Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İki Plaka da resmi makamdan alındıysa nasıl resmi evrakta sahtecilik suçu oluşur?

Yanıt
Old 03-09-2013, 13:48   #1
Av. Gizem OLGUN

Varsayılan İki Plaka da resmi makamdan alındıysa nasıl resmi evrakta sahtecilik suçu oluşur?

Merhaba sayın meslektaşlarım. Elimde şuan bakmakta olduğum davam çok enteresan. İkiz araç diye tabir edeceğimiz cinsten bir olay meydana gelmiş. ancak plakaların ikisi de emniyetten alınma. Suçun nevinin değişmesi gerekmekte ve ben bir suç atfedemedim. Yardımcı olabilir misiniz?
Old 03-09-2013, 14:31   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba sayın meslektaşlarım. Elimde şuan bakmakta olduğum davam çok enteresan. İkiz araç diye tabir edeceğimiz cinsten bir olay meydana gelmiş. ancak plakaların ikisi de emniyetten alınma. Suçun nevinin değişmesi gerekmekte ve ben bir suç atfedemedim. Yardımcı olabilir misiniz?
Sayın Av. Gizem OLGUN;

Sorunuzun yanıtını zaten vermişsiniz. Müvekkilinizin herhangi bir suç teşkil eden eylemi bulunmadığına göre atfedilebilecek de bir suç olmamalı ve dolayısıyla suçun nev'inin değişmesi gibi bir durumdan da bahsedilememelidir.

Saygılarımla..
Old 03-09-2013, 14:33   #3
Av. Gizem OLGUN

ama ikiz araçlı yakalanmış. plakası kaybolmadığı halde kayboldu diyip ikincisini çıkarmış :/
Old 03-09-2013, 14:45   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Gizem OLGUN
ama ikiz araçlı yakalanmış. plakası kaybolmadığı halde kayboldu diyip ikincisini çıkarmış :/
Anlıyorum. İlk mesajınızdan bu sonuca varamamıştım. Bu durumda, TCK 204'te ifade edilen "resmi belgede sahtecilik" suçunun unsurlarının oluşmadığı ve 206. maddede düzenlenen "resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan" suçunun söz konusu olduğunu düşünüyorum.
Old 03-09-2013, 14:46   #5
Av. Gizem OLGUN

Evet yalan beyanda bulunmak suçunu düşünmüştüm ama bu kadar etraflı düşünememiştim. Çok teşekkürler
Old 03-03-2014, 13:24   #6
MEVLÜT ARABACI

şartlara göre değişir.araçlardan biri çengdir.yani motor şasi noları oynanmıştır,çenç olan araç müvekkilinize ait ise sahtecilik oluşur.ancak çenç yapan kişi yada kişiler araştırılır müvekkiliniz çenç yapmışsa yada bilerek almışssa tck suçu işlemiş olur.öncelikle müvekkilinize ait aracın motor sasi noları sağlam mı yoksa üzerinde oynanmışmı onu uzmanına gösterin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi