Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocukların velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 23-10-2012, 22:05   #1
Konuk

Varsayılan çocukların velayeti

ben 17 yıldır evliyim eşimle görücü usulü evlendik yıllardır hiç anlaşamadık şu anda iki kızımız var 15ve 5 yaşlarında ben yıllarca ayrılmayı istedim o kabul etmiyor her türlü hakarete şiddete maruz kaldım hatta bana ahlaksız tekliflerdede bulundu fakat ben bunu ispatlaymıyorum ayrılma olasılığında çocuklarımı almak istiyorum çocuklarda beni istiyorlar büyük kızım hiç bir şekilde babasıyla kalmak istemiyor bana uyguladığı şidetti onada uyguluyor her kavgada en ufak birşeyde beni de kızımıda öldürmekle tehdit ediyor ayrılırsam bana çocuklarımı göstermiyceğini söylüyor benim tek şahidim çocuklarım ben onu defalarca başka kadınlarla görüşürken yakaladım inkar ediyor ve beni onu aldatmakla sucluyor beni olur olmaz insanlara yakıştırıp onu aldattığımı öne sürüyor tlf hattım onun üzerine sürekli takip halinde o konudada sürekli baskı sorun çıkarıyor bundan 1 yıl önce bir iş arkadaşımla msjlaşmıştım o dökümler elinde beni onları mahkameye sunmakla tehtit ediyor dökümlerde sadece 6/7 kere msj atmışım onlar var mahkemede o mesajların içeriğini çıkarabilirmi ben ne yapmalıyım çekip gitsem çocukları nasıl alabilirim mahkeme sonuçlanana kadar bana onları göstermez gidebilecek bir yerimde yok kiraya çıka bilirim çocuklarımı alıp evi terk etsem rahat bırakmaz nasıl kurtulabilirim o anca çocuklardan vaz geçersem ayrılıcağını söylüyor onada emindeğilim ama artık dayanamıyorum anlaşmalı velayet verebilirmiyim mesela her hafta sonu çocuklarımı almak koşuluyla ve en son kavgamızda onun ses kaydını aldım kayıt şu şekilde ben onun bana yaptığı ahlaksız teklifleri yüzüne vurdum sen bana bunları teklif ettin diye inkar etmiyor ben bunu mahkemeye suna bilirmiyim etmemiş olsa inkar etmezmi diye ben çok zor durumdayım lütfen yardım edin bunların hiç birine katlanıcak gücüm yok o mahkemelerin stresine çekişmesine dayanıcak gücüm kalmadı anlaşmalı velayet olursa artık ona bile razıyım ne yaplıyım şimdiden teşekkür ederim.
Old 24-10-2012, 08:57   #2
üye7160

Sayın Konuk
eşinizle olan sorunları ve geçimsizliğinizi boşanma davasında her türlü delille ispat edebilir,bu hususta tanık dinletebilirsiniz.

Çocuklarınızın velayetine gelince,

velayet düzenlemesinde , çocuğun yararı,eğitimi,güvenliği,gelişimi varsa kardeşleri ile birlikte yaşama isteği vs.gibi hususlar nazara alınır.
çocuğun bedeni, fikri, ahlaki gelişmesine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı kanıtlar bulunmadığı takdirde özellikle de yaşı itibari ile anne bakım ve şefkatine muhtaç çocukların velayeti anneye verilir..Büyük çocuğunuza ise kiminle kalmak istediği sorularak mahkemece çocuğun isteğine göre karar verilebilir.çocuk için en yararlı olabilecek şekilde velayet düzenlemesi yapılır.

Boşanma ve velayet hususunda daha detaylı bilgi almak ve davanız esnasında hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım alınız..Maddi imkanlarınız avukat tutmaya yetmiyorsa bulunduğunuz ilin Barosuna başvurarak adli yardım talep edebilirsiniz.
Old 24-10-2012, 12:04   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak;

Mesaj içerikleri görünmez. Eşinize karşı sorumluluklarınızla çocuğunuza karşı yüklendikleriniz farklıdır.

Siz çocuklarınızı tehlikeye atmadığınız ve onlara zararlı bir ortam yaşatmadığınız sürece velayetin size verilmesinde talepkar olabilirsiniz.

Eşlerin sadakat yükümlülüklerini ihlal etmeleri boşanma davasında kusurun kimde olduğunu belirler ve tazminat isteklerinin sonuçlandırılmasında rol oynar. Velayette belirleyici olmaz. Yeter ki çocukların huzuru ile oynanmasın. Aklen fikren ve bedenen bir tehlike olasılığının içinde bulunmasınlar.

Boşanma davanızda velayet için ısrarcı olabilirsiniz. Velayet bir kez bir yana verildikten sonra almak GÜÇTÜR. Şartların çocuk aleyhine değişmiş olması gerekir. Velayet kendisine bırakılan babanın sorumluluklarında ihmali olması, çocuklara zarar vermesi gerekir.

Tartışma anında geçen sesleri kayda almanız ve bunu mahkemeye sunmanız doğru olmayacaktır. Mahkeme yasaya aykırı delil kabulüyle hükme esas almayabilecektir.

Saygılarımla.
Old 24-10-2012, 16:47   #4
Konuk

cevabınız için çok teşekkürler peki ben şimdi neyapmalıyım kendime bi ev tutup benmi mahkemeye vermeliyim gidicek bi yerim yok çocuklarımı alıp nereye gidebilirim yada önce kendime ev tutup öyle mahkemeye versem mahkeme sonuçlanana kadar çocuklarımı görebilirmiyim mahkemede çocuklarımın şahitliği kabul olurmu başka bir şahit bulma imkanım yok kasabada oturuyorum bilen kişilerde şahitlik yapmazlar çünkü ailece sorunlu insanlar onlardan çekindikleri için şahit bulma olanağım yok sadece çocuklarım şahitlik edebilir çocuklarımı bana mahkeme vermeli ben alıp gidersem rahat bırakmıycak piskolojisi bozuk bi insan bana ve çocuklarıma zara vermesinden korkuyorum ne yapmalıyım
Old 24-10-2012, 18:23   #5
Av. Hatun Olguner

Sayin Konuk ;

Buyuk cocugunuz sahitlik yapabilir. Ama kucuk cocugunuz 5 yasinda sahitlik yapamaz. En azindan bir sahit daha bulmalisiniz.

Ayrica buyuk cocugunuza kimi istedigi mahkemece sorulacaktir. Bunu mahkemeden siz talep edin. Cocugunuz dinlensin. Sizi istedigini soylerse velayeti size verilir.
Kardeslerin birbirinden ayrilmamasi esastir. Mahkeme ikisinin velayetini buyuk olasilikla size verecektir.

Ev tutarsaniz cocuklarinizi da birlikte goturun. Aksi halde cocuklarinizi terketmis olursunuz. Velayetlerini almakta zorlanirsiniz.Sonra da davanizi acarsiniz.
Old 24-10-2012, 18:52   #6
Konuk

cevabınız için teşekkürler bir sorum daha olucak ben çocuklarımın okul düzenini bozmaması için aynı bölgede ev tutmayı düşünüyorum fakat çocukları alıp gittiğimde evi basmasından yada çocukları okuldan kaçırmasından korkuyorum bunları deniycektir bu durumda ne yapmalıyım başka bir bölgeye gitsem beni çocukların düzenini bozmakla suçlaya bilirmi ben onların okul kayıtlarını onun haberi olmadan alabilirmiyim ayrıca öyle bile yapsam her halukarda beni ve çocukları bulacaktır
Old 24-10-2012, 18:54   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

6284 sayılı Şiddetin Önlenmesine ilişkin yasa gereğince, eşinizin size ve büyük kızınıza karşı uyguladığı fiziki, psikolojik şiddet için en yakın aile mahkemesinden, eşinizin evden uzaklaştırılmasına ve şiddet içeren davranışlarına son vermesine, bir sağlık kuruluşunda muayenesine karar verilmesine gibi önleyici koruyucu tedbirlerin alınmasını talep edebilirsiniz.

Tehdit, hakaret gibi suç teşkil eden eylemler hem şiddettir, hem de Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulabilir.

Bu tedbirlerin alınmasını boşanma davası açmadan önce en yakın aile mahkemesinden, boşanma davası ile birlikte davaya bakacak aile mahkemesinden, dava sırasında yine dava ya bakan aile mahkemesinden duruşma yapılması beklenmeksizin talep edilebilir. Ayrıca kaymakamlık ve polis de acil hallerde tedbir uzaklaştırma kararları verecektir.

Yine ayrıca boşanma davası açarsanız şu an oturulan evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuklarınızın yararlanmasına yönelik tedbir kararı verilmesini mahkemeden isteyebilirsiniz.

Ayrıca açacağınız boşanma davasında çocuklarınızın velayetlerinin tedbiren / bir an önce size verilmesini talep edebilirsiniz.Böylece eşinizin gereksiz şikayetlerinden de korunmuş olursunuz. Eşinizin sizi çocuklarınızın velayetlerini alırım senden, yüzlerine göremezsin vs. demesi, ancak velayetleri verirseniz boşanırım demesi de bir nevi şiddet uygulamadır.

Avukatlık ücreti ödemeye maddi gücünüzün olmadığını ispat etmeniz halinde tarafınıza davayı açtığınız yer barosunca ücretsiz avukatlık hizmeti sağlanabilir.

Saygılarımla,
Old 24-10-2012, 19:08   #8
Av. Hatun Olguner

Sayin Konuk;

Cocuklarinizin okul kaydini nakletmekte zorluk cekerseniz
aile mahkemesine basvurup durumu anlatan bir dilekce yazarsiniz ve size nakil icin yetki verilmesini isteyebilirsiniz. Mahkeme buyuk ihtimalle size yetki verecektir.

Mahkemeden bosanma davasi sonuclanana kadar velayetin tarafiniza verilmesini de isteyebilirsiniz.
Old 24-10-2012, 21:03   #9
Konuk

Birde küçük kızım ana sınıfına gidiyor onun okulu şuanki evimizin yakınında eşimin onu kaçırma olasılığı daha yüksek bildiğim kadarıyla anasınıfı zorunlu eğitime girmiyor onu okula göndermesem suçlu olurmuyum amacım çocuğu kaçırmasını önlemek
Old 29-10-2012, 09:44   #10
üye7160

Alıntı:
Yazan Konuk
Birde küçük kızım ana sınıfına gidiyor onun okulu şuanki evimizin yakınında eşimin onu kaçırma olasılığı daha yüksek bildiğim kadarıyla anasınıfı zorunlu eğitime girmiyor onu okula göndermesem suçlu olurmuyum amacım çocuğu kaçırmasını önlemek

sayın Konuk,

Anasınıfı da olsa okullarımızda öğrenci teslimleri birçok güvenlik tedbiri içermektedir.Her veliyim diyen yada akrabayım diyene öğrenci teslim edilmemektedir.(Kimlik ibraz edilse bile çocuğu teslim alacaklar listesinde isim yoksa teslim yapılmıyor.) Bu hususta okul idaresi ile görüşürseniz size yardımcı olabilirler.Ancak babanın çocuğu ile görüşmesine engel olamayacağınızı da bilmeniz gerekmektedir.
Bunun yanısıra her ne kadar anasınıflarında yoklama kaydı tutulmasa da devamsızlık gösteren öğrencilerin kayıtları silinmektedir.Zorunlu eğitime ara vermemeniz çocuğunuzun geleceği için önemlidir.Konunun suç unsurundan öte , çocuğunuzun eğitim hayatı olduğunu unutmayınız.Kişisel sorunlarınızı yada endişelerinizi cocuklarınızın geleceğini riske atarak gidermeye çalışmamanızı öneririm.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.
Old 29-10-2012, 10:36   #11
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma sürecini çocuklara zarar vermeden atlatmanın yollarını bulmak gerekir.

Eşinizin anaokulundaki çocuğunuzu kaçırma tehdidi nedeniyle daha önceki meslektaşlarımın da söylediği gibi aile mahkemesinden koruma önleme kararı alabilirsiniz.Bu karar ile size ve çocuklara yaklaşması yasaklanacaktır.Dahası koşulları varsa baba ile çocuğun kişisel ilişkisi kaldırılabilir veya uzman ve kolluk eşliğinde sınırlı görüşme tesis edilebilir.

Bir avukat bu süreçte en önemli destekçiniz olacaktır.
Old 29-10-2012, 12:15   #12
Konuk

cevaplarınız için teşekkür ederim bende bunu yapmak istemiyorum ama tedirginim kaçırmayı deniyecektir ayrıca ben babalarından kopmalarını istemiyorum keşke tabiki babalarıyla görüşücekler benim istediğimde bu sadece mahkemenin belirlediği zamanlarda olmayabilir nezaman isterse isterse her gün alsın görsün çocuklarını zaten o yüzden başka bir semte gitmeyi düşünmüyorum ama yıllarca benden onları koparmakla tehdit etti onları bana göstermiyceğini söylüyor korkuyorum yoksa uzlaşa bilsek dediğim gibi istediği zaman görebilir ben bunu sınırlamam fakat ben şimdi çocukları alıp gittiğimde deliricek herşeyi yapabilir silah almayı düşünüyor ben çocuklarıma bana zarar vermesinden korkuyorum ayrıca okuduğum bir çok yazıda koruma kararının çıkması için hakim piskolojik şiddeti delil olarak kabul etmiyormuş ben bundan yıllar önce sadece birkere şikayetçi olmuştum beni darb ettiği için mahkemeye çıkmıştık şikayetimi geri almıştım onunla ilgili bir belgede yok elimde böyle bir durumda ben büyük kızımla gidip sözlü ifade verip bu koruma ve uzaklaştırma kararını ala bilirmiyim ?
Old 29-10-2012, 20:15   #13
Av. Hatun Olguner

sayin konuk ;

esinizin tehditlerini dilekcenize yazarak uzaklastirma tedbiri verilmesini isteyebilirsiniz. Bir an once davanizi acin ki tedbiren velayetlerini isteyin. Buraya yazdiklarinizi mahkemeye de yazın. Kıznızın şahitliği geçerlidir. Gördüklerini anlatabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi