Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

H.U.M.Y. yasada Ki Gibi Uygulansa Davalar Daha Kısa Sürede Biter Mi?

Yanıt
Old 01-04-2002, 17:34   #1
rezay

Varsayılan H.M.U.K. yasada Ki Gibi Uygulansa Davalar Daha Kısa Sürede Biter Mi?

sayın meslektaşlarım;
bana göre H.M.U.K. yasada yazıldığı gibi uygulansa davalar daha kısa sürede biter.
Yasa davacının dilekçe ile birlikte delillerini vemres gerektiğini söylüyor. davalında cevap ile birlikte delillerini vermesini tensip zabtı ile başka yerlerden gelecek delillerin toplanmasını belirtiyor duruşmaların deliller toplandıktan sonra sadece tanık ve keşif ve son karar için yapılmasını belirtiyor.
eğer , usul yasası gereği gibi uygulanırsa ben gereksiz duruşmaların yapılmasında gelmeyen belgeler yüzünden yapılan taliklerin kalkabilceğini düşünüyorum
katkılarınız lütfen
saygılar
Old 02-04-2002, 15:26   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ynt: H.M.U.K. yasada Ki Gibi Uygulansa Davalar Daha Kısa Sürede Biter Mi?

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: rezay
sayın meslektaşlarım;
bana göre H.M.U.K. yasada yazıldığı gibi uygulansa davalar daha kısa sürede biter.

Evet, size katılıyorum. HUMk hükümleri, tam anlamı ile kullanılmadığı gibi, maalesef biz hukukçular tarafından fazla incelenmiyor da.. Aslında, bir hukukçu mutlaka HUMK' u çok iyi derecede bilmek zorundadır.

Ben de her dilekçeme delil listemi ekliyorum ama, mahkeme bunu dava dilekçesi ile birlikte ne tebliğe çıkarıyor ne de okuıyor. İlk duruşmada tekrar süre veriyor delilinizi bildirin diye. Siz itiraz ederek, dava dilekçem ile birlikte verdim deseniz bile dikkate alan olmuyor.. : ''Yaz kızım!, taraflara delil listesini vermeleri için mehil verilmesine..'' diye başlıyor yazdırmaya.

Aslında, süreleri hep ''kesin süre'' olarak vermeliler. Süre veriyor, tınlayan yok.. bir daha süre veriyor... takii kanun engeli zorlayana kadar...

Bunun dışında ayrıca, muhtarlıkların yeni baştan elden geçmesi gerekir. Online, muhtarlık-emniyet-Nüfus-mahkeme vs. ilgili yerler birbirine bağlı olmalı..

İkametgah sağlıklı bir hale getirilirse sorunların çoğu, hal yoluna girer.

Ama kimin umurundaki...

Saygılarımla..
Old 03-04-2002, 16:35   #3
rezay

sayın Tikici,

şikayetlerinizi anlıyorum ama şikayetten vaz geçmeliyiz biz hukukçuyuz çözüm bulması gereken kişileriz. ben zaman zaman bazı konularda seri davalar açarım her dava dilekçesine delillerimi eklerim bazı mahkemelerde hakimler ikinci (aslında birinci celse de bitecek şekle getiriyor) celsede karar veriyor bazılarında ise bir seneden fazla sürüyor.
Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 6 maddesi adil yargılanma ve davaların makul sürede bitmesi başlığını taşımakta.
AİHM kararlarına görede makul süre her olay için değişsede ortalama 6 yıl gibi kabul edilmiş.
İtalya'da da bizim gibi davalar uzun sürmekteymiş sanırım Roma barosu bir karar almış ve makul sürede bitmeyen davaları AİHM ye taşımışdevlet bu konuda fazla ceza ödemeye başlayınca hemen usul yasalarınıo değiştirmiş. bana göre bizim usul yasamız da o kadar fazla bir değişikliğe gerek yok sadece uygulamanın düzeltilmesi gerekiyor. sanırım biz avukatlar biraz uğraş verirsek bunu çözebiliriz. sadece bu konuda biraz eylem yapmalıyız diye düşünüyorum.
şimdi eylemler ne diye sorulacak
1- delilleri dava dilekçesi ile birlikte verip bu delillerin tebliğini sağlamak dava dilekçesinin sonuna karşı tarafın cevap süresini yazarken tensip zabtına davalının delillerinide bildirmesini ve başka yerlerden gelecek teskerelerin tensip zabtı ile birlikte istenmesini, belirtebiliriz.
2- tebligatlar yapılmamış ise arada verilecek dilekçe ile zabıta tahkikatı ve gazete ilanı istenmeli,3- tezkere ve müzekkerlere yanıt vermeyen diğer kurumların tezkerelere sorumlulukları yazılmalı
aslında bunlar yapıldığıda hakiminde işi azalır gibi geliyor bana çünkü bir dosyayı iki ayda bir okumasa dahi bir kere kapağını kaldırması ve gereksiz yere duruşmalarda hem kendini hemde avukatları meşgul etmesi gereği kalmayacakaslında bu konuda bir araştırmada yapıp bir yazıda hazırlamıştım bir gün bulacağım onu
saygılar
av. rezzan
Old 03-04-2002, 16:46   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: rezay
sayın Tikici,

şikayetlerinizi anlıyorum ama şikayetten vaz geçmeliyiz biz hukukçuyuz çözüm bulması gereken kişileriz. şimdi eylemler ne diye sorulacak

1- delilleri dava dilekçesi ile birlikte verip bu delillerin tebliğini sağlamak dava dilekçesinin sonuna karşı tarafın cevap süresini yazarken tensip zabtına davalının delillerinide bildirmesini ve başka yerlerden gelecek teskerelerin tensip zabtı ile birlikte istenmesini, belirtebiliriz.
2- tebligatlar yapılmamış ise arada verilecek dilekçe ile zabıta tahkikatı ve gazete ilanı istenmeli,3- tezkere ve müzekkerlere yanıt vermeyen diğer kurumların tezkerelere sorumlulukları yazılmalı
aslında bunlar yapıldığıda hakiminde işi azalır gibi geliyor bana çünkü bir dosyayı iki ayda bir okumasa dahi bir kere kapağını

Sn.Rezay,

Beni hep şikayet eden olarak görüyorsunuz galiba..

Ben de size katılıyorum. Ama şu da bir gerçek: '' Avukatların üşengeçliğinden ziyade, Tebligatların sağlıklı yapılamaması, Tezkerelerin ciddiye alınmaması, Tekide cevap verme lüzumu hissedilmemesi ve bunun yaptırımını hakimlerin uygulamak istememesi..... '' en büyük sorundur. Biraz da hakimler, tezkere gelmedi diye seviniyorlar galiba..

Ben hakim olsaydım, kesinlikle tekide rağmen cevap vermeyen memur olduğunda, hiç beklemem derhal yaptırımı uygulamaya geçirirdim.. Bu durumda başıma gelecekleri tahmin ediyorum ama böyle yapardım..

Hani Hakimlerle ilgili ''Hakim kızı olmak özelinde yazılar yazacaktınız? '' bekliyoruz Sn.Rezay!

Saygılarımla..

Old 03-04-2002, 22:12   #5
glossator

Sayın Baki Kuru Hocanın 4 ciltlik usul kitabı, yargılama meselelerine en ince ayrıntılarına kadar değinen bir yapıt. bir taraftan onu okuyup, bir taraftan uygulamayı gözlemlediğimizde, çok farklı bir durum ortaya çıkıyor. gerek Anayasa, gerekse AİHS 6. m., ayrıca HUMK, davaların en kısa zamanda, en az giderle bitirilmesi amacını öngörmekte.
Tabii dikkat edilmesi gereken bir husus ta, Batılı yasaların iktibas suretiyle alınması, ancak Batılı bakış açısıyla uygulanmaması. bu konuda, Yargıtay Birinci Başkanı Sn. Sami Selçuk'un Yargıtay Dergisi'nin Ocak-nisan 2002, sayı 1-2 de yayımlanmış, önemli bir yazısı var, okumanızı öneririm.
saygılarımla.
Old 03-04-2002, 22:32   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Glassator,

''En kısa zamanda, en ekonomik şekilde'' davayı bitir emri veren HUMK kuralına, uygulamada riayet eden yok gibi..

HUMK.' da öyle maddeler var ki hiç uygulanmıyor.. Daha önce Mail grubunda da arz etmiştim, HUMK.421 ve 422. maddeler talep edildiği halde hakimlerce dikkate alınmıyor.

Talimat yazılarına cevap vermeyen idari personele yaptırım uygulanmıyor, tekid üstüne tekid, duruşma üstüne duruşma biniyor.

Bence HUMK. da hükümler yeterli. Belki de Tüm mevzuatımız içinde en sağlıklısı HUMK.tur.

Ama uygulamada sıkıntılar var. Sıkıntıya hem avukatlar hem de mahkemeler neden olmaktadır..

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi