Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Bürosu açılışı yapmak gerekir mi?

Yanıt
Old 04-03-2011, 09:14   #1
Av. Hakan VARAN

Varsayılan Avukatlık Bürosu açılışı yapmak gerekir mi?

sayım meslektaşlarımın fikrini almak istedıim.
büro açarken açılış yapmak gerekli midir?
Old 04-03-2011, 10:11   #2
Burak Ülker

Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği

Medya İlişkileri
Madde 8 � Bu Yönetmelik kapsamında olanlar;
a) Adres değişikliğini, büro açılışını ve altı ayı aşan ara vermeden sonra yeniden mesleğe dönüşünü; avukatlık ortaklığına girişini ve çıkışını, reklam niteliğini taşımayacak şekilde, gazete ve sair yazılı basın yolu ile bir kez duyurabilirler. Avukatlık ortaklığının tescil ya da sona ermesi ya da ortaklardan birinin ayrılması ilan yolu ile duyurulabilir,
Yükümlülükler
Madde 11 � Bu Yönetmelik kapsamında olanlar; salt ün kazanmaya yönelik her tür girişim ve eylemlerden kaçınmak, iş elde etmek için reklam sayılabilecek her hangi bir girişim ve eylemde bulunmamak, üçüncü kişilerin kendileri için reklam sayılabilecek bu tür eylem ve davranışlarına izin vermemek, engel olmak için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler.
kanaatimce bahsettiğiniz konu yoruma açık bir mevzuu.yukarıdaki maddeler yorumlanış tarzına göre baş ağrıtabilir diye düşündüm.
saygılarımla.
Old 04-03-2011, 14:59   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av. Hakan VARAN

Ben büro açılışı yapmadım fakat yemin töreniyle birlikte büroyu aynı gün açtığım için açılış yapmış gibi oldum.Törene büroda devam etmiştik arkadaşlarla.Aslında pek yapmak istemiyordum ama güzel bir anı olarak kalıyor.Yemin metnini ilk elime aldığımda okuyamayacağım gibi gelmişti

Bence ufakta olsa bir şeyler yapın.Hayırlı olsun...
Old 04-03-2011, 16:24   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hakan VARAN

Şart değildir, yasak da değildir. Yukarıdaki yönetmelik maddelerini aşmazsanız, sorun olmaz. Ben, ev yapımı Rum şarabı ile açılış yapmıştım. Gazeteye ilan vermediğim için sorun olmadı.
Old 04-03-2011, 16:56   #5
Av. Hakan VARAN

sayın meslektaşlarım fikirleriniz benim için birer ışık teşekkür ederim saygılar
Old 04-03-2011, 17:05   #6
Levent Cirit

Suat bey, ev yapımı Rum şarabının misafirlere ikram edileceği önceden bir şekilde duyurulduysa bu da başlıbaşına reklamdır
Old 07-03-2011, 12:04   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Suat bey, ev yapımı Rum şarabının misafirlere ikram edileceği önceden bir şekilde duyurulduysa bu da başlıbaşına reklamdır

Gelen misafirler anam-babam ve avukat arkadaşlarımdı. Reklam olsa bile işe yaramazdı. Ayrıca bizim şaraplara benzemediği için(tek bardak yetiyordu), önceden uyarmam gerekiyordu.
Old 07-03-2011, 21:39   #8
DALGIÇ

ben de asteğmen olarak askerliğimi bitirdim ve büro açacağım.aynı konuda ben de tereddüt içerisindeyim.eğer staj arkadaşlarım açılış yapmasaydılar ben açılış yapmayı düşünmezdim.şimdiyse kararsızım..büronuz hayırlı olsun meslek hayatınızda başarılar dilerim mersinden sevgilerimle..
Old 08-03-2011, 01:19   #9
pluvia

Neşeli

Aslında dezavantaj bile sayılabilir. Zira biraraya gelen müvekkiller arasında dedikodu,ücret araştırması - tartışması istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bir de şakanın ötesinde ben Avukatların büro açılışı yapmasını garip buluyorum.

( Suat Bey'in yaptığı tarzda açılış başka tabii! )

Büronuz şimdiden hayırlı olsun.
Old 10-05-2011, 09:56   #11
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Şart değildir, yasak da değildir. Yukarıdaki yönetmelik maddelerini aşmazsanız, sorun olmaz. Ben, ev yapımı Rum şarabı ile açılış yapmıştım. Gazeteye ilan vermediğim için sorun olmadı.

Aslında şarap çok güzel bir fikir olmuş.Ben de işler yolunda gitmezse kapanış yapabilirim.Üzüntüyü azaltmak,sakinleşmek babında şarap ikramı da hoş olabilir.
Old 10-05-2011, 10:03   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
Aslında şarap çok güzel bir fikir olmuş.Ben de işler yolunda gitmezse kapanış yapabilirim.Üzüntüyü azaltmak,sakinleşmek babında şarap ikramı da hoş olabilir.

Ağzınızdan yel alsın. Umarım işler iyi gider. Hem benim bildiğim şarap kutlamalarda kullanılır. Misal kallavi bir vekalet ücreti kazandığınızda şarapla(şampanya da olabilir) kutlamak hoş olur.
Old 10-05-2011, 10:14   #13
bilvekale

gazete ilanı verilebildiğini bilmiyordum, reklam yasağına girmeden bunun sınırı nasıl belirlenebilir?ilan vermeyi düşünmüyorum sadece merakımdan soruyorum
Old 10-05-2011, 10:27   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan bilvekale
gazete ilanı verilebildiğini bilmiyordum, reklam yasağına girmeden bunun sınırı nasıl belirlenebilir?ilan vermeyi düşünmüyorum sadece merakımdan soruyorum

Yukarıda 2 no.lu mesajda Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin 8. maddesi yazılı. buna göre avukatlar "Adres değişikliğini, büro açılışını ve altı ayı aşan ara vermeden sonra yeniden mesleğe dönüşünü; avukatlık ortaklığına girişini ve çıkışını, reklam niteliğini taşımayacak şekilde, gazete ve sair yazılı basın yolu ile bir kez duyurabilirler."
Örneğin aşağıdaki biçimde verilecek bir ilan, Reklam Yasağı Yönetmeliği'ne uygundur:

Alıntı:
AVUKATLIK BÜROSU AÇILIŞ DUYURUSU

... Barosu'na kayıtlı ... sicil numaralı Av. ..... ....., ....... adresindeki avukatlık bürosunda mesleki çalışmalarına başlamıştır.
Old 11-05-2011, 11:32   #15
Av.Ozan Kayahan

Bu metinde reklam niteliği yok. Sadece bilgilendirme var. Bence de Reklam Yasağı Yönetmeliğine uygun.
Old 25-03-2017, 19:11   #16
Av.Dr.Yahya DERYAL

Sevgili Meslektaşlarım.
29 yıllık akademisyenlik sonrası 30 Haziran'da emekli olup, Gaziantep Barosuna kaydoldum.
Bu gün de büromun açılışını yaptım.
Tavsiye ederim.
Yolu düşen meslektaşlarımı beklerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi