Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocukların anneye karşı aşırı doldurulması durumunda ne yapılabilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2010, 09:58   #1
avsevilaldemir

Varsayılan Çocukların anneye karşı aşırı doldurulması durumunda ne yapılabilir?

Merhaba,
Davacı anne tarafın vekili olduğum bir davada,çocuklarla ilgili büyük problem yaşıyorum.Çocuklar 6 ve 14 yaşındalar.Ve evlilik başlangıcından bu yana kayınvalde,kayınpeder aynı evde yaşıyorlar.Anne haklı sebeplerle evi terketti ama çocukalrını yanına alamadı.Aradan 2 ay geçti ve biz tedbiren velayet kararını icraya koyaraka çocukları teslim aldık.
Ancak çocuklar annesine karşı aşırı derecede doldurulmuş,hiçbir şekilde iletişime geçmiyorlar birbirinden ayrılmıyorlar.Bizim annemiz öldü diyorlar,bir yandan da sürekli cep telefonuyla babaanneden talimatlar alıyorlar.Çocukların psikolojilerinin bu denli bozulmasıyla ilgili TCK da bunu karşılayan bir suç varmı?Vekil olmak dışında hakikaten üzüldüğüm ve haksız olduğuna inandığım bir durum bu.Yapabileceklerimiz hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum..
Old 08-09-2010, 10:22   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan avsevilaldemir
Çocukların psikolojilerinin bu denli bozulmasıyla ilgili TCK da bunu karşılayan bir suç var mı?
Benim bildiğim yok. Ne yazık ki hukuk her haksızlığı cezalandıracak ve caydıracak kadar yaşamı kucaklayamıyor. Yere çöp atana ceza veriliyor da torununun yaşamını kirletene ceza verilemiyor.

Hukuk ihtiyaçlarla biçimlenir. Böyle bir ihtiyaç olduğunu bize gösterdiğiniz için hukukun gelişmesine katkıda bulundunuz. Teşekkür ederiz.

Saygılarımla
Old 09-09-2010, 19:47   #3
avsevilaldemir

Çok teşekkürler..Bir kaç meslektaşımla konuşmama rağmen çözüm bulamadım.Ama yine de bazı maddelerden şansımı deneyeceğim,kanımca bu tamamen velayet hakkının kötüye kullanılması..
Old 09-09-2010, 22:13   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avsevilaldemir
Vekil olmak dışında hakikaten üzüldüğüm ve haksız olduğuna inandığım bir durum bu.Yapabileceklerimiz hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum..

Avukatları bekleyen tehlikelerden biri de, olayları kişiselleştirmeleri, başkalarının sorunlarını kendilerine sorun edinmeleridir.
Başka bir deyişle;
Avukatlığın kötü yanlarından biri de, olayları kişiselleştirmeleri, başkalarının sorunlarını kendilerine sorun edinmeleridir.
Ya da bir başka ifadeyle;
Avukatlık kötü bi meslektir.
Old 13-09-2010, 09:05   #5
avsevilaldemir

Doğrusunuz Cengiz Bey,ama bu farklı bir durum,davacı anne ile yakın bağlarım var..Keşke avukatı olmasaydım..
Old 13-09-2010, 10:10   #6
furugferruhzad

Çocukları anneye karşı dolduran baba ise(sorudan bunu babaanne veya dedenin yaptığı anlaşılıyor daha çok-baba bu duruma sessiz kalıyorsa )bu velayet hakkının kötüye kullanılmasıdır diye düşünüyorum Aile Mahkemeleri'nde bu durum süren yargılama esnasında ortaya çıkmış ise tanık beyanları ile kanıtlanıp velayetin alınması ihtimali güçlendirilebilir.Ama ceza hukuku anlamında yapılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi