Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik dışı ilişki ve çocuğum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2014, 17:04   #1
konuk

Rahatsiz Evlilik dışı ilişki ve çocuğum

Merhaba,ben 2009 yılında bulduğum fabrikada ön muhasebede işe başladım.Fakat patronum çok askıntı çıktı ve ben işe başladıktan 6 ay sonra boşanmış olduğumu öğrendi ve ne yapıp edip benimle ilişki başlattı bu ilişkiden 3 ay sonra bana fabrikada dayak attı derken biz mahkemelik olduk ve mahkememizden 4 ay sonra şahıs bana mesaj atıp sevgimden istifade edip ilişkiyi tekrar başlattı ona çok inanıp güvendim ve tam 2013 e kadar devam ettik ve 2013 te ben gebe kaldım aldırmamı istedi ama benim ilk çocuğumdu bunu yapamadım doktora zorla aldırmaya götürüldüğümde ben ağlayınca şahıs tamam aldırma her türlü bakacam dedi fakat diğer bir sorun ben aileme bunu diyemezdim ve bir evde 9 ay hiç çıkmadan gebelik geçirdim hamileliğimin 7.ayında bu şahıs oturduğu sitedeki arkadaşlarıyla 1 hafta kıbrısa tatile gitti ve düşündüğüm gibi bir kadınla bu tatilden sonra o kadınla hoca nikahı kıyıp evlenmiş benide bu arada gebeliğim 7.ayından itibaren eften müften sebeplerle ilişkiye devam etmeyeceğini çocuğa maddi destekte bulunacağını belirtti fakat ben sadece maddi destekle olmayacağını çocuğa soyisim vermesinin önemini anlattıkça kabul etmedi ve bana dava açarsam çocuğu kabullenmeyeceği gibi parayı keseceğinide söyledi bundan 2 hafta önce tekrar aynı konuyu görüştük bu arada hoca nikahı kıydığı kadına beni çok özür dilerim ama benim hakkımda öyle çirkin şeyler söyleyerek anlatmış ve kadın beni aradı sankikocasının peşindeymişim gibi eşimi niye arıyorsunuz dedi bende çocuğumdan bahsettim ben biliyorum dedi ve bu olaydan sonra çocuğumun babası bana iyice kinleşti ve parayıda kesti şuan 4 aylık bebeğimle çalışamadan ailemden gizli bu işi götürüp davayı açmaya çalışıyorum çok zor durumdayım
Old 11-04-2014, 16:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Ana ile çocuk arasında soybağı doğumla kurulur.TMK.282

Biyolojik baba, nüfus memuruna veya mahkemeye yazılı başvuruyla ya da noterde yapacağı beyanla çocuğunu TANIYABİLİR.

Çocuğunuzun bu şekilde tanınması halinde babanın soyadını alır.

Eğer baba çocuğu tanımazsa, bu defa soybağının mahkeme kanalıyla kurulması için dava açma hakkınız vardır. TMK.301

Babalık davası denilen bu davayı açma hakkınız doğumdan itibaren 1 yıl geçerse düşer.

Bu davayı çocuk adına kayyım; reşit olduktan sonra çocuğunuz da açabilir. Çocuk adına açılacak davada zamanaşımı yoktur.

[Evlilik dışı çocuğun velayeti anadadır.TMK.337.Madde.]

Çocuğunuz için açacağınz babalık davasında iştirak nafakası da talep edebilirsiniz. Veya babalık kanıtlandıktan sonra ayrı bir dava ile de nafaka isteyebilirsiniz.

Mutlaka bir avukattan yardım alarak davanızı açıp takip ediniz. Maddi durumunuzun yetersiz olduğunu kanıtlayarak Barodan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılar.
Old 12-04-2014, 09:29   #3
Konuk

Varsayılan teşekür

Değerli Yetkili,
Bana cevap verdiğiniz için çok ama çok teşekür ederim.Dava için adli yardım bürosuna başvuru yaptım size sormak istediğim diğer bir husus bu şahıs beni gebeliğimin 7.ayında terk edip hoca nikahı ile evlendi yaşadığım acılar tahmin bile edilemez ve bu şahıs nikah kıydığı kadın benden çocuğu olduğunu öğrendiğinden belli utanmadan her yerde çocuk benden değil diyormuş mağdem ondan değilde 7.ayıma kadar niye para yatırmış niye bana sahip çıkmış taaki 7.ayımda nikah kıydığı kadına aşık olduktan sonra herşey değişti gece 3te sancım başladığında telefonda yalvardım ve gelmedi hastaneye o sancıyı çekerek nasıl gittiğimi nasıl doğum yaptığımı tek başıma o hastanedede kalışlarımı unutamıyorum ömür boyu o insana hakkımı helal etmiyorum fakat istediğim bir durumda ben bu insana bana yaşattıklarından dolayı manevi bir yaptırım veya hapis veya para cezası her türlü ceza olabilir yeterki hukuki bir ceza aldıramazmıyım ve aldırabilirsem bu davayı ne zaman açmalıyım ayrıca çocuğuma nafaka davasını babasını tanıma davasıyla berabermi açmalıyım sizce hukuki yolu hangi sıraya göre izlemeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekür eder Saygılar dilerim
Old 12-04-2014, 10:33   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eğer karşı tarafla gebelik sırasında birlikte yaşamışsanız ve sizi çaresizlik içinde bırakarak terk edilmişseniz Türk Ceza Kanunu 233/2 maddesine dayanarak üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

2-Doğumdan sonra Aile Mahkemesinde
-babalık davası
-çocuk için nafaka
-doğum giderleri
-doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri,
-gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderler için dava açabilirsiniz.

Dava sırasında çocuk için kayyım atanması gerekmektedir.

3-Manevi zararlarınız için Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat davası açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi