Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Lise Öğrencisinin Nişanlanması Eğitim Hakkını Ortadan Kaldırır Mı?

Yanıt
Old 04-11-2006, 11:39   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Lise Öğrencisinin Nişanlanması Eğitim Hakkını Ortadan Kaldırır Mı?

4 kasım tarihli Radikal gazetesinde küçük bir haber var.Ankarada bir okulda geçen olay anlatılıyor.

Olayın kahramanı 17 yaşındaki lise öğrencisi.Nişanlanmış.
Diğer kahraman okul müdürü.Yönetmeliğin 153.md.sine dayanarak öğrencinin kaydını silmiş.

Kendi adıma yapılan uygulamanın temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğu,eğitimin temel hak olduğu,bu hakkın sınırlamasında ölçülülük ilkesinin çok dikkate gözetilmesi gerektiği,ayrımcılık yasağına aykırı olduğunu düşünüyorum..

Edinebildiğim kadar ile akşam liseleri olarak adlandırılan okullarda öğrencinin medeni durumu öğrenime engel oluşturmamaktadır.
Kaldı ki nişanlanma bir evlenme vaadidir,resmi kayıtlar açısından evlenme akti gerçekleşene kadar geri dönüşü mümkün bir karardır.

Okul ile ilişkisi kesilen öğrencinin nişanı bozması durumunda yeniden öğrenciliğe dönüşü mümkündür.Hal böyle olunca sadece nişanlanmayı eğitim hakkının bir engeli olarak görmek temel insan hakları ve özellikle çocuk Hakları sözleşmesinin amaçlarına aykırılık oluşturmaktadır.

Çocukları ilgilendiren faaliyetlerde gözetilmesi ve hiç unutulmaması gereken ilke Çocuk Hakları Sözleşmesi ve "çocuğun öncelikli ve üstün yararı"dır.

Çocuğun okulla ilişkisinin kesilmesi eyleminde çocuğun ya doğrudan doğruya veya bir temsilci yada uygun bir makam yoluyla dinlenilmesi fırsatı, ulusal yasanın usule ilişkin kurallarına uygun olarak çocuğa, özellikle sağlanması gerekmektedir.Yönetmelik Çocuk Hakları Sözleşmesinin sağlamış olduğu olanakları kısıtlayamaz.(ÇHS 12/2)

Nişanlanma çocuğun özel yaşantısının bir parçasıdır.Yasa tarafından korunmaya hakkı vardır.ÇHS 16/1-2)

Eğitim bütün çocukların hakkıdır ve eşit fırsatlar bütün çocuklara sunulmalıdır.Yönetimler okulu terketme oranının düşürülmesi için çaba sarfetmelidir.(ÇHS 28/e)

Sonuç:Yapılan işlem temel haklara aykırdır.Yönetmeliğin bu düzenlemesinin iptali gerekir.

Saygılar
Old 06-11-2006, 15:42   #2
Av.Suat Ergin

Nişanlı liseli, artık okuldan atılmayacak
Milli Eğitim Bakanlığı 42 yıllık yönetmeliği değiştiriyor. Yönetmelik değişikliğiyle, lise öğrencilerinin nişanlanmasına serbestlik getirilecek. Evlenen liseli ise okuldan atılacak

06.11.2006

Milli Eğitim Bakanlığı, 42 yıllık yönetmelikte yapcağı değişiklikle nişanlanan lise öğrencileri okuldan atılmayacak. Bu ay yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik değişikliğine göre, evli olanların veya okurken evlenenlerin okulla ilişiği eskiden olduğu gibi kesilecek. Alınan bilgiye göre bakanlık nişanlandığı için okuldan atılma tehlikesiyle karşılaşan öğrencileri kurtaracak bir düzenlemeye gidecek.

Yeni düzenleme uyarınca, 42 yıllık Liseler ve Ortaokullar Yönetmeliği’nin ilgili bölümleri değiştirilerek Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayına sunuldu. Bu ay yürürlüğe girmesi planlanan değişikliğe, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in de sıcak baktığı öğrenildi.

Değişiklikle, mevcut yönetmelikteki, “Evli, nişanlı olanlar okula öğrenci olarak alınmazlar. Öğrenciyken evlenen ve nişanlananların okulla ilişkileri kesilir” ifadesi değiştirilecek. İfadedeki “nişanlı” sözcüğü çıkarılacak, ancak “evli” sözcüğü korunacak.

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...9&Categoryid=1
Old 06-11-2006, 19:06   #3
Av.Elvan Akkaya

bu haliyle bile yönetmeliğin insan haklarına ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu kanaatindeyim.
medeni hal, eğitim hakkının kişinin elinden alınmasına neden olmamalı.
bu düzenleme belki de çocukların erken yaşta evlenmelerini engelleme amacı taşıyor olabilir.ancak amaca hizmet edeceği şüphelidir.
zorla evlendirilen, ya da evlenmek zorunda olduğu(!) düşünülen çocuklar ne olacaktır?
bu gereksiz düzenleme kaldırılarak hayatın olağan akışına uygun amaca yönelik kesin düzenlemeler getirilmelidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi