Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeşil Pasaport İptali

Yanıt
Old 03-07-2017, 16:02   #1
tlny

Önemli Yeşil Pasaport İptali

Merhabalar,30/06/2017 tarihinde hususi pasaportumla yurt dışına çıkmak amacıyla Atatürk Havalimanı Pasaport Kontrol Noktasına başvurduğum sırada görevli polis memuru tarafından pasaportumun iptal edildiği söylendi.Bunun üzerine başka bir polis memuru beni özel bir odaya götürdü ve hakkımda tebliğ tebellüğ tutanağı düzenlendi.Bu tutanağın içeriğinde pasaportumun 5682 sayılı Pasaport Kanununun 3463 sayılı Kanunla değişik.22 maddesi ve Emniyet Genel Müdürlüğünün 22/08/2016 tarihli 124420 sayılı genelgesi gereğince muhafaza altına alındığı yer almakta.Pasaportumun daha önceden almış olduğum il Pasaport Birimine tebliğ edileceği belirtilmekte.İptal olan bu pasaportumun yerine yeni bir Umuma Mahsus Pasaport(Bordo)çıkartabilmem için öncelikle neler yapmamı tavsiye edersiniz?Herhangi bir adli sicil kaydım bulunmamakta Ankarada yaşamaktayım.Lisans Diplomamı aldıktan sadece bir hafta kadar sonra yurt dışına çıkmak amacıyla pasaport kontrol noktasına başvurmuştum.Bunun iptal edilmesinde bir etkisi olabilir mi ?
Old 10-07-2017, 12:33   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Merhaba;
İlgili maddeye Bakarsak:
MADDE 22 - (Değişik: 3463 - 28.5.1988) Yurt dışına çıkmaları; mahkemelerce yasaklananlara, memleketten ayrılmalarında genel güvenlik bakımından mahzur bulunduğu İçişleri Bakanlığınca tespit edilenlere (Ek ibare: 6758 - 10.11.2016 / m.23) "ve terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen yurtdışındaki her türlü eğitim, öğretim ve sağlık kuruluşları ile vakıf, dernek veya şirketlerin kurucu ve yöneticisi olduğu veya bu yerlerde çalıştığı İçişleri Bakanlığınca tespit edilenlere", (...) (*) pasaport veya seyahat vesikası verilmez.
Ancak, yabancı memleketlere gitmeleri mahkemelerce yasaklananlar dışında kalanlara, zarurî hallerde İçişleri Bakanının teklifi ve Başbakanın onayı ile pasaport veya pasaport yerine geçen seyahat vesikası verilebilir.

Bu durumda olanların açık kimlikleri (adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, ana ve baba adı ile nüfusa kayıtlı olduğu yer) ve tahdit sebebi, ilgili daireler tarafından mahallin polis makamlarına bildirilir.

İlgili polis makamları da bu bilgileri alır almaz bağlı bulunduğu il emniyet müdürlüğü kanalıyla en seri haberleşme aracıyla yazılı olarak hudut kapısı bulunan emniyet müdürlüklerine, şahsın müfusa kayıtlı olduğu il emniyet müdürlüğüne ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirir.

Bunların yurt dışına çıkışları engellenir ve kendilerine pasaport veya vesika verilmez, verilmişse geri alınır.
Old 10-07-2017, 12:35   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Hakkınızda muhtemelen devam eden bir soruşturma bulunabilir, bu halde yeniden pasaport verileceğini düşünmüyorum. İptal edilen pasaportla ilgili idare mahkemesine dava açabilirsiniz.
İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi