Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tamir Görmüş Ürünün İadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2009, 17:32   #1
Av.GT

Varsayılan Tamir Görmüş Ürünün İadesi

Sayın Meslektaşlarım;
Müvekkilimin bir giyim mağazası vardır. Müşterilerinden biri müvekkilimin mağazasından abiye bir elbise beğeniyor. Ancak; elbise 40 beden ve söz konusu müşteriye uymamaktadır. Müşteri elbiseyi çok beğendiğini, mutlaka almak istediğini beyan ediyor. Bunun üzerine müvekkilim müşterinin de çok ısrar etmesiyle elbiseyi terziye gönderiyor ve abiye elbise 40 bedenden 38 bedene olacak şekilde tadilata giriyor. Müşteri söz konusu elbiseyi alıyor. 3 gün sonra söz konusu müşterinin babası elbiseyi almaktan vazgeçtiklerini, elbiseyi iade etmek istediklerini söyleyerek elbiseyi dükkana müvekkilimin elamanına bırakıyor. müvekkilim o esnada şehir dışında olduğunda ancak döndüğünde durumu öğreniyor. Müşteri aynı elbiseyi başka bir yerde daha ucuza bulduğunu ve oradan satın aldığını söylüyor. Müvekkilimin abiye firmasıyla anlaşmasına göre ise; tamir görmüş abiyeleri firma iade almıyor. Abiye elbise tamir gördüğünden dolayı müvekkilim firmaya gönderemiyor, başka bir müşterinin de elbiseyi alması söz konusu olmamıştır. Elbise şu an müvekkilimin elinde kalmıştır. Böyle bir durumda ilamsız takip yapsam, müşteri itiraz edecektir. Acaba itirazın iptali davasında durum nasıl bir yol alır? Araştırdım kayda değer bir şey ya da Yargıtay kararı bulamadım. Yardımcı olacak bir meslektaşım varsa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 04-12-2009, 09:54   #2
Veli KARATAŞ

Merhabalar.İlamsız icra takibi yolu denenebilir.İtiraz etmezse parayı tahsil edersiniz.İtiraz ederse de itirazın iptali davasında durumu tanık anlatımlarıyla ispatlayabileceğinizi düşünüyorum.Başka yerden daha ucuza buldum onu alacağım diye bir iade gerekçesi olamaz.O zaman ticaret yapmak mümkün olmaz.Ürün ayıplı olur v,s ozaman iade edilebilir.Bana göre icra takibi yolunu denemekte fayda var.Yararlı olması temennisiyle...
Old 04-12-2009, 14:31   #3
Av. Tevrat DURAN

Dikkat

4077 sayılı yasa ile değişik 4822 sayılı TKHK'na göre tüketici olayımızda 30 gün içinde malda,olayda abiye elbise, ayıp bulunması halinde satın aldığı firmaya iade ederek ödediği bedeli geri alabilir, yenisiyle değiştirebilir,tamir talep edebilir.
Buradaki gerekçe malın ayıplı olmasıdır. Eğer malda ayıp yok ise bedel iadesi dahil haklarını kullanamaz.

Faturada malın 40 bedenden 38 bedene çevrilmesi için müşterinin isteği üzerine tamirat yapıldığı yazıyorsa bu sizin için ıspat bakımından kolaylık sağlar. Fakat tanık beyanı ile de ıspatı mümkündür.

Fakat olayda malın 38 bedene çevrilmesi işlemi başarısız olmuş ise yani malda ayıp varsa istek bedel iadesi ise ödemeniz gerecektir. Umarım yardımcı olmuşumdur
Old 04-12-2009, 20:58   #4
Av.GT

İlamsız takip yaptım. Ama büyük ihtimalle itiraz edecek. Ürün terziden geldikten sonra müşteri mağazada ürünü deniyor ve beğenerek itiraz etmeden ürünü alıyor. Mağazadaki çalışanlar durumaa tanıkdırlar. Terzi de durumu bilmektedir. Küçük bir merkezimiz olduğundan herkes birbirini tanımaktadır. Bakalım inşallah haklılığımızı ispatlayabiliriz. Sonuçta ürün şu an elimizde, müvekkilim özenle saklıyor ve üründe hiç bir ayıbın olmadığı aşikardır. Çok teşekkür ederim görüşleriniz için.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi