Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Malulen Emeklilik İçin Başvuruda Bulunacağım

Yanıt
Old 17-11-2011, 22:38   #1
KonukŞAHİN ÖZ

Varsayılan Malulen Emeklilik İçin Başvuruda Bulunacağım

Benİm Ayaklarim DÜz Taban Ama 2 Saat Ayak Durdugum Zaman Belİmden AŞagi UyuŞuyor ÇaliŞamiyorum Ama Malunen Emeklİlİgİmİİ Vemİyorlar 2 Sefer BaŞ Vurdum Ama Ret Edİyorlar Ne Yapmam Gerekİr Suan Cocuklarima Ekmek Alacak Param Yok 4 Aydir CaliŞamiyorum Nerelere BaŞ Vuruda Bulunmam Gerekİyor Yol GÖsterİn Abİlerİm
Old 18-11-2011, 11:09   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Malulen emekli olmanız için “Çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmiştir” diye heyet raporu ve en az 1800 gün sigortalı olmak gerekiyor.
Ancak belirtilen şartları taşımanız durumunda malulen emeklilik isteminiz kabul edilecektir.
Bunun dışında şuan çalışmayan- geliri olmayanlar için devletin düzenli maaş bağlama gibi bir düzenlemesi bulunmamaktadır.Ancak gerekli şartları taşımanız durumunda yeşil kart için başvuru yapabilirsiniz.
HASDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 18-11-2011, 14:35   #3
Dr.DOGRAMACI

Sayın ÖZ,

Öncelikle Sn kezzy'nin malulen emeklilik ile ilgili değerli yorumlarına katılıyorum.

Özürlü maaşı alabilmek için ise %40-69 arası bir özür oranına sahip olmanız gerekir.

Bacaklarınızdaki uyuşma konusuna gelirsek çok da düz tabanlığa bağlı oluşabileceğini düşünmüyorum bel bölgenizdeki sinir hasarına bağlı olması daha muhtemel. Bunun meslek hastalığına bağlı oluştuğunu ispatlayabilirseniz meslek hastalığı nedeniyle maaş alabilmeniz söz konusu olabilir. Ancak bu şikayetinize bağlı alacağınız maaş çok cüzi bir rakam olacaktır. Ve bu maaş sürekli olmayıp başka bir işe girdiğinizde de kesilecektir.

Ayrıca Yeşil kart uygulaması ne yazık ki bir sosyal güvence çeşidi değildir. Sadece sağlık hizmeti alabilmenize yönelik sağlanan bir haktır.

Rahatsızlığınız bel veya düz tabanlığınıza da bağlı olsa çeşitli tedavi, rehabilitasyon ve ortezler mevcut.
Yani kanaatimce sizin için rahatsızlığınızı tedavi ettirerek iş yaşantınızı devam ettirmeniz daha mantıklı.

Saygılarımla, geçmiş olsun.
Old 20-11-2011, 19:45   #4
Mesut ÇETİN

İyi günler,
Benden önce yazan değerli üyelerin fikirlerine katılıyorum.
Malülen emekli olmanız şu andaki yönetmeliklere ve uygulamalara göre oldukca zor.
Şu anda bir işte sigortalı olarak çalışıyormusunuz.Mesleğiniz nedir,nasıl bir işte çalışıyorsunuz bilmiyorum ama durumunuz yöneticileriniz ile konuşup daha hafif bir pozizyonda çalıştırmalarını rica edin.Veya eğer imkan var ise oturarak yapılabilen bir iş olanağı ayarlamaya çalışabilirsiniz.

Eğer işten çıkarılmış iseniz bir müddet daha sağlık yardımından yararlanabilirsiniz.Bu süreyi SSK'dan öğrenebilirsiniz.SSK'dan yararlanma süreniz bitmiş ise yeşil kart başvurusunda bulunursunuz.Bu kart sadece size sağlık konusunda muayene olmanızda katkı sağlayacaktır.
Acil şifalar dileklerimle
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 21-03-2018, 10:23   #5
Konuk

Ben düz tabanım fırıncıyım ayakta durmakta zorlanıyorum ve ayağım 3 kez kırıldı ayağım kalçadan donuyor malulen emekli olma şansım varmı
Old 29-03-2018, 17:38   #6
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben düz tabanım fırıncıyım ayakta durmakta zorlanıyorum ve ayağım 3 kez kırıldı ayağım kalçadan donuyor malulen emekli olma şansım varmı

Merhaba Sn Konuk,

Öncelikle geçmiş olsun.
Malulen emekli olmanız için “Çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmiştir” diye heyet raporu ve en az 1800 gün sigortalı olmak gerekiyor.
belirttiğiniz sağlık sorununun %60 çalışma gücü kaybını oluşturmayacağını düşünüyorum.
Ancak ek veya farklı bir durum varsa sağlık kurulu bulunan, tam teşekküllü bir hastaneden çalışma gücünüzün tespitini talep edebilirsiniz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi