Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

BELÇİKA'DA boşanırsam haklarımız? / Türkiye'deki evlerde hakkim yokmu?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2010, 01:21   #1
Konuk

Varsayılan BELÇİKA'DA boşanırsam haklarımız? / Türkiye'deki evlerde hakkim yokmu?

Merhabalar, ben 52 yasinda yurt disinda yasayan bir bayanim. Yurt disinda yasiyorum, esim bir senedir Türkiyede kaliyor ara sira geliyor ve tekrar gidiyor. Bosanmak istiyoruz ama tek derdimiz evler. Yurt disinda ortak bir evimiz var (Belçika'da), burda bosandigimda bana düsen haklarimi biliyorum. Yanliz, Türkiye'de nasil olur sizden bilgi almak istedim. Iki tane apartman daire'si ve birde dükkanimiz var. Esim bana hiç bir hak iddia edemiyecegimi söylüyor, çünkü kendisi bu daireleri ve dükkani alirken ben yaninda degildim ve 2000 yilindan önce satin aldi. Esim benimle pazarlik yapiyor, bosanirsak Türkiyedeki evler kendisinin ve Belçika'daki benim olcak.... Lütfen sizden bu konu hakkinda bilgi alabilirmiyim. Simdiden çok tesekkür ediyorum. Saygilarimla S.M.
Old 24-08-2010, 10:04   #2
Themis99

Sayın Konuk,

Medeni Kanunumuzun 227.maddesi
Alıntı:
''Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur ve bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır; bir değer kaybı söz konusu olduğunda katkının başlangıçtaki değeri esas alınır.

Böyle bir malın daha önce elden çıkarılmış olması hâlinde hâkim, diğer eşe ödenecek alacağı hakkaniyete uygun olarak belirler.

Eşler, yazılı bir anlaşmayla değer artışından pay almaktan vazgeçebilecekleri gibi, pay oranını da değiştirebilirler.''
demektedir.

Kanunumuza göre eşinizle başkaca bir mal rejimi benimsememiş, bu konuda bir sözleşme yapmamış iseniz yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanır.

Konuya ilişkin olarak,

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...dinilmi%FE+mal

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...935#post420935

linkler yardımcı olacaktır.
Sayın konuk,
Herhangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukatın birebir hukuki yardımını almanız önemlidir.
Mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz il barosu adli yardım bürosundan ücretsiz hukuki yardımda bulunacak bir avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz.
Saygılar.
Old 24-08-2010, 16:50   #3
ruseym

Belçıka!da bosanma ıle ılgılı hıcbırsey bılmıyorum benım cocugumun hakları neler ve konuyla ılgılı nerden yardım alabılırım yazarsanız sevınırım teşekkurler
Old 25-08-2010, 00:45   #4
Gemici

Sayın Konuk,
Sayın ruseym,

bildiğim kadarı ile Türk Hukuk Sitesi'nde Belçika'dan herhangi bir hukukçu yok. Bu yüzden THS'den sorularınıza yeterli bir cevap yazabilecek bir hukukçu olabileceğini zannetmiyorum.

Size Belçika'daki Türk Avukatlarla iletişim kurabileceğiniz iki link adresi yazıyorum.

http://www.rehber.be/pagedorsubcat.p...&w=1920&h=1080
http://alrehber.be/CAN_Elif.html

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi