Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim 6 yıldır fiilen yok ama boşanamıyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 20-11-2011, 23:47   #1
madur bayan

Varsayılan eşim 6 yıldır fiilen yok ama boşanamıyorum

eşim 2006 yılında Kırgızistan a çalışmaya gitti.Gidişinden 5 ay sonra cevap alamaz,ulaşamaz oldum.Emniyet müdürlüğüne başvurdum,eşim kayıp diye...Emniyet araştırmasında Kırgızistan da bulunmuş.Eşim kendi ifadesinde Kırgızistan a yerleştiğini burada evlendiğini ve bu evliliğinden bir çocugu olduğunu söylemiş.Bu ifadeyi bana tutanak karşılığında verdiler.Ben bu tutanakla ve eşimin adına burada bana bıraktığı borç belgeleriyle mahkemeye başvurdum,boşanma davası açtım.pasaport kontrolü v.s yapıldı ve 2006 dan bu yana Türkiye ye hiç giriş yapmadığı anlaşıldı.Ancak bi türlü boşanma gerçekleşmedi.Sebep olarakta o kişiye mahkeme tebliğatı ulaşamadıgı için deniyor.Gazete ilanınında olmayacağı söylendi.Acaba diyorum bizim Kırgizistan ile hukuk anlaşmamız varmı?şayet varsa/yoksa bu şahıs bu ifadeyi(evlendim-cocugum var)suç işlemiş olmuyor mu?Tazminat,hak,onun adına ödediğim borçlar v.s herşeyden vazgeçtim,nasıl boşanabilirim.lütfen yardım
Old 21-11-2011, 12:49   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Davalı eşiniz sürekli yurtdışında yaşıyorsa tebligat yurtdışına yapılmalıdır.Dava dilekçesinin ve duruşma gününün tercüme edilerek konsolosluk aracılığı ile gönderilmesine yada davalı da Türk Vatandaşı ise tercüme yaptırmadan da evrakların Yurtdışına tebliğ edilmesine karar verilebilir.
Tercümeye gerek olup olmadığı yönünde gerekli bilgileri mahkemeden sağlayabilirsiniz.

Yurtdışı tebligatı için tarafınızdan masraf talep edilecektir. Gerekli belgelerin Mahkemeye ibrazı ve masrafının karşılanması durumunda genelde gerekçeli karara kadar başkaca bir belgenin tebliğine gerek görülmeyebilir.

Ancak önemle hatırlamak gerekir ki hak kaybına uğramamak için muhakkak bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız menfaatinizedir.
KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 22-11-2011, 22:06   #3
Konuk

sayın kezzy
öncelikle tşk.cevabınıza...
Türk vatandaşı yurtdışında işçi konumunda.ANCAK 2006 yılından bu yana Kırgizistan da olduğu belgeli ispatlı ancak açık adres olmağı için tebligat yapılamıyor...ilanen tebligatada hakime hanım yanaşmıyor...süreç sizce nasıl ilerler?sonuçta 3 duruşma geçti...konsolosluk aracılığıyla v.s napılabilir?Dahası açık adresi bulunamadığı sürece bu boşanma gerçekleşmeyecek mi?
Old 23-11-2011, 21:07   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
İlk mesajınızda eşinizin ifadesinin alındığını belirtmişsiniz elinizdeki belge Türk Emniyet Müdürlüğünün cevabı olamaz diye düşünüyorum zira gidip Kırgızıstanda ifadesini alamazlar
Gelen cevap hangi kurum kananıyla gelmiştir?
Açık adresi yine pasaport kayıtlarında olacağından ilgili yerden araştırma yapılabilir.Adres araştırmasının geniş bir çerçeve içerisinde ele alınması, soruşturmanın çok yanlı ve özellikle kanuni karine ile tesbit edilen ikametgaha tebligat yapılması gerekir. Ancak yapılan soruşturma ile adres tesbiti imkanı bulanamamışsa ilanen tebliğ zorunlu hale gelebilir.
Konunun ayrıntıları gereği daha fazla bilgi edinebilmek, usulüne uygun işlemlerin yapılabilmesi ve hak kaybına uğramamak için bir avukatla işinizi takip etmenizi öneriyorum.
Old 23-11-2011, 23:08   #5
pluvia

Sayın Konuk;

Kırgızistan'a çalışmak için gitti ise çağrı yapan şirketin adresi pasaportun Registratsia adı verilen oturum bildirimi kısmında yazılıdır.

Eğer davet üzerine gitti ise yine davet eden şirket adresi mutlaka vardır.

Her halükarda konsolosluk aracılığı ile adres tespiti yapılabilir ve/veya konsolosluk aracılığı ile tebligat yapılabilir.

zaten Türk hukukuna göre evli olan birinin tekrar evlenmesi mümkün değildir. En azından resmi evlilik olamayacağı kanaatindeyim. Zira bildiğim kadarıyla yabancıların orada da bu şekilde evlenmesi mümkün değildir.(değişiklik olmuş olması ihtimali vardır)

Diğer konuları zaten değerli meslektaşım açıklamış.

Saygılarımla,
Old 24-11-2011, 21:44   #6
Konuk

sayın pluvia;

evet bahsettiğiniz gibi ilk olarak Türkiyeden bir şirket aracılığıyla Kazakistan a gitti.götüren şirketin istanbul şubesini biliyodum.kişiden haber kesilince ilk olarak şirkete başvurdum ve eşimden haber alamadığımı söyledim.
Şirketin bana verdiği cevap''eşiniz bizi terketti gitti'',oraya gidince işi bırakmış:S inanmaktan başka çarem yoktu.Birkaç ay daha bekledim ve emniyete basvurdum.interpolden arama kararı çıktı...arandı ve bu kez Kırgızistan da bulunmuş.Bana şahış imzalı tebliğat sundular...(tebliğat hala elimde)bende avukatıma kendi yasal beyanıyla evlendim,cocugum var demekle suç işleyip işlemediğini sordum(sanırım avukatımında uluslar arası hukuktan,veya değişikliklerden çokta haberi yok...velhasılı ben mahkemeye basvururken o kadar emin adımlarla gittim ki(6 yıldır yok olmasının ispatı ve elimdeki tebliğatla)ama 3 duruşmadır hiçbir ilerleme yok...Anlamakta güçlük çekiyorum
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi