Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

stajyer avukatlar stajı dondurup askere gidebilirmi

Yanıt
Old 15-05-2009, 11:37   #1
yahya kemal yılmaz

Varsayılan stajyer avukatlar stajı dondurup askere gidebilirmi

sayın meslektaşlarım, benim ve stajyer arkadaşlarımın bir terettüdü var bu sorunu sizinle paylaşmak istedim. ilker başbuğun bir açıklamsı var. kısa dönem askerlik kalkacak ve tek tip askerlik olacak diye bizde bundan dolayı stajımızı dondurup askere gitmek istiyoruz. onun için ilk adalet komisyonundan bilgi aldık gidebilirsiniz bir sorun olmaz dediler bizde bu bilgileri aldıktan sonra askeri şübeye başvurumuzu yaptık. fakat baroya başvrduğumuzda staj kesintisiz yapılcak gidemezsiniz. dedi. bundan dolayı t.b.b. aradık gidiliyor bir sorun yok dediler. tekrar bulunduğumuz baroya sorduğumuzda olmaz dedi. ne yapmamız gerekiyor bilgisi olan varsa bize yardım cı olsun şimdiden teşekkür ederim.
Old 15-05-2009, 13:14   #2
Av.Selim Balku

Baronun insiyatifinde olan birşey mi bu bilmiyorum ama ben de Adana Barosunda stajımı dondurup askere gitmiştim.

Birçok asker arkadaşımında o şekilde askere geldiğini hatırlıyorum.

Kolay gelsin
Old 15-05-2009, 14:33   #3
Av.Cengiz Aladağ

Askere gidebilir ve dönüşte sjajınızı tamamlayabilirsiniz. Bakınız: Avukatlık Kanunu md. 23 ve Staj Yönetmeliği md. 18.
Old 15-05-2009, 15:44   #4
av.suleyman

Staja mazeretsiz ara verilemiyor.Ben stajımda mahkemeden diğer mahkemeye aktarırken 2 gün gecikmiştim. benden rapor istediler aksi halde stajın tümü yanar dediler.ama askerlik mazeret olabilir.
(Ayrıca:Yakın zamanda en azından bir yıl içinde ilker başbuğ'un ifade ettiği sistemin geleceğini de sanmıyorum.)
Old 15-05-2009, 16:05   #5
Dilge

Alıntı:
Yazan av.suleyman
(Ayrıca:Yakın zamanda en azından bir yıl içinde ilker başbuğ'un ifade ettiği sistemin geleceğini de sanmıyorum.)

Neden sanmıyorsunuz?

İmza: Potansiyel asker yolu gözleyicisi.
Old 15-05-2009, 16:20   #6
av.suleyman

Sayın dilge hanım bahsedilen sisteme geçmek hemen mümkün değil. Zira tamamen köklü değişikliklere ihtiyaç var. Aynı mevzu yaklaşık olarak 7-8 sene önce biz askerlik yaparken de konuşulan bir mevzudur.
Old 15-05-2009, 21:20   #7
erergin

Staj yaptığınız baroya askerlik yoklamanızla veyahut celp vs. belgenizle başvurduğunuzda stajınız durur ve askerden dönünce devam edebilirsiniz. Yasal mevzuata aykırı herhangi bir husus bulunmamakta. Ankara barosunda birçok örneği mevcuttur.
Old 16-05-2009, 11:40   #8
yahya kemal yılmaz

Varsayılan arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim

verdiğiniz bilgiler ve konu ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. ama arkadaşlar staj yönetmeliği madde182 eklenen askerlik maddesi iptal edilmiştir. askerlik ile ilgili stajı dondurmak için başka herhangi bir dayanak varmı ben bulamıyuorum bunu en kısa zamanda halletmem lağzım. biriğersorun ise bu kısa zamanda avukatlık sınavı çıkabilirmi şimdi askere gitmek isterim. bu seferde avukatlık sınavı çıkabilir. hertaraftan sıkışmış bir durumdayız. herkese klay gelsin konuya ilgi gösterdiğiniz için bana yardım cı olduğunuz için teşekkür ederim.
Old 16-05-2009, 12:06   #9
jurist27

Sn. Yahya Kemal Yılmaz;
Bence Sen askerlik için başvurunu yap, sonra gel stajına devam et; kimse kimseyi sıkıştıramaz sayın meslektaşım, hakkın hukukun olduğu bir dünyada yaşıyoruz bu kadar karamsar olmayın lütfen.Hiç bir şey de olmayacak; askerlik için konuşulan tasarı da meclisten geç(E)meyecek...
SAYGILARIMLA.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi