Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elbirliği + Şufa + Diğer Paydaşların Muvafakati ???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-08-2011, 11:17   #1
Av.Serhat Doğan

Varsayılan Elbirliği + Şufa + Diğer Paydaşların Muvafakati ???

Elbirliği mülkiyeti sözkonusu ise brirlikte hareket etme prensibi sebebiyle şufa davalarında da diğer paydaşların da muvafakatinin alınması veya terekeye mümessil tayin edilmesi gerekmektedir.

Soru 1:
Annelerinden kendilerine miras hissesi düşen yedi kardeşten biri vefat etmiş; geride eşini ve çocuğunu bırakmış. Müteveffanın kardeşlerinden biri kendi hissesini hariçten birine satmış. Müteveffanın çocuklarından biri bu satış sebebiyle şufa davası açtığında annesinin ve kardeşlerinin muvafakatini alması gerekli midir?

Soru 2:

Annelerinden kendilerine miras hissesi düşen yedi kardeşten biri vefat etmiş. Müteveffanın mirasçıları (eşi ve çocuklarından biri) kendi hisselerini hariçten bir şahsa sattığında yedi kardeşten diğer herhangi biri (Müteveffanın kardeşlerinden herhangi biri) şufa davası açtığında Müteveffanın bütün kardeşlerinin muvafakatinin alınması gerekli midir?

Benim kanaatimce ve okuduğum yargıtay kararlarına göre 1. sorununun cevabı "evet" müteveffanın kendi mirasçılarından muvafakat alınmalıdır.

ANCAK; ikinci soru ile ilgili Yargıtay Kararı bulamadım ve ayrıca bu ihtimalde muvafakat aranmayacağı ile ilgili fikrim var ama elimde yargıtay kararı veya ilmi bir inceleme yok.

Yardımınız için şimdiden Tşk ediyorum.
Old 09-08-2011, 13:24   #2
av.elfida

Birinci soru ile ikinci soru arasındaki fark nedir?? Birinci sorunun cevabı evet ise ikinci sorunun cevabının da evet olması gerekmez mi??
Old 09-08-2011, 15:06   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av. itidal
Elbirliği mülkiyeti sözkonusu ise brirlikte hareket etme prensibi sebebiyle şufa davalarında da diğer paydaşların da muvafakatinin alınması veya terekeye mümessil tayin edilmesi gerekmektedir.

Soru 1:
Annelerinden kendilerine miras hissesi düşen yedi kardeşten biri vefat etmiş; geride eşini ve çocuğunu bırakmış. Müteveffanın kardeşlerinden biri kendi hissesini hariçten birine satmış. Müteveffanın çocuklarından biri bu satış sebebiyle şufa davası açtığında annesinin ve kardeşlerinin muvafakatini alması gerekli midir?

Soru 2:

Annelerinden kendilerine miras hissesi düşen yedi kardeşten biri vefat etmiş. Müteveffanın mirasçıları (eşi ve çocuklarından biri) kendi hisselerini hariçten bir şahsa sattığında yedi kardeşten diğer herhangi biri (Müteveffanın kardeşlerinden herhangi biri) şufa davası açtığında Müteveffanın bütün kardeşlerinin muvafakatinin alınması gerekli midir?

Benim kanaatimce ve okuduğum yargıtay kararlarına göre 1. sorununun cevabı "evet" müteveffanın kendi mirasçılarından muvafakat alınmalıdır.

ANCAK; ikinci soru ile ilgili Yargıtay Kararı bulamadım ve ayrıca bu ihtimalde muvafakat aranmayacağı ile ilgili fikrim var ama elimde yargıtay kararı veya ilmi bir inceleme yok.

Yardımınız için şimdiden Tşk ediyorum.

Sayın av. itidal,
Sorunuzda bir gariplik var. Elbirliği mülkiyeti sözkonusu ise kimse payını satamaz ki şufa davası sözkonusu olsun.
Old 10-08-2011, 10:34   #4
Av.Serhat Doğan

Müvekkille dün tekrar görüştüm. Eksik/yanlış aktarmış.

Şöyle düzeltiyorum:

Kerem öldüğünde geride yedi çocuk ve eşi Fatma'yı ve miras olarak da 10 dekar taşınmazı bırakıyor. Çocuklardan Oktay 6 kardeşinin babadan kalma hissesini satın alıyor ve kendisi de ölünce bu hisselerin tamamı eşi Aynur ile 3 çocuğuna kalıyor.

Kerem'den eşi Fatma'ya kalan 2,5 dekar taşınmaz ise Fatma'nın ölümüyle yedi çocuğa kalıyor.

Benim müvekkilim o yedi çocuktan, babadan kalma hissesini satanlardan biri: ancak, anneden kalan miras sebebiyle kardeşler yedi kardeş olarak yine elbirliği ile mülkiyet sahibi oluyorlar. Müvekkilimin şufa davası açmasına dayanak olan malikiyeti anneden kalan bu elbirliği mülkiyetidir.

Davalı Aynur ve çocukları ise; Kerem'den kalma hisseleri kardeşlerden alan kardeş olan müteveffa Oktay'ın eşi ve çocuklarıdır. Zira bunlar (anneden yeni kalan elbirliği mülkiyeti hariç) Oktay'dan kalan hisseleri kendi aralarında intikal yaptırarak hariçten 3. kişiye satmışlar.

Soru şu: Aynur ve çocuklarının bu satışı hakkında benim müvekkilim ya da yedi kardeşten diğer herhangi biri şufa davası açtığında elbirliği mülkiyeti sebebiyle Fatma'nın tüm mirasçılarının (yedi kardeşin) muvafakatinin alınması mecburiyeti var mı?

Ki davaya bakan hakim böyle bir karar verdi. Kanaatimce olmaması gerekiyor; zira, bu şartı ararsak şufa hakkının kullanımını imkansızlaştırmış olacağız; neden? Çünkü o yedi kardeşten biri müteveffa Oktay idi ki onun ölümüyle eşi Aynur ve çocuklarına kaldı yani muvafakat vermesi gerekenlerden biri de Aynur ve çocuklar olmuş olacak. Kişi herhalde kendine yöneltilen davayı önlemek için muvafakat vermeyecek ve dolayısıyla kanunun verdiği şufa hakkı elbirliği hakkındaki prensibin hatalı yorum sebebiyle ortadan kaldırılmış olacak!

Kannatimce; Kök muris Kerem'in dışında bir de müşterek malik bir hissedar olsa idi ve eğer hissesini hariçten bir kişiye satmış olsa idi bu müşterek malike karşı şufa davası açma hakkı elbirliği mülkiyetinden kaynaklandığı için ve birlikte hareket prensibi bulunduğu için kardeşlerin birlikte hareket etmesi gerekirdi.

Konu, dava konusu olmak bir yana detay ve zevkli bir konu. Yorumunuzu ve katkınızı beklerim.

Teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi