Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

TCK'daki Bazi Suclarin Nev'i

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2011, 18:52   #1
Münzevi

Varsayılan TCK'daki Bazi Suclarin Nev'i

Saygideger forum uyeleri,

TCK'da gecen kişinin ; “haberleşmenin gizliliğini ihlal, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve bilişim sistemine girme” gibi suçların hangileri nev-i sikayet hangileri ihbar kategorisine girer. TCK' haberlesmenin gizliligini ihlal ve ozel hayatin gizliligini ihlal suclarinin nev-i sikayet olarak nitelemis ancak bilisim sucu ve verileri hukuka aykiri olarak ele gecirme suclarinin hangi tur oldugunu goremedim. Lutfen yardimci olur musunuz.

Tesekkurler.
Old 02-12-2011, 21:22   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Münzevi
Saygideger forum uyeleri,

TCK'da gecen kişinin ; “haberleşmenin gizliliğini ihlal, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve bilişim sistemine girme” gibi suçların hangileri nev-i sikayet hangileri ihbar kategorisine girer. TCK' haberlesmenin gizliligini ihlal ve ozel hayatin gizliligini ihlal suclarinin nev-i sikayet olarak nitelemis ancak bilisim sucu ve verileri hukuka aykiri olarak ele gecirme suclarinin hangi tur oldugunu goremedim. Lutfen yardimci olur musunuz.

Tesekkurler.

Bu soruyu bir yerden hatırlıyorum ama.
Old 03-12-2011, 11:54   #3
Cumhur Okyay

Kapsamlı bir soru olup, seminer araştırması gerektirir. Kolay gelsin.
Saygılarımla...
Old 03-12-2011, 15:41   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Kapsamlı bir soru olup, seminer araştırması gerektirir. Kolay gelsin.
Saygılarımla...

Yok Üstad, o kadar da değil!
Sayın Münzevî'ye başka bir ortamda yanıt vermiştim ben, ondan öyle yazdıydım. Buraya da yazayım, cevabımı.

Alıntı:
Madde 135, 136 ve 138 hariç bahsedilen suçlar takibi şikayete bağlı suçlardır. Bunu da m.139 diyor. m.243 ise re'sen soruşturulur. Bu da genel kuraldır. Şikayet şartı açıkça öngörülmüyorsa aslolan suçların re'sen soruşturulacağıdır. TCK.nın sistematiği böyledir. Saygılar.
Old 15-12-2011, 16:28   #5
ultimatemaster

Soruyu yanlış anlamadıysam zor olduğunu düşünmüyorum. Ceza sistemimize göre suçların kendiliğinden soruşturulması ve kovuşturulması kural, şikayete bağlı olarak soruşturulmaları ve kovuşturulmaları istisnadır. Buna göre istisnalar muhakkak yasa metninde yer almalı, almadığı halde kuralın uygulanacağı kabul edilmelidir.

Sonuç olarak, kişiye karşı suçlar dokuzuncu bölümde belirtilen hayatın gizli alanına karşı suçlar maddelerinde, şikayete tabi yazıyorsa şikayete bağlı kabul edilmelidir. Yazılmayan durumlarda savcılık kendiliğinden harekete geçmeli, bu konuda yapılan şikayetler de CMK uyarınca ihbar niteliğinde sayılmalıdır.

Daha ayrıntılı bilgi için CMK 158. maddesindeki tanımlara bakılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi