Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hakkında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı Bulunan İşçinin İş Akdinin Fes

Yanıt
Old 03-02-2009, 22:41   #1
Av.Hatice CAN

Varsayılan Hakkında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı Bulunan İşçinin İş Akdinin Fes

Müvekkilim TCK 39/1 delaletiyle 142/1 den 10 ay hapis cezası aldı. Ancak Mahkeme Hükmün Açıklanmasını geri bıraktı. Müvekkilim gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında tutuklu kalmamıştır ve iş yerinde, görevden uzaklaştırma almamıştır. Toplu sözleşme ve İş Yasası uyarınca iş akdinin fesh edilebilmesi mümkün müdür? Konu ile ilgili gerek İdare Mahkemesi gerekse İş Mahkemesi Kararı bulunanlar benimle paylaşırsa memnun olurum. Saygılarımla.
Old 09-02-2009, 13:27   #2
Emin Cihan UYSAL

Alıntı:
CMK md.231/10

" Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi kararı verilir. "

Bu madde hükmünden hareketle, henüz hüküm kurulmadığı ortadadır.

İş akdine gelecek olursak, iş akdinin sona ermesi diğer nedenler dışında (ikale,süre, vs.), fesih sebebiyle gerçekleşmesi için, eğer işçi iş kanunu kapsamında çalışıyorsa (bkz. İş Kanunu m.4 vd.) işveren fesih bildirimini haklı veya geçerli sebeplerle yapmak durumundadır. Geçerli neden İş Kanunu'nun m.18'te, haklı neden ise İş Kanunu'nun m.25'te düzenlenmiştir.

Bu iki kanun maddesine bakacak olursak, şahsi kanaatim; işçinin iş akdinin feshedilemeyeceği yönündedir.

Şöyle ki; m.25/2-e,f hükümleri yorumlanarak, işçinin iş akdi haklı nedenle feshedilemez zira ortada henüz bir hüküm kurulmamıştır.

İşçinin, tutuklu kalmadığını beyan ettiğiniz için, işçi m.25/2-g, ve m.25/4 hükmü de değerlendirmeye alınmayacaktır.

Dolayısıyla, şartları varsa -ki kanaatimce yok- işçinin iş sözleşmesi geçerli nedene dayandırılarak feshedilecektir. Fakat hükmün açıklanmasının geriye bırakılması, geçerli bir neden olarak görülemez. Zira, hadise yargıya intikal ederse, iş mahkemesinin de işçi yararına yorum ilkesi gereğince, işçi lehine hüküm tesis edeceğini düşünmekteyim.

Saygılarımla.
Old 09-02-2009, 22:47   #3
Av.Hatice CAN

Varsayılan Sayın Meslektaşım,

Sizinle aynı görüşteyim. Ancak bununla ilgili verilmiş mahkeme kararı veya yargıtay kararına ihtiyacım var. Yasa hükmü yeni olduğu için yargıtay kararının olduğunu sanmıyorum. Tüm aramalrıma rağmen konu ile ilgili bir karar bulamadım. CMK 231/5 bu hüküm sanık hakkında hukuki sonuç doğurmaz demekte. Ayrıca hüküm açıklanmadığı için bu kararı sadece bir soruştumaya esas olmak üzere C.Savcısı, hakim veya mahkeme isteyebilir demekte. İdarenin bu kararı görme hakkı olmadığı halde bu karara dayanılarak iş akdini fesih etmesi hukukun üstünlüğünü hiçe saymaktır diye düşünüyorum. Çünkü, yasa hazırlanırken Avrupa Uyum Yasaları çerçevesinde asıl amaç suç işleyen kişiyi toplum içinde ıslah etmektir. Bu durumda idare kendini yasa koyucunun da üstünde görerek yasa maddesinin özüne,ruhuna aykırı davranarak işlem yapması hak ve adalete uygun düşmez kanaatindeyim. Ancak iş mahkemelerinin bu yeni yasa hükmü çerçevesinde tutumları ne olacak hiç bir fikrim yok. Acil olarak iş kanununda bununla ilgili bir düzenleme yapılması şart diye düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 23-03-2009, 15:18   #4
hak 198

TCK mad 39 Yardım etme (suça teşebbüs), TCK mad 142 Nitelikli Hırsızlık müvekkiliniz yargılanması sonucu ceza almış ve hükmün açıklanması geri bırakılmıştır..Müvekkiliniz suçu bellidir..Bence hükmün açıklanmasının geri bırakılması iş sözleşmesinim feshine sebep olabilirde olmayabilirde..Müvekkilinizin ne işi yaptığına bağlıdır bu..Eğer müvekkiliniz bankada kasa hesabını tutuyorsa nitelikli hırsızlıktan hüküm giymiş ve bu hüküm ertelenmiş olsa bile bankanın hiç bir şey olmamış gibi müvekkilinizin işine devam ettireceğini sanmıyorum ama müvekkilinizin yaptığı iş için bu hükmün açıklanmasının geriye bırakılması önem arzetmiyorsa sorun yoktur..Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasının iş sözleşmesinin feshine sebep olması için müvekkiinizin ne iş yaptığı önemlidir..
Old 21-11-2012, 13:52   #5
Av.Hatice CAN

Müvekkilimin iş akdi fesih edildi. Biz iş mahkemesinde dava açtık. Ama ne yazık ki iş mahkemesi aleyhimize karar verdi. Yargıtayda bu kararı ONADI. Müvekkilim Kara Yollarında sıradan bir işçi olarak çalışmaktaydı.
Old 10-05-2013, 15:06   #6
şahin aksu

Yerel mahkeme ve Yargıtay'ın kararını doğru bulmuyorum. CMK 231. maddede düzenlenen HAGB kararı tipik bir hüküm değildir. Adli sicil kaydında dahi çıkmıyor. Yalnızca kendine has sisteme kaydediliyor. Kaldı ki denetim süresi olumlu geçerse davanın düşmesine karar veriliyor. İş kanununa ve işçiyi koruma ilkesine aykırılık var kanaatimce. Saygılarımla.
Old 07-07-2013, 14:33   #7
veysel özaydın

Müvekkiliniz hırsızlık suçuna yardım etmekten ceza almış. burada bu suçun işyerinde işlenip işlenmediği konusu öncelikle iredelenmeli diye düşünüyorum. ancak bu konuda herhangi bir bilgi verilmemiş.
Old 20-01-2016, 10:46   #8
Töre

hagb verildiğine göre hakkında hüküm yok. bu nedenle suçsuzdur.
eğer çalıştığı iş yerinden bir olay ise iş akdinin feshi geçerli olabilir, çünkü birlikte çalışma imkansız hale gelmiş ve güven kaybolmuştur.
fakat başka bir yerden ise iş akdinin feshi yasalara aykırıdır. çünkü herkes mahkeme kararı kesinleşene kadar masumdur. sırf ifade verdi hakkında iddianame düzenlendi diye suç işlediği sabittir diyemeyiz.
haksız fesih söz konusu.
Old 21-01-2016, 09:44   #9
Adli Tip

Birincisi hukuk hakimi ceza hakiminin kararı ile bağlı değildir. İkincisi de, bir işçinin iş sözleşmesinin feshi için ceza hukuku anlamında suçlu bulunması gibi bir zorunluluk yoktur.

Feshe gerekçe gösterilen şeylerin gerçekliği ve şayet gerçekse bu gerekçelerin feshe sebep olup olamayacağına bakacaktır iş hakimi.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi