Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isimden istifa ediyorum ama...

Yanıt
Old 23-09-2006, 19:54   #1
umutlaw

Varsayılan isimden istifa ediyorum ama...

Sayi meslekdaslarim,

X sirketinde 4 yil boyunda sef olarak calisan isci A diger arkadaslarinin ise gelmiyor, gec geliyor, calismiyor sikayeti uzerine Mudur tarafindan isine son verilir. A bunu gurur meselesi yapip istifasini kendisi yaziyor ve isten ayriliyor. İstifa tarihinden 20 gun sonra is mahkemesine basvurarak, efendim ben saatinde is yerine gittim her hangi bir gecikmem yoktur ve diger calisanlarin sozleri yerinde degildir isime geri donmek istiyorum talebinde bulunur. Mahkeme Mudur ve diger iki iscinin ifadelerine basvurmak isteminde. Hukuken kendisi istifa etmis olan bir kisinin bu sekilde iddiada bulunmasi ve mahkemenin boyle bir talebi yerinde bulunarak sahitleri dinlemesi yerinde midir ?

Ayrinti : Davayi acan ve ise iadeyi isteyen İsten atilan Sef A dir.

Saygilarimi arz eder konuyu tartismaya davet ederim.
Old 23-09-2006, 20:38   #2
av.doanjan

Değerli meslektaşım;
Kişi işe iade davası mı açmış ya da işverene mi dava açmış yoksa da sadece tespit mi istemiş anlayamadım.
Old 23-09-2006, 20:41   #3
umutlaw

Varsayılan Ek bilgi

Sayin Meslekdaslarim bu bir ek bilgidir :

Davayi acan ve ise iadeyi isteyen İsten atilan Seftir.
Old 23-09-2006, 20:44   #4
Av. Can DOĞANEL

İstifa eden işçi, işe iade davası da açsa, tazminat davası da açsa öncelikle bu istifanın iradesini yansıtmadığını yani irade fesadının söz konusu olduğunu iddia ve ispat etmek durumundadır. Hata, hile, ikrah vs. hallerden birine dayanarak istifanın gerçek iradesini yansıtmadığını ispatlamaksızın ne davası açarsa açsın bir sonuç elde edemez. Kaldı ki bunu ispatlaması da son derece güç olacaktır. (Hele ki diğer işçiler aleyhine ifade vermekte iken..)
Old 23-09-2006, 22:31   #5
Jeanne D'arc

Burada önemli olan husus, iş ilişkisinin sona erme anıdır. İşveren vekili sıfatıyla müdür, iş akdini fesh ederek, iş ilişkisine son vermiştir. Bu durumda da işçinin daha sonra gidip istifa etmiş olmasının hukuken bir önemi yoktur. İşten çıkarıldıktan sonraki istifa, istifa değildir. Zaten iş akdinin fesh edilmesiyle, iş ilişkisi sona erdiğinden istifa hukuken mümkün değildir. Ancak önemli olan nokta, bu durumun nasıl ispat edileceğidir. İşveren iş akdini fesh ederken kural gereği bunu yazılı bildirimle yapmalıdır. İşverenin istifadan önceki tarihli bir fesih bildirimi varsa bu önemli bir delildir veya başkaca bir surette örneğin iş hayatındaki genel uygulamalar, karine, tanık vesair suretlerle bunu ispatlayabilirse, diğer iddiaları da dinlenecektir. Yargıtay bir kararında istifa dilekçesine rağmen kıdem ve ihbar tazminatının ödenmiş olmasını, gerçekte istifanın olmadığına delil saymıştı.

Bu noktadan değerlendirilirse mahkemenin uygulaması yerindedir.

Saygılar.
Old 25-09-2006, 16:47   #6
putto

İstifa eden işçi işe iade davası açamaz; dolayısıyla işçinin "işten çıkarıldığı" olgusunu, mümkün ise halen işyerinde çaışan diğer işçilerin tanıklığı ile ispatlaması gerekmektedir.Aksi takdirde; "beni işten çıkardılar ben de sinirlenip istifa ettim" iddiası yersiz olacaktır.

Saygılar
Old 29-06-2007, 15:52   #7
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan istifa

İş akdi sonlandıktan sonraki beyan istifa olmayıp işten çıkarılma sözkonusudur.İşe iade mümkündür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi