Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya / Bosanmak istiyorum ama cocuklarimin velayeti bana verilmez diye cekiniyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2011, 00:07   #1
Konuk Caresiz

Varsayılan Almanya / Bosanmak istiyorum ama cocuklarimin velayeti bana verilmez diye cekiniyorum

Merhabalar,
Ben 8 bucuk yil önce Almanyaya evlenerek geldim.3 ve 6 yaslarinda iki cocugum var.Esimle anlasamiyoruz ve 1 bucuk yildan beri ayri odalarda yatiyoruz.Bana ve cocuklara karsi ilgisiz.Yillardir bosanma fikri var aklimda ama cocuklarim icin korkuyorum.Kendimi tam olarak ifade edebilecek kadar Almancam da yok.Hic is hayatim da olmadi,herhangi bir gelirim de yok.Önceleri fiziksel siddet gördüm ama polise basvurmadim,ayrica birtek sahidim bile yok.Bir ara psikolojik siddet de gördüm.Benim ayri yatmam karilik görevimi yerine getirmemem gibi sözlerle ve böyle gitmez git bu evden,bosanacagim gibi sözlerle gözümü korkutup üstüme geldi.Bu konuda ciddi oldugunu bilsem ve cocuklari benden almaya calismiycagini bilsem bunu düsünmeden yapardim.Su son günlerde ben degistim herseye yeniden baslayalim dedi ama ben degil onunla baslamak ayni evde kalmaya bile tahammülüm kalmadi artik.Bosanma süreci ne kadar sürer? Ayni evde fakat kari-koca gibi yasamamamiz bosanmayi hizlandirir mi?Ikimizde Alman vatandasiyiz.Gidecek ve güvenebilecegim kimse yok.Kadin siginma evini düsündüm ama kabul ederler mi ve orda nasil bir hayat beni bekliyor bilmiyorum.Cocuklarim icin endiseliyim.Bosanmak istersem sosyal haklarim neler? Böyle bir durumda cocuklarimin velayeti bana verilmesi olasiligi nedir? Mesela bosandiktan sonra cocuklarimin velayeti bana verilirse Türkiyede veya baska bir ülkede yasayabilme olanagim olabilr mi? Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
Old 12-09-2011, 22:55   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk Caresiz
Merhabalar,
Ben 8 bucuk yil önce Almanyaya evlenerek geldim.3 ve 6 yaslarinda iki cocugum var.Esimle anlasamiyoruz ve 1 bucuk yildan beri ayri odalarda yatiyoruz.Bana ve cocuklara karsi ilgisiz.Yillardir bosanma fikri var aklimda ama cocuklarim icin korkuyorum.Kendimi tam olarak ifade edebilecek kadar Almancam da yok.Hic is hayatim da olmadi,herhangi bir gelirim de yok.Önceleri fiziksel siddet gördüm ama polise basvurmadim,ayrica birtek sahidim bile yok.Bir ara psikolojik siddet de gördüm.Benim ayri yatmam karilik görevimi yerine getirmemem gibi sözlerle ve böyle gitmez git bu evden,bosanacagim gibi sözlerle gözümü korkutup üstüme geldi.Bu konuda ciddi oldugunu bilsem ve cocuklari benden almaya calismiycagini bilsem bunu düsünmeden yapardim.Su son günlerde ben degistim herseye yeniden baslayalim dedi ama ben degil onunla baslamak ayni evde kalmaya bile tahammülüm kalmadi artik.Bosanma süreci ne kadar sürer? Ayni evde fakat kari-koca gibi yasamamamiz bosanmayi hizlandirir mi?Ikimizde Alman vatandasiyiz.Gidecek ve güvenebilecegim kimse yok.Kadin siginma evini düsündüm ama kabul ederler mi ve orda nasil bir hayat beni bekliyor bilmiyorum.Cocuklarim icin endiseliyim.Bosanmak istersem sosyal haklarim neler? Böyle bir durumda cocuklarimin velayeti bana verilmesi olasiligi nedir? Mesela bosandiktan sonra cocuklarimin velayeti bana verilirse Türkiyede veya baska bir ülkede yasayabilme olanagim olabilr mi? Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Sayın Konuk Caresiz,
Size şimdi desem ki çocukların velayeti boşanma sonucunda Size verilir yalan söylemiş olurum. Velayet Size verilmez desem de yalan söylemiş olurum. Çünkü bu konuda karar verecek olan mahkemedir. Mahkemenin kararı da devamlı olarak çocukların yararına olmak zorundadır yasa gereği.

Genelde eşlerin velayeti ortak olarak kullanması söz konusudur. Çocukları ilgilendiren konularda ikisinin ortak olarak karar vermesi gerekir. Anne ve baba çocuklar için karar verirken anlaşamazlarsa mahkeme çocukların menfaati eşlerden hangisi tarafından daha iyi korunacaksa velayeti ona verir. Bunu belirlemek için mahkeme gençlik dairesinin (Jugendamt) ve çocukların menfaatlerini korumak amacı ile atadığı bir kayyımın fikrini alır. Kayyım gerekirse çocukların okuldaki öğretmenleri ve çocuk yuvası ile temasa geçer.

Gelirinizin olmaması velayet hakkının size verilip verilmemesinin kıstası değildir. Önemli olan çocukların menfaatidir dediğim gibi, para ve mali güç değil.

Kısaca belirtmek gerekirse, .ocukların velayetini almaya çalışması gayet normaldir ama babanın ben sana çocukları vermem demesi mahkemeyi bağlamaz.

Almancanız iyi değilse ve geliriniz ve eviniz yoksa kadın sığınma evlerine müracaat edebilirsiniz.

Hem boşnamak için hem de nafaka için bir avukata müracaat etmeniz gerekir, paranız yoksa avukat ve mahkeme masrafları devlet kasasından ödenir.

Boşandığınızda eşiniz size ve çocuklara nafaka ödemek zzorundadır, eğer nafaka ödeyecek geliri varsa. Nafaka ödeyecek geliri yoksa ya da nafaka ödemekten kaçınırsa devlet çocuklar için size nafaka yardımında ve sosyal yardımda bulunur.

Çocukların velayet hakkı size verildiğinde, çocukların menfaatine aykırı düşmüyorsa, çocukları alıp Türkiye'ye yerleşebilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi