Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanan kadın babanın sağlık güvencesinden yararlanabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 10-07-2011, 17:55   #1
Konuk

Soru Boşanan kadın babanın sağlık güvencesinden yararlanabilir mi?

Ben isteğe bağlı sigortalıyım. Prim ödemelerim bitti. Ancak yaşım nedeniyle 2013 de emekli maaşımı almaya başlayacağım. Bu günlerde eşimden boşanmak üzereyim. Şimdiye kadar eşimin sağlık sigortasından yararlandım. Babam emekli sandığına bağlı ve ben onun sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim? Soruma cevaplar buldum ama eski tarihli. Yeni bir kanun yürürlüğe girdi diye biliyorum. Teşekkürler.
Old 11-07-2011, 13:35   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Eşinden boşanan bir bayan; 1 Ekim 2008 tarihinden once bakmakla yukumlu birey kapsamında babasının sağlık guvencesinden yararlanıyorken evlenince bu sigortadan düştüyse, bir daha babasının sağlık guvencesinden yararlanamaz,hakkını kaybeder.

Boşandıktan sonra ancak maluliyet derecesinde özürlü ise tekrar babasının sağlık guvencesinden yararlanabilir. Eğer maluliyet derecesinde özürlü ise sgk'ya "maluliyet derecesinde özürlü oldugunu ve babasının sigortasından yararlanmak istediğini" beyan eden bir dilekçe ile tekrar başvurabilir.

Ancak isteğe bağlı sigortalı olduğunuzu belirtmişsiniz bu durumda Genel Sağlık Sigortası primi de ödeyerek zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanacaklanma imkanınız bulunmaktadır.

Saygılarımla
Old 11-07-2011, 14:33   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkürler

Çok teşekkür ederim, saygılar...
Old 14-07-2011, 13:21   #4
Konuk

Varsayılan Boşanan eşin babanın sağlık sigortasından yararlanması ve genel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Size isteğe bağlı sigortalı olduğumu, primlerimin ödenmesinin bittiğini ama yaş nedeniyle henüz maaş alamadığımı, eşimden boşanmakta olduğumu ve babamın sağlık sigortasından yararlanıp yararlanamayacağımı sormuştum. Teşekkür ederim, ertesi gün cevapladınız.

"Eşinden boşanan bir bayan; 1 Ekim 2008 tarihinden once bakmakla yukumlu birey kapsamında babasının sağlık guvencesinden yararlanıyorken evlenince bu sigortadan düştüyse, bir daha babasının sağlık guvencesinden yararlanamaz,hakkını kaybeder." cevabını verdiniz. Ancak ben evlenmeden önce babamın sağlık sigortasından hiç yararlanmadım. Bu durumu size bildirerek yeni bir cevap istiyorum. Yine de yararlanamayacaksam, söz ettiğiniz genel sağlık sigortası hakkında biraz bilgi verir misiniz? Her ay 35 tl prim ödendiğini duydum. Çok teşekkür ederim. Saygılarımla...
Old 14-07-2011, 14:20   #5
kezzy

Sanırım yanlış ifade etmişim babanızın sigortasından daha önce yararlanıp yararlanmamanız sonucu değiştirmeyecektir. 1 Ekim 2008 tarihine kadar yürürlükte olan mevcut yasaya göre evlenmemiş veya boşanmış ve işsiz kadınlar için anne/babanın sağlık güvencesinden koşulsuz yararlanabiliyorlardı ancak artık bu durum değişmiştir. Babanızın sağlık güvencesinden yararlanabilmenizin tek yolu maluliyet derecesinde özürlü olmanızdır.

01.10.2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’da isteğe bağlı sigortalılıkta önemli değişiklikler yapılmıştır.

Sosyal Güvenlik Reformu sonrasında isteğe bağlı sigorta primi, belirlenecek olan prime esas kazancın alt sınırı (638,70.-YTL) ile üst sınırı (asgari ücretin 6.5 katı) arasında, sigortalı tarafından belirlenen aylık kazanç üzerinden bulunacak kazancın yüzde 32’sidir.

Bunun yüzde 20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, yüzde 12’si genel sağlık sigortası primidir
.
Old 14-07-2011, 21:23   #6
Konuk

Varsayılan Teşekkürler

Çok teşekkür ederim. Müthiş bir hizmet yapıyorsunuz, kutlarım. Saygılar..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi