Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabancı Para Olarak Belirlenen Davalarda Kira Tespitine Esas Olacak Bedel

Yanıt
Old 13-06-2008, 11:41   #1
Cruise

 
Varsayılan Yabancı Para Olarak Belirlenen Davalarda Kira Tespitine Esas Olacak Bedel

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Aklımı kurcalayan bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

Döviz üzerinden yapılmış 1 yıllık olarak yapılmış ve daha sonra taraflar fes etmediği için 1 er yıllık olarak 2 defa
uzamış bir kira sözleşmesinde kiralayan kiracıya ihtarname çekerek yeni kira dönemi
için arttırma talep ediyor ve 2000 dolar olan kiranın 3000 dolar olmasını istiyor.
Kira tespit davası açılıyor. Arttırım ÜFE oranları dikkate alınarak 2000 dolar sözleşmenin imzalandığı tarihteki kurdan
Türk Lirasına çevrilerek arttırımlar yapılıyor. ÜFE üzerinden arttırım yapılırken
arttırıma konu olan yabancı para dava konusunun Türk Lirasına çevrilmesi zorunlu mudur?
Zorunluysa çevrimde dikkate alınacak döviz kuru sözleşmenin imzalandığı tarihteki döviz kuru mu,
yeni kira döneminin başlangıç tarihindeki döviz kuru mu yoksa davanın açıldığı tarihteki döviz kuru mu olacaktır?
Old 13-06-2008, 12:00   #2
TRINITY

 
Varsayılan

Alıntı:
Kanun No: 6570
Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun

Kabul Tarihi: 18.05.1955
R.G. Tarihi: 27.05.1955
R.G. No: 9013

GEÇİCİ MADDELER

Geçici Madde 7 - (Ek madde: 16/02/2000 - 4531 S. K./1 md.)

Sözleşmelerde kararlaştırılan kira paraları 2000 yılında yıllık %25, (İPTAL EDİLMİŞ İBARE ANY. MAH. 19.07.2001 T. 2001/303 E. 2001/333 K.) (KOD 1) , oranında artırılabilir. Ancak, taşınmazın bulunduğu bölgede rayiç kira parasındaki artış bu oranların altında ise bu oranlar uygulanmaz.

Kira parasının yabancı para veya kıymetli madene endeksli olarak belirlendiği sözleşmelerde ayrıca yıllık artış uygulanamaz.
Kira parasının artış sınırlarının aşılması amacıyla yeniden kira sözleşmesi yapılamaz.

Kira tespit davalarında da yukarıdaki sınırlamalara uyulur.
Sayın Meslektaşım,
Döviz üzerinden ödenen kira alacağına karşı tespit davası açılamayacağı ancak uyarlama davası açılabileceği kanaatindeyim.
Saygılar...
Old 02-07-2008, 17:04   #3
Cruise

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan TRINITY
Sayın Meslektaşım,
Döviz üzerinden ödenen kira alacağına karşı tespit davası açılamayacağı ancak uyarlama davası açılabileceği kanaatindeyim.
Saygılar...

Sevgili Meslektaşım ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim.

Olayda dava açıldı hatta karar bile çıktı. Ben de temyize gittim. Bunlar olurken şehir dışında olduğum için de ancak şimdi size
mesaj yazabiliyorum. Dava bana geldiğinde ben de tepit davası açılabilir diye düşünüyordum hatta sitedeki bazı konularda da
bu kanun maddesinin özel bir madde olduğu yalnızca ekonomik kriz ile alakalı olduğu yönünde açıklamalar da görünce son çare olarak
bilirkişi raporunu iptal ettirim diye düşündüm ve bu mesajı yazdm fakat sonradan aklıma kanunun gerekçesine ve komisyon raporlarına bakmak geldi.
Baktığımda da bu maddenin kanuna ekonomik kriz nedeniyle değil fahiş kira arttırımlarını önlemek ve düşen enflasyona rağmen ev sahiplerinin yüksek enflasyon zamanındaki gibi arttırım alışkanlıkları nedeniyle kiraların gereksiz olarak yükselmesine sebep olarak ekonomik istikrarın bozulmasını engellemek olduğunu gördüm.
Bu nedenle de sizin dediğiniz gibi bir temyiz dilekçesi hazırlayarak başvurdum sonuç bekliyoruz bakalım ne olacak.

6570 sayılı kanuna Geçici 7. Maddeyi ekleyen 4531 Sayılı kanunun metnine http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k4531.html buradan, komisyon raporlarına ve madde gerekçelerine http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/done...l01/ss328m.htm buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar...
Old 06-04-2012, 13:36   #4
sahmetc

 
Varsayılan

Sayın Cruise

Temyiz nasıl sonuçlandı acaba?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
TL olarak istediğim alacağı ıslah ile yabancı para alacağı olarak isteyebilir miyim? üye21665 Meslektaşların Soruları 7 14-03-2019 15:12
Bonoda Bedel Olarak ' Altın' Yazılabilir Mi? Av. Mehmet Demirezen Meslektaşların Soruları 21 23-01-2013 14:46
Kira akdinde belirlenen sezonluk kira bedeli İİK madde 68 deki belgelerden midir? Av. Caner Arıcı Meslektaşların Soruları 3 23-04-2008 13:37
TMK.619 (Mirası redde veya kabule esas olacak defterin tutulması) Avamka Meslektaşların Soruları 0 14-09-2007 15:43
Kira Sözleşmeleri Yapılırken İki Taraf Arasında Belirlenen Artış Oranının İlk Yıl Bağ alper Hukuk Soruları Arşivi 1 04-03-2002 19:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03462100 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.