Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ne yapmam gerek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2012, 13:58   #1
çekişmeli boşanma davası

Varsayılan ne yapmam gerek

ben 21 haziran 2011 tarihinde eşimle kaçarak evlendim evlendiktan kısa bir süre sonra şiddet görrmeye başladım gerek fiziksel gerek sözlü gerekse psikolojik şiddet uyguladı bunlara dayanamadım ve gittim 3 aylık evliyken şikayette bulundum dava açıldı. daha sonra belki düzelir düşüncesiyle yanı evde kalmya devam ettim evililiği kurtarmak adına fakat eşim şiddete davam etti.şikayettimden bir ay sonra eşim artık dayanılmaz bir hale gelmişti durmadan beni aşagılayıp hakaret ediyordu beni dövüyor bunun üstüne üzerime şişelerce soguk suyu boşaltıp işkence yapıyodu beni yatak odama dahi almıyordu.ve artık dayanamayıp ailemin evine dönmek zorunda kaldım ancak ailemin evine geldikten bir hafta sonra hamile oldugumu öğrendim ve eşime geri dönmek zorunda kaldım. ama olayların başlangıcı burda başladı eşim durmadan cocugu istemedigini aldırmamı söylüyordu ben kabul etmiyordum ve esim durmadan birtakım görünmeyen varlıklar gördüğünü idddia ediyordu bende psikolojik bir bozuklugunu oldugunu düsünerek onu psikologa götürmeye ikna etmeye calıstım ancak bir sonuc alamadım.daha sonra eşim işten geldiği bir gün bana noterde ondan bir şey talep etmeyeceğime dair protokol imzalarsam evliliğimi kurtarırım düşüncesiyle kabul ettim ve noterde bosanma protkolü imzaladım ama eşim bu kez cocugu aldırmam iiçin baskıyı artırınca mecbur bebeği aldırmak zorunda kaldım. ve evimden ayrıldım. ailemin evine döndüğümde eşimin bana çekişmeli boşanma davası açtıgını öğrendim dava dilekçesinde ben suçlanıyorum eşim benim 20 bin tllik altını alıp onu terkettiğimi ve bebeği onun istemesine ragmen aldırdıgımı iddia ediyor şimdi benim ne yapmam gerek avukat tutacak param yok adli yardım istedim incelemede oldugunu söylüyorlar 2 aydır incelemede davama cok az bir gün kaldı benim ne yapmam gerek yardımcı olursanız cok sevinirim
Old 09-05-2012, 10:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davanızın ilk duruşmasına kadar tarafınıza bir avukat atanmazsa, mahkemeye davayı bir avukatla takip etmek istediğinizi, baro avukat atama sürecinin beklenmesini talep edebilirsiniz.

Davacı iddialarını ispatlamakla yükümlüdür. Siz de karşı iddia ve delillerinizi dosyaya sunabilirsiniz. Anne babanız gibi en yakın akrabalarınızın tanıklığıdan yararlanabilirsiniz.

Davanın reddini talep edebileceğiniz gibi, boşanmaya karar verilmesi halinde maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Davanın başından itibaren tarafınıza tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz. Boşanmaya karar verilmesi halinde bu nafakanın yoksulluk nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Bunların haricinde eğer boşanma kararındaysanız siz de kendi haklı sebeplerinize dayanarak ayrı bir boşanma davası açabilirsiniz.

Ziynet eyalarınızla ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu somut olarak ispatlamak da yararınızadır.

Avukat desteği ile hareket ediniz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi