Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İşyerinde psikolojik şiddet-işkence dava konusu

Yanıt
Old 26-12-2006, 11:39   #1
fkb

Karar İşyerinde psikolojik şiddet-işkence dava konusu

İşyerinde ağzından çıkanı kulağın duysun
Türk iş ve hukuk dünyasına yeni giren 'mobbing' (işyerinde psikolojik şiddet) kavramında ilk karar: Yönetim tazminat verecek, çalışanın disiplin cezası kalktı
ANKARA - İşyerinde psikolojik şiddet-işkence (mobbing), Avrupa'dan sonra Türkiye'de de dava konusu oldu ve işveren tazminata mahkûm edildi.
Jeoloji Mühedisleri Odası'nın yedi yıllık çalışanı Tülin Yıldırım'ın bu yılın başında Ankara 8. İş Mahkemesi'ne açtığı mobbing davası sonuçlandı. 20 Aralık'taki karar duruşmasında Yıldırım hakkındaki işverenin verdiği uyarı ve kınama cezaları kaldırıldı ve işyeri, bir maaş tutarı olan 1000 YTL tazminata mahkûm edildi. Davalı durumdaki Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı İsmet Cengiz "İşini yap, demenin nesi psikolojik şiddet anlamıyorum" dedi.
'İstifa et' baskısı
Tülin Yıldırım ise karşılaştığı davranışları ve hukuk mücadelesini şöyle anlattı: "Jeoloji Mühendisleri Odası'nda 2004 yılında yapılan seçimlerden sonra yönetimin değişmesiyle hayatım karardı. Bu tarihten sonra sürekli olarak yöneticilerin aşağılamasına, hakaretine maruz kaldım. Yönetim kurulu üyelerinin istedikleri zaman odadan kovdukları, hakaret ettikleri çalışanlar olmadık. Uygulamalarının yanlışlıklarını anlatan bir dilekçeyi yönetime sunduk. Bundan sonra bize savaş açtılar. Sürekli çalışanların hataları arandı, savunma istendi, cezalar verildi. Ben de bunun üzerine çalışırken, duygusal şiddet gördüğüm gerekçesiyle işyerine dava açtım. Artık bana iş verilmiyordu. Bilgisayarı dahi açmam yasaklanarak başka bir yerde oturmam emredildi. Hatta, ben izindeyken yapılan bir işlemden sorumlu tutuldum.
Daha sonra disiplin kurulu bir arkadaşım ve bana, iş akdimizin feshedilmesine karar verildiğini bildirdi. Suçumuz ise işveren sırlarını ifşa etmek, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlıktı. Tazminatsız çıkarmayı düşündüklerini, ama dava açmazsak tazminatlarımızı vereceklerini söylediler.
15 gün sonra tazminatlarımızı almak üzere gittiğimizde her türlü hakkımızdan vazgeçtiğimizi belirten bir ibranameyi imzalamamızı istediler. Bunu reddettiğimizde ise işten çıkarma gerekçesini İş Kanunu'nun, tazminatsız işten çıkarma olarak düzenlenen 25/2 maddesi uyarınca bildireceklerini ve işsizlik maaşı da alamayacağımızı belirttiler. Bağlı olduğumuz sendika devreye girdi, sadece kıdem ve ihbar tazminatımız ödendi.

'Odayı lekeleme amaçlı'
Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı İsmet Cengiz ise Radikal'in sorularını yanıtlarken, bu konuyu haber yapmanın nesinin kamu yararına olduğunu sorarak, "Her hukuki olan meşru olan değildir" dedi. Cengiz, odalarına karşı haksızlık yapıldığını savunarak, "Bu arkadaşın yaptıkları ortadadır. Mobbing diye bir dava olamaz. Bu, odamızın adını lekelemeye yönelik bir düzendir. 'İşini yap' demek mobbing midir?" diye sordu. Cengiz, yıpratılmaya çalışıldıklarını, bir üst mahkemede kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Kıskançlık tetikliyor
İşyerinde psikolojik şiddet, işyeri zorbalığı anlamına gelen mobbing, kendine güveni olmayan yöneticilerin uyguladığı bir yöntem olarak nitelendiriliyor.
Mobbing, kimi zaman yöneticinin çalışanla olan düşünce ve inanç farklılığı, kıskançlık ya da cinsiyet ayrımı nedeniyle ortaya çıkıyor. Yöneticiler sürekli baskı, haksız eleştiri, hata bulma, tecrit etmek, iftira, çarpıtma, hakaret, alay gibi yöntemlerle kurbanın özgüvenini zayıflatıyor. Sonuç kurban 'psikosomatik ve psikolojik rahatsızlık' yaşamaya başlıyor. Uzmanlar kurbanların genelde parlak kariyer potansiyeli taşıyanlar olduğunu söylüyor.
Benzer davalar
Türkiye mobbing'le yeni tanıştı ama mahkemelerde başka benzer davalar da var. Tülin Yıldırım'ın ardından, Şaban Tokat 25 yıl boyunca çalıştığı Toprak Mahsulleri Ofisi'ne işyerinde baskı görüp istifaya zorlandığı ve bu nedenle ailece depresyona girdikleri gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Tokat, AKP döneminde atanan yöneticiler hakkında 15 bin YTL'lik tazminat davası açtı.
Bir diğer mobbing davası ise Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Prof. Dehen Altıner'den geldi. Altıner, Dekan Prof. Dr. Mürşit Pekin'in baskısıyla karşılaştığı gerekçesiyle soluğu mahkemede aldı.
Old 26-12-2006, 21:18   #2
Jeanne D'arc

Henüz dilimizi istila etmeden, "mobbing"in yerine Türkçe karşılığını bulmalıyız. Bu anlamda özensiz davranan gazeteciyi de kınıyorum.
Old 26-12-2006, 23:54   #3
Av.Selim Balku

Bu husus yıllardır var olan bir sancı, işyerinde pskolojik şiddet; büroma gelen bir müvekkil işyerinden ayrılmak istediğini, maaşları, primleri, ikramiyeleri zamanında aldıklarını mesai saatinin tam olarak uygulandığını ama işyerinden ayrılmak istediğini söylüyordu. Sebebini sorduğumda "açıklama yapamıyordu" bana kötü davranıyor diyordu ama bu kötü muamelenin tarifini yapamıyordu, işverenin ses tonunu, bakışını, davranışlarını, söylemlerini dile getiremiyor ama işe çok ihtiyacı olmasına rağmen artık bu baskıya dayanamadığını, sağlığının bozulduğunu söylüyordu.

Meramımı daha fazla uzatmadan, büroma gelen bu vatandaş belliki ciddi bir sıkıntı içerisinde ama kendisine uygulanan psikolojik şiddeti hissediyor ama ifade edemiyor. Peki müvekkilim bırakın ispatı daha ifade edemezken ben nasıl iş yerinde psikolojik şiddeti ispat edecem.

Söz konusu kararı çok merak ettim, zira önemli bir adımdır çünkü mevzuatımızda (77m. 24m. iş sağlığı yönetmeliği) bununla ilgili bir hüküm olmamasına rağmen boşluk nasıl doldurulmuş, yada böyle bir hüküm varda ben mi bilmiyorum.
Old 27-12-2006, 10:26   #4
fkb

Sn Jeanne D'arc;

Türkçe konusundaki hassasiyetinize katılıyor, ve bu konuda ortaya koyduğunuz gayretinizi tebrik ediyorum.

Ancak üye isminiz de dikkat çekici... Önce ordan mı başlasak mı diye de aklıma gelmedi değil yani...

Saygılarımla...
Old 27-12-2006, 14:38   #5
Jeanne D'arc

Sayın fkb,

Yok, önce ismimden değil, "mobbingden" başlayalım.

Çeşitli zamanlarda, defaatle açıkladığım üzere; ismim ve Türkçe konusunda fikrim arasında çelişki var gibi gözükse de, aslında yok! İsmim en az sizin isminiz kadar Türkçe.

Saygılarımla.
Old 07-01-2007, 12:14   #7
tipitip

merhaba bu kavramın türkçe karşılığı işyerinde yıldırma davranışları. 1 yıldır bu konu üzerinde çalışmaktayım. hukuki anlamda kanunlarımızda cinsel tacizle ilgili 24-25 md var ama yıldırma ile ilgili yok. borçlar kanunu tasarısından yararlanılmakta..
ayrıntılı bilgi alabileceğiniz çalışmam www.mobbingturkiye.net adresinde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi