Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet ve görüşme hakkının düzenlenmesi ile ilgili görüş...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2012, 22:01   #1
Konuk

Varsayılan Velayet ve görüşme hakkının düzenlenmesi ile ilgili görüş...

Ben 20 Aralık 2009 tarihinde evlenmiş ve şu an 5 aylık bir oğlu olan bir bayanım.Boşanmak istiyorum öncelikli sorum velayet bu durumda kesin olarak bana verilir mi? İkinci sorm ise, eşim daha önce de bir evlilik yapmış olup bu evliliğinden de 8 yaşında bir oğul sahibidir.Fakat konu olan bu çocuk eşimin canının istemesine bağlı olarak hafta sonları alınıp, alındığı takdirde de asla ilgilenmediği ve ya bana ya da babaannesine bırakarak sürdürdüğü bir yaşamı vardır.Tüm bunların yanı sıra çocuğa ben ve bir yakınım şahitliğinde de şiddet uygulamıştır.Şu an annesi yaklaşık 8 aydır çocuğun korktuğunu söylemesi üzerine babasıyla görüştürmemektedir.Benim sorum şu, ben oğlumun bu yaşananların aynısını yaşamasını istemiyorum.Bu konuda ne yapabilirim?
Old 25-04-2012, 06:56   #2
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben 20 Aralık 2009 tarihinde evlenmiş ve şu an 5 aylık bir oğlu olan bir bayanım.Boşanmak istiyorum öncelikli sorum velayet bu durumda kesin olarak bana verilir mi? İkinci sorm ise, eşim daha önce de bir evlilik yapmış olup bu evliliğinden de 8 yaşında bir oğul sahibidir.Fakat konu olan bu çocuk eşimin canının istemesine bağlı olarak hafta sonları alınıp, alındığı takdirde de asla ilgilenmediği ve ya bana ya da babaannesine bırakarak sürdürdüğü bir yaşamı vardır.Tüm bunların yanı sıra çocuğa ben ve bir yakınım şahitliğinde de şiddet uygulamıştır.Şu an annesi yaklaşık 8 aydır çocuğun korktuğunu söylemesi üzerine babasıyla görüştürmemektedir.Benim sorum şu, ben oğlumun bu yaşananların aynısını yaşamasını istemiyorum.Bu konuda ne yapabilirim?

Çok büyük bir olasılıkla velayet size verilecektir. Kimse kesin diyemez. Hakimin takdirine bağlıdır. Aynısı başınıza gelir ise bu halde savcılığa bildirimde bulunarak hakkınızı arayabilirsiniz. Savcılığın dava açması üzerine de kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesine karar verilmesini de Mahkemeden isteyebilirsiniz.
Old 25-04-2012, 08:58   #3
kezzy

Sayın katılımcı;
Velayetin verilmesinde, çocuğun ana bakım ve şefkatine olan ihtiyacından bahsedilerek özellikle küçük olan çocuklarda anne lehine davranıldığı görülmektedir.
Ana yanında kalmasının çocuğun bedeni, fikri, ahlaki gelişmesine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı kanıtlar bulunmadığı ve hemen oluşacak tehlikelerin varlığı da kanıtlanamadığı takdirde ana bakım, şefkatine muhtaç çocuğun velayetinin anaya verilmesi gerekir. (çocuğun baba ile kişisel ilişkisini engellemeniz, çocuğun aile bağlarını özellikle gelişmesini kötü etkileyecek davranışlar içerisinde bulunmanız durumunda velayet babaya verilebilir.)

Ancak Hakim velayetin verilmesinde tarafların arzusu ile bağlı değildir.Velayetin düzenlenmesinde göz önünde tutulması gereken en önemli husus “çocuğun üstün yararı ve güvenliği”dir.Boşanma ve ayrılık durumunda hakim, velayetin kullanılmasına ve ana baba ile çocuklar arasındaki şahsi ilişkilerin düzenlenmesine dair gereken tedbirleri almak zorundadır.

Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını Türk Medeni Kanununun 324/1. maddesi hükmünde öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanır veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı kendilerinden alınabilir.

Her aşama muhakkak bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini önemle hatırlatırız.Aksi halde hak kaybına uğrayabilirsiniz.Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi