Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Sağlık güvencemle ilgili kanun değişmiş !...

Konuyu Kilitleyin
Old 04-12-2009, 12:16   #1
Konuk

Varsayılan Sağlık güvencemle ilgili kanun değişmiş !...

xxxxx Üniversitesi'nde ortodonti tedavisine (dişlere tel takılması) başladım. Babam öğretmen. 19 yaşındayım. 400 küsür lira yatırın, başlayalım dediler. Yatırdık. (SSK lılar 2 bin 500 lira civarı yatırıyordu) tedavi başladı. Dişlerimin kalıbını aldılar. 9 Aralık'a tel takılması için randevu verdiler. Ancak bu sabah diş doktoru babamı arayarak telefonda ona şu beyanda bulunmuş:"Yapılan kanun değişikliğinden dolayı emekli sandığına bağlı olsanız da oğlunuz 18 yaşından büyük olduğunuz için 2500 lira yatıracaksınız. Kabul ediyorsanız/etmiyorsanız 1 hafta içinde bizimle irtibata geçin." Ne RG'de ne de SGK'nın internet sayfasında böyle bir değişikliğe rastlamadım. Bunun hukuki değeri nedir? Ayrıca böyle bir kanun değişikliği gerçekten olmuşsa bile geriye yürüyerek uygulama kabiliyeti bulabilir mi? Çünkü benim tedavim daha önce başladı. Bu doktor yasama organı mı ki bana böyle bir beyanda bulundu? Böyle bir değişiklik gerçekten olmuş mudur? Bir yol gösteren olursa gerçekten çok sevinirim. Saygılar...
Old 05-12-2009, 11:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 10/b maddesine göre ,anne-babanın sigortasından yararlanmak için aşağıdaki koşulların var olmasını öngörmüştür.

"18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını"

Yasanın belirlediği koşulları taşıyorsanız ilgili birime itiraz edebilirsiniz.
Old 05-12-2009, 16:57   #3
Konuk

Sn. Avukat Hanım ilginize çok teşekkür ederim. Ben 19 yaşındayım ve hukuk fakültesi 2. sınıfta okumaktayım. Verilen koşulları taşımaktayım, öyleyse ilgili birime itiraz edebilirim. Tekrar ilginize çok teşekkür eder, saygılar sunarım...
Old 05-12-2009, 21:08   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

19 yaşında olmanıza rağmen babanıza bağlı olarak sağlık sigortasının devam ettiğini ilgili kurum evrakı ile belgelemenizi öneriyorum.Bu belge ile itirazınız yerinde olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi