Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eski Erkek Arkadaşım Tarafından Telefon İle Taciz Ediliyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2012, 21:28   #1
Konuk

Varsayılan Eski Erkek Arkadaşım Tarafından Telefon İle Taciz Ediliyorum

Ben kurumsal bir şirkette çalışmaktayım. Yaşadığım uzun bir süreli ilişki sonrasında ayrılma kararı aldım, fakat erkek arkadaşım bu duruma razı gelmesine rağmen sürekli beni arıyor ve açmayınca hakaret ediyor, tanıdıklarımı arıyor, ailemi arıyor, şirket telefonumdan arıyor ve ben bu durumlar yaşanması sonrasında çok utanıyorum. Aile bireylerim konuyu net olarak bilse, bu sefer olay çok daha kötü sonuçlanacak. Çözülür diye sabrettim 2 aydır bu taciz duurmaksızın devam ediyor... Ne yapacağımı bilemiyorum, hukuki yoldan çözmek veya daha kısa yoldan aramalarını komple engellemem mümkün müdür? Lütfen yardımcı olun, bu konuyu tek başıma çözmek istiyorum..
Old 25-04-2012, 09:07   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Alıntı:

Türk Ceza Kanunu
Kişilerin huzur ve sükununu bozma
MADDE 123. -
(1) Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Yukarıdaki kanun maddesi değerlendirildiğinde, özellikle telefonla rahatsız edilme ve bu surette huzursuz edilme söz konusu olduğu için, savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 25-04-2012, 22:26   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öeslektaşımın yazdıklarına ek olarak;

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereği,tek taraflı ısrarlı takip mağdurları ve tüm kadınlar şiddetin önlenmesi ve şiddetten korunma için karar verilmesini isteyebilirler.

En yakın aile mahkemesine başvurarak,sizin için şiddet olarak tanımlanacak eylemlerin yasaklanması ve iletişim vasıtaları ile failin sizi rahatsız etmemesi ve de gerekli görülecek diğer önleyici nitelikte olan kararın verilmesini talep edebilirsiniz.

Karara uymama sonucu ilk defasında 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsi kararı verilecektir.İhlal devam ettiğinde bu süre uzatılacaktır.

Bu başvuru için hiç bir masraf ve harç ödemeniz gerekmez.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi