir yükümlülüğü tecavüz teşkil edebilir. Örneğin, kira sözleşmesinde kiracı kiralanan şeyi tahrip ederse, bu eylemi hem iade ( geri verme ) yükümlülüğüne bir tecavüzü ( BK.md. 266 ) ve hem de BK. mad. 41 anlamında haksız olarak sebebiyet verilen bir zararın doğmasına neden olur ( Tuhr, sh. 573 ).

Malik. kendisine ait bir şeyin bir kimse tarafından üçüncü bir kişiye tevhidiine ( bırakmasırıa ) ilişkin bir sözleşme ile bağlı değildir. MK.901. madde ancak ayni ( nesnel ) hakların kazanılmasında iyiniyeti koruduğu için, o şeyi teslim alan ( örneğin kiracı ) iyineyete dayanamaz ( Tuhr, sh.127, dip not:20 )

C ) HUKUKSAL TAKDİR:

Kiracı, kiralananda hor kullanımdan dolayı meydana gelecek hasarlardan sorumludur. Bu sorumluluk dava dışı kiralayana karşı sözleşmeden, kiralayan konumunda olmayan malike karşı ise mülkiyet hakkına verilen zarardan kaynaklanmaktadır. Zarar gören, uğradığı zararın tazmini için davacı sıfatıyla dava açmak hakkına sahiptir. Zira mal varlığında meydana gelen eksilme veya hasar için tazminat isteminde bulunacak kimsenin, mal varlığı eksilen ( zarar gören ) şahıs olacağı doğaldır.
BK. md. 256/I ile kiracıya, kiralananı kullanırken tam bir özen gösterme ödevi yükletilmiştir. Buna karşın kiracı, kiralananı hor kullanıp hasar verirse, gerek sözleşme ve gerekse haksız eylem nedeniyle zarar giderim ( tazminat ) borcu altına girmiş olur. Sözleşmeden doğan sorumluluk ile sözleşme dışı sorumluluğun yarışması ( telahuku ) durumunda, zarar gören tazminat davasını haksız eyleme dayandırabilir..."

Saygılar...
Old 28-11-2012, 09:33   #38
Av. Bilal

Varsayılan taşınır kirasında görevli mahkeme

Peki şu duruma ne demeli?
Kira sözleşmesi yapılarak bir otomobil kiralanıyor. Tarafların ikisi de tacir. İşin aynı zamanda ticari bir iş olduğu tartışmasız.
Otomobili kiralayan şirketin çalışanı, aracı kullanırken yağ lambasının yandığını fark etmeyip, kullanmaya devam ediyor ve araca 14.000 TL'lik zarar veriyor.
Bu durum Sulh Hukuk mahkemesinde yapılan tespit ile ortaya konuyor.

Kiraya veren şirket, bu bu zararın tazmini için kiralayan şirkete dava açmak istiyor, görevli mahkeme hangisidir?
Old 28-11-2012, 10:07   #39
üye7160

Ticari ilişkiden kaynaklanması sebebi ile davanın ticaret mahkemesinde açılması gerektiğini düşünüyorum.
Old 28-11-2012, 18:04   #40
Av. Bilal

Ticaret mahkemesi görevsizlik verdi, HMK gereğince kira sözleşmesinden kaynaklı tüm davalarda Sulh Hukuk Mahkemesi görevlidir, diyerek.

Sanırım buradaki olay, sulh hukuk mahkemesi ile Asliye Ticaret Mahkemesi arasındaki ilişkinin görev ilişkisi mi yoksa iş bölümü ilişkisi mi olduğu.
Old 06-12-2012, 11:45   #41
üye7160

Açıkçası Ticaret Mahkemesinin görevsizlik kararını anlamakta güçlük çekiyorum.HMK sonrası bu hususta bir çok tartışma yapıldı.Her ne kadar madde : " kira ve kira ilişkisinden kaynaklanan her türlü uyuşmazlık Sulh Hukuk Mahkemesinde görülür " desede haksız fiilden kaynaklanan uyuşmazlıkların ASLİYE HUKUK / TİCARET de görülmesi gerektiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi