Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası yardım!!!

Konuyu Kilitleyin
Old 14-02-2012, 21:39   #1
45 konuk

Olumlu tedbir nafakası yardım!!!

iyi aksamlar benim evliliğim 6 ay sürdü.2 yıldır boşanma davam devam ediyor.nafaka talep ettiğimizde çalışmıyordum 6 ay calıstım bu ay cıktım. 6 aylıkta sigortam var.. davada hakim 200 tl tedbir nafakası bağladı.. gecmişe dönük nafakayı alabilirmiyim? şimdiden tesekkür ediyorum
Old 15-02-2012, 16:01   #2
Av. Hatun Olguner

Hakim kararında hangi tarihten itibaren nafaka bağladığını yazar. Genelde dava tarihinden itibaren hükmedilir. Mahkeme kararına bakınızieğer dava tarihinden itibaren bağlanmışsa tedbir nafakasını geçmişe yönelik alabilirsiniz.
Old 15-02-2012, 16:58   #3
kezzy

Sayın katılımcı;

Tedbir nafakanın amacı davanın devamı süresince oluşacak mağduriyeti gidermektir. Ödenmeyen tedbir nafakası için icra takibi yapabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 15-02-2012, 18:21   #4
Konuk 45

Olumlu

yani benim sigortamın ın olması tedbir nafakası almama engel degil mi? baska bi avukata sordum oda tam bilmediği icin size sormak istedim.cok teseekür ediyorum
Old 16-02-2012, 14:34   #5
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk;

Siz mahkemece size tedbir nafakası bağlandığını belirtmişsiniz. Sonra dönüp bana tedbir nafakası bağlanır mı diye soruyorsunuz. Bu çelişkili bir durum. Mahkeme zaten tarafınıza tedbir nafakası bağlamış.

Ama bu tedbir nafakasının boşanma ile birlikte yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilip verilmeyeceğini soruyorsanız.çalıştığınız işten elde ettiğiniz gelir miktarına göre değişebilir. Eğer asgari ücret alıyorsanız
asgari ücret sizi yoksulluktan kurtatmayacağından ve eğer
eşinizden daha fazla kusurlu değilseniz size yoksulluk nafakası bağlanır.Ama şu anda çalışmadığınızı bildiriyorsunuz. Bu durumda hem tedbir nafakası hem de koşulları varsa yoksulluk nafakasına hükmedilebilecektir.
Old 16-02-2012, 15:41   #6
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Sayın Konuk, Tedbir nafakası yargılamanın her aşamasında istenebilir, siz boşanma davasının başlangıcında ihtiyacınız olmadığı için talep etmemiş olabilirsiniz bu durum bilahare nafaka istemenizi engellemeyecektir. Bu açıdan huzursuz olmanız yersizdir. .

Mahkeme dosyaya gelen resmi belgeyle bağlıdır herhangi bir iş yerinde çalışmıyor görünüyorsanız ihtiyaçlarınız ve karşı tarafın mali gücü arasında hakkaniyete uygun bir denge kurarak lehinize nafaka hükmedilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi