Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

serbest meslek makbuzu

Yanıt
Old 15-12-2009, 15:55   #1
av.semire nergiz

Varsayılan serbest meslek makbuzu

Devam eden bir dava dosyasında asıl davayı takip eden avukat başka bir avukata tevkil yaparsa tevkil edilen avukat da serbest meslek makbuzu kesmek zorunda mı? ..Yoksa asil avukatın makbuz kesmesi yeterli mi?
Old 16-12-2009, 17:59   #2
YALÇIN ÖNDER

Varsayılan Zorunluluk Yoktur.

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz
Devam eden bir dava dosyasında asıl davayı takip eden avukat başka bir avukata tevkil yaparsa tevkil edilen avukat da serbest meslek makbuzu kesmek zorunda mı?

Kazancın tamamı asıl avukata ait ise, böyle bir zorunluk yoktur. Ancak, tevkil edilen avukatın da, asıl avukatın kestiği makbuzun bir örneğini dosyasında "muhazafa etmesi" yararlı olabilir.

Öte yandan tevkil edilen avukat, asıl avukatın serbest meslek kazancından pay almış ise, o zaman, asıl avukata aldığı pay kadar serbest meslek makbuzu kesmek zorundadır.
Old 17-12-2009, 11:45   #3
av.semire nergiz

Sayın Önder;
Avukatlık Mesleğini icra ederken ,özellikle başka şehirlerde dava takibi yapan meslektaşlar ,zaman zaman birbirlerine yardım amacıyla yetişemedikleri dava duruşmalarına katılmak üzere tevkil yetkisi veriyorlar.Çoğunlukla da tevkil edilen avukat herhangi bir ücret almadan dava takip ediyor; bu durumda asil avukatın makbuz kesip kesmediğini sorgulamak ve ona göre hareket etmek çok da hoş olmaz gibi geliyor bana.Anladığım kadarıyla asil avukat makbuz kesmediyse tevkil edilen avukat mali açıdan risk almış oluyor.
Birde asgari ücret tarifesi altında makbuz kesilemeyeceğine göre tevkil edilen avukatın asil avukattan alacağı pay oranında makbuz kesmesi gerektiği yönündeki görüşünüz de asgari ücret tarifesi uygulaması karşısında nasıl değerlendirmek gerekiyor?
Old 17-12-2009, 20:17   #4
YALÇIN ÖNDER

Varsayılan DeĞİŞİklİk Teklİfİ Gereklİdİr.

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz
Çoğunlukla da tevkil edilen avukat herhangi bir ücret almadan dava takip ediyor; bu durumda asil avukatın makbuz kesip kesmediğini sorgulamak ve ona göre hareket etmek çok da hoş olmaz gibi geliyor bana.Anladığım kadarıyla asil avukat makbuz kesmediyse tevkil edilen avukat mali açıdan risk almış oluyor.
Birde asgari ücret tarifesi altında makbuz kesilemeyeceğine göre tevkil edilen avukatın asil avukattan alacağı pay oranında makbuz kesmesi gerektiği yönündeki görüşünüz de asgari ücret tarifesi uygulaması karşısında nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Sayın Nergiz,

Hoş olsa da olmasa da, eğer varsa, asıl avukatın yetki belgesinin yanısıra, kestiği makbuzun bir örneğinin dosyada "muhafaza" edilmesinin ileri de karşılaşabileceği incelemede delil olabilmesi açısından önemli gördüğümden yazdım. Elbette yetki belgesi ile yaptığınız iş karşılığında hiç bir ücret almadığınızı kanıtlamak size düşücektir.

Öte yandan, tarifeye göre makbuz kesme olayı vergi hukuku açısından biraz daha tartışmalı bir konudur. Konu hakkında farklı yaklaşımlar ve farklı Danıştay Kararları vardır.

Ancak, 193 sayılı GVK'nun 67. maddesi serbest meslek kazancının tahsilat esasına bağlamıştır. Maddenin 2. fıkrası "Müşteri veya müvekkilinden, serbest meslek faaliyeti ile ilgili olmak üzere para ve ayın şeklinde alınan gider karşılıkları kazanca ilave edilir." hükmünde çok açık ve net bir düzenlemedir.

Fakat 3065 sayılı KDVK'nun 10. maddesi ise, hizmetin ifasına bağlanmıştır. Söz konusu maddenin 1. fıkrasının c bendi aynen "c) Kısım kısım mal teslimi veya hizmet yapılması mutad olan veya bu hususlarda mutabık kalınan hallerde, her bir kısmın teslimi veya bir kısım hizmetin yapılması,"

Sıkıntı her iki kanun maddesi arasındaki çelişkiden kaynaklanmaktadır.

Hizmetin (ifası) yapılması kavramından anlaşılması gereken henüz netleşmemiştir. Bu açıdan idare, tarifeli işlerde KDV matrahına esas olarak tarifeyi dikkate almaktadır.

Fakat KDV yönünden birbirine zıt iki ayrı VDDK kararı vardır.

Bu kararların tartışılması, değerlendirilmesi farklı bir çalışma konusudur.

Sonuç olarak her iki kanun yönünden de bence esas olan, paranın tahsil edilip edilmediği yönünde birleştiren yeni bir düzenleme yapılması gerekliliğidir.

Bunun gereğini de yerine getirmesi gerekenler, mesleki kuruluşların merkezi birlik yöneticileridir.

Söz konusu yöneticiler de hep birlikte bir araya gelerek, kanunda değişiklik teklifi hazırlayıp, hükümetlerin ve yasa koyucuların üzerine (her nedense) gitmemişlerdir.

Üyeler de sık sık cezalı tarhiyatlarla ve açtıkları davalarla zaman ve emek kaybetmek zorunda kalmışlardır.
Old 19-12-2009, 12:49   #5
Muhsin KOÇAK

Yetki belgesi ile davaya katılan avukat, yetki veren avukat meslektaşı adına davaya katılmakta,ücret yönünden davanın asil taraflarından müvekkil olanın haklarını tevkil veren adına savunmaktadır, dolayısıyla vergilendirme yönünden şayet varsa bir ücret tahsili buna karşılık olarak tevkil veren meslektaşa makbuz kesilecek olduğundan, davanın esasına ( Müvekkile) yönelik bir ücret araştırması ya da tarhiyat yapılamaz, vekaletname ibraz eden avukat dava ile ilgili ücretin vergilendirilmesi ile sorumludur, yetkilendirilen ( yetki belgesi ile ) avukat, davanın esasına ilişkin makbuz düzenlemez, makbuzu şayet tahsilat yapılmış ise yetki veren avukat, yetkilendirilen avukata bir miktar ücret ödemesi yapılmış ise, yetkilendirilen avukat yetki veren avukata serbest meslek makbuzunu aldığı ücret oranında keser bu ücretin ASGARİ ÜCRET TARİFESİNİN altında olup olmadığının bir önemi olmadığı gibi, yetkilendirilen avukatın da bu dava ile ilgili olarak sadece yetki bakımından yetkiyi veren avukattan almış olduğu ücret ile ancak sorumlu tutulabilecektir.
Old 22-01-2010, 12:02   #6
hakkaniyet_

Konu başlığı ile ilgili değil ama buraya yazmayı uygun buldum.Serbest meslek makbuzumuzu her bir sıra numara 2 nüsha olacak şekilde bastırdım matbaaya.Ve bugüne kadar kestiğim makbuzların biri müvekkile diğerini de muhasebede tutulan dosyama veriyordum.Geçtiğimiz günlerde ise muhasebe çalışanlarından biri bir nüshanın da büronuzda kalması gerekir dedi.Bu hususu anlayamadım.Makbuz defterini her sıra numarası 3 nüsha olacak şekilde mi bastırmalıydım?Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla
Old 23-01-2010, 00:03   #7
gökyüzü

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Konu başlığı ile ilgili değil ama buraya yazmayı uygun buldum.Serbest meslek makbuzumuzu her bir sıra numara 2 nüsha olacak şekilde bastırdım matbaaya.Ve bugüne kadar kestiğim makbuzların biri müvekkile diğerini de muhasebede tutulan dosyama veriyordum.Geçtiğimiz günlerde ise muhasebe çalışanlarından biri bir nüshanın da büronuzda kalması gerekir dedi.Bu hususu anlayamadım.Makbuz defterini her sıra numarası 3 nüsha olacak şekilde mi bastırmalıydım?Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla

muhasebeciniz sizden daha titiz ise gerek yok
makbuzun fotokopisini çektirerek muhasebeciye vermeniz ve o bir nüshanın da defterinizde kalması daha iyi olur. (usulü tam bilememekle birlikte)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi